Има ли смисъл да се вярва в Господ, и защо ако такъв изобщо има?

  • 7 080
  • 206
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 806
Разбира се, че има Господ. Какво значи "има ли смисъл", всичко да е наред " и "щастие". Точно пък на християните никога не е обещавано щастие тук, още по-малко във вариантите, в които много хора си представят.
Също не разбирам какво значи това вярваща съм, но не ходя на църква..  вяра без дела е празна и как ще израстваш духовно без ходене на църква, малко като да получиш образованието си онлайн, няма нищо общо с реалната среда, която първо дава общуване със съмишленици, второ знания и разяснения, насърчаване и подкрепа. В Библията е казано да се ходи на църква, но всеки вече си измисля неща и най-вече вярва в суеверия, а ако не стане както си го е наумил вече не вижда смисъл да вярва в Бог, защото свързва вярата с някакво позитивно мислене.

# 46
  • Мнения: 6 918
По какво се разбира?

# 47
  • Мнения: 25 709
Не бъркай вяра и религия. Simple Smile
Мюсюлмани, будисти и т.н. също са вярващи, дори силно религиозни, и въпреки това не ходят на църква.

# 48
  • Мнения: 5 806
Не бъркай вяра и религия. Simple Smile
Мюсюлмани, будисти и т.н. също са вярващи, дори силно религиозни, и въпреки това не ходят на църква.
Да, това е другата част,'' не съм религиозен, ама съм вярващ.'' Ама в какво са вярващи много не им е ясно и на тях самите, затова търсят отговори в бг мама, а не където могат реално да намерят такива, ''защото ще дойде време, когато няма да търпят здравото учение но, понеже ги сърбят ушите, ще си натрупат учители по своите страсти, и като отвърнат ушите си от истината, ще се обърнат към басните.''
''Аз (Христос) съм пътят, и истината, и животът; никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене.'' - Така че, не ме вълнуват като цяло нито мюсюлмани, нито будисти.  Simple Smile

Последна редакция: пт, 30 юни 2023, 21:00 от T.Valcheva

# 49
  • Мнения: 1 035
В Библията е казано да се ходи на църква, но е казано също така да НЕ сме идолопоклонци. В църквата Дева Мария, каква е? Икона. И още много други, знайни и незнайни "светци". Това е идолопоклонничество. Също, във въпросната тази църква хората най-редовно се молят на Дева Мария за дете. Коя е Дева Мария? Майката Божия, която е възнаградета на небето. Никъде, във Библията не пише, че тя има някакви способности.

# 50
  • Мнения: 5 806
В Библията е казано да се ходи на църква, но е казано също така да НЕ сме идолопоклонци. В църквата Дева Мария, каква е? Икона. И още много други, знайни и незнайни "светци". Това е идолопоклонничество. Също, във въпросната тази църква хората най-редовно се молят на Дева Мария за дете. Коя е Дева Мария? Майката Божия, която е възнаградета на небето. Никъде, във Библията не пише, че тя има някакви способности.
Да, личи си колко сте запозната с православието. Не си струва повече да си хвърлям бисерите на свинете Satisfied като пиша в тема, в която твърдят, че са вярващи, но оплюват иконите без да разбират и капка от това, което говорят, а само си чешат клавиатурите и говорят наизуст техни си измислици. И да сте чели Библията очевидно е, че не умеете да разбирате и имате нужда от разяснения, идете и питайте в църквата да ви обяснят, вместо да говорите глупости.

Иконите не са идол или изображение, а ипостас, хората се покланят пред Първообраза. От Божията майка и светците искаме  "ходатайство" пред Бога, сиреч да молят Бога за нас.

# 51
  • Мнения: 25 709
Ох, такива фанатици винаги ме побутват към пастафарианството. Ама така, насила и със засилка някак си ме побутват... Simple Smile
Жено, християнството е просто религия. Една от многото. Вярата е нещо отделно.
Много хора вярват в едно и също, просто го изразяват по различен начин. Други пък вярват в различни неща и това не значи, че грешат. Някои дори не дават външен израз на вярата си, защото за тях тя е нещо интимно и съкровено, което не биха подложили на скепсиса или гаврата на околните.
Най-големият проблем на човечеството не е липсата на вяра, а убеждението, че „моята религия е нещо повече от твоята религия“.
Никой не е донесъл толкова злини на човечеството, колкото фанатицците.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 178
Въпросът с иконите и идолопоклонничество е разрешен през далечния 9-ти век на Седмия вселенски събор. Повече от столетие във Византия се води борба и дискусия дали иконите са свързани с идолизирането, или не.
Даже още преди да има официална църква, когато християнството е било преследвано в Римската империя, има изображения на Иисус като овчар, риба, паун, та дори и като Орфей. Това е част от чара на ранното християнство - символизирането на това, което е горе.  Ta, с иконите Библията проблем няма.
Друг е въпросът, че вече църквата не е това, което трябва да бъде и проблемът не е от вчера и от днес. Преди близо стотина години Илия Бешков рисува карикатурата "срещнаха се, но не се познаха" - Иисус на магарето и дебел свещеник в луксозния автомобил.
Църквата тотално атрофира от своите задължения да поддържа чиста и свята форма на християнската вяра.
Скрит текст:
Библията и всеки друг древен извор не трябва да се тълкуват буквално. Тя е писана, за да бъде разбирана от  хората тогава, а не от нас. След още 2,000 години сигурно и на нас ще гледат по сходен начин по колко различен начин сме си обяснявали дадени неща.

Последна редакция: пт, 30 юни 2023, 21:17 от Lunna_sonata

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 2 431
Как' Сийка, подкрепям изцяло казаното от теб Hands Plus1
и само да допълня за убеждението, че "моята религия е истинската  религия“, а всички останали са псевдо или изцяло неистински. било те православни, католически, адвентисти, евангелисти и т.н.

# 54
  • Мнения: 211
Има Господ  и  Той  е самия извор на живота. Исус е пътят ,истината и живота!

# 55
  • Мнения: 1 035
Второзаконие 5:8

8 Не си прави кумир, изображение на нещо, което е на небето горе или което е на земята долу, или което е във водите под земята;

Второзаконие 27:15

15 ‘Проклет да е, който направи издялан или излят кумир, мерзост пред Господа, сътворен от ръката на художник, и го постави на тайно място!’ И целият народ да отговори и каже: ‘Амин!’

Второзаконие 5:9:
да не им се кланяш, нито да им служиш; защото Аз, Господ, твоят Бог, съм Бог ревнив, Който въздавам беззаконието на бащите върху синовете до третото и четвъртото поколение на онези, които Ме мразят,

Матей 10 глава
7 И където ходите, проповедвайте и казвайте: Царство небесно наближи.
8 Болни изцелявайте, прокажени очищавайте, мъртви - възкресявайте, бесове изпъждайте; даром сте приели, даром давайте.
9 Не вземайте нито злато, нито сребро, нито мед в поясите си;
10 нито тържик за път, нито две дрехи, нито обуща, нито тояга; защото работникът е достоен за своята прехрана
22 И ще бъдете от всички ненавиждани заради моето име; а който претърпи до край, той ще спасен да бъде.
 
Тук става ясно, че Божието слово трябва да бъде давано даром. Е, в църквите ни е ясно, колко е безплатно. "И ще бъдете бити и хулени, и ще бъдете ненавиждани". Сега живеем в хубаво време, свободно, няма такива неща. Хората стигат до там само да се подиграват, но това е хубаво Бог вижда, че го хвалим. Къде видяхте да казвам нещо за православието? Не вярвам в него, вече споменах за идолопоклонничеството. Вярвам в Иисус Христос от Назарет, който проля кръвта си, за да живея аз. Не във това, което е направено от човека. Бог е във всеки един от нас.

И все пак, всеки е свободен да решава, във какво да вярва. Аз, баща ми и детето ми живеем втори живот, и затова съм длъжна да го кажа на всякъде, където става въпрос за Господ, защото моята силата е Божието слово.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 178
Не за православието, а за иконите като цяло - те не спадат към кумирите. Изображението, което представят, е част от т.нар. инкарнация (въплъщение), чрез която Светия дух приема човешки образ и прави видимо за нас това, което е било невидимо. Така Христос направи видим невидимия Бог за хората. Видимото може да се предаде като изображение без да е в разрез с Библията и законите.
Иконите също така изобразяват и реални личности - Светците Георги, Мина, Никита Готски да речем са били римски войници. Император Константин, княз Борис I и т.н. - те са хора, видими за останалите - не са божества, не са невидими на Небето и Земята. Преклонението пред иконите на светци не е поклонение, има разлика в двете.
Хубави цитирате Второзаконие, но в същото Бог кара Мойсей да нарисува изображение на ангел херувим, който живее на Небето.
Предлагам да спрем с този спор, защото темата се оплеска жестоко.

# 57
  • Мнения: 178
Може ли, да цитирате къде във Второзаконие, Бог кара да нарисува Мойсей ангел херувим, защото ми се струва, че се вади от контекста и така лесно може някой да се заблуди, който гледа по повърхностно на нещата примерно.

Относно поклонение и преклонение...

.


Чичко Гугъл лесно влиза в ролята на издайник ...



Не търся спора, но нека все пак фактите са в услуга на този който търси истината .

Последна редакция: сб, 01 юли 2023, 23:02 от Latyka

# 58
  • Мнения: 1 035
Аз не споря, отговарям на обиди, със цитати от БИБЛИЯТА. Напротив, иконите са кумири, пред които хората се прекланят и казват: "Амин". За Богородица специално. Също така е писано, че ще има много хора, които ще се представят за святия дух и за Господ. Но, Господ ще дойде на бял облак и всички ще го чуят, и всички ще го видят.

Матей 25:31-46
А когато дойде Човешкият Син в славата Си и всичките (свети) ангели с Него, тогава ще седне на славния Си престол. И ще се съберат пред Него всичките народи; и ще ги раздели едни от други, както овчарят разделя овцете от козите; и ще постави овцете от дясната Си страна, а козите – от лявата. Тогава Царят ще каже на тези, които са от дясната Му страна: Елате вие, благословени от Отца Ми, и наследете царството, приготвено за вас от създаването на света; защото гладен бях и Ме нахранихте; жаден бях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте; гол бях и Ме облякохте; болен бях и Ме посетихте; в тъмница бях и Ме споходихте. Тогава праведните в отговор ще Му кажат: Господи, кога Те видяхме гладен и Те нахранихме; или жаден и Те напоихме? И кога Те видяхме странник и Те прибрахме; или гол и Те облякохме? И кога Те видяхме болен или в тъмница и Те споходихме? А Царят в отговор ще им каже: Истина ви казвам: понеже сте направили това на един от тези Мои най-малки братя, на Мен сте го направили. Тогава ще каже и на тези, които са от лявата Му страна: Идете си от Мен, вие проклети, във вечния огън, приготвен за дявола и за неговите ангели; защото гладен бях и не Ме нахранихте; жаден бях и не Ме напоихте; странник бях и не Ме прибрахте; гол бях и не Ме облякохте; болен и в тъмница бях и не Ме посетихте. Тогава и те в отговор ще кажат: Господи, кога Те видяхме гладен или жаден, или странник, или гол, или болен, или в тъмница и не Ти послужихме? Тогава Той в отговор ще им каже: Истина ви казвам: понеже не сте направили това на нито един от тези най-малките, и на Мен не сте го направили. И тези ще отидат във вечно наказание, а праведните – във вечен живот.

# 59
  • Мнения: 1 747
За повечето хора, религия се олицетворява с едва ли не, догма. Т.е. съществуването на понякога хилядолетни, неопровержими и непроменяеми правила, към които трябва да се придържаш. В този смисъл, дори комунизмът и либерализмът могат да бъдат разглеждани като религии, с разликата, че вместо в невидим повелител в небесата се издига Партия или Индивидът в централно божество, описващо правилата и законите на поведение.

Разбира се, много хора не вярват в такива заковани правила, но пък се интересуват как да дадат смисъл на живота си, най-опростенчески казано. Това е малко по-различно, защото е свързано с духовно израстване и е по скоро пътуване, отхвърлящо всичко, което е статично, т.е. неподлежащо на критика и промяна от страна на индивида, упражняващ го. Най-близък до този тип “религия”, е може би будизмът.

От това различно тълкувание, според мен, идва и проблемът какво дефинираме като  Бог. В теологическа система това е може би едно, в по-широка религиозна, съвсем друго.

Общи условия

Активация на акаунт