Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 12

  • 33 721
  • 826
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 13 412
Grinning Защото са немокри целите затова в това помещение са тръбите.
Абсолютно законно и редно си е. С акт 16 вече не се води в строеж и не означава че не може да си изградиш вътрешните инсталации, така че да е удобно. По вашата логика ако иска да си мръдне мивката в кухнята с 1 м от извода не може щото не е там където и извода. Че някой ако ви влезе в кухните сигурно всички ще са незаконни по вашата логика. Абсолютно спокойно може да си направи сифон, който ще влиза в същия мръсен канал в който и пералнята и ако пералнята и протече този отдолу определено ще  е по-доволен че е имала сифон и няма да протече при него.
Даже не се и усещате, че този сифон няма да се ползва за постоянно отичане на вода, а като резервен вариант при нужда, за да не се наводнят отдолу съседите. Това че в новото строителство се пести от такива работи се усеща при проблем.
Grinning а сравнението за мръсния канал в спалнята с това за което се пита е като компютри с компоти.
По тази логика не може и да си премести контактите, където е удобно или да сложи още един където е удобно.

Но вие си дрънкайте, нито е длъжна да пита за такова нещо, нито е длъжна да прави сифон, но има мисъл как да направи нещата по-лесни при проблем, право на собственика е да си реши ще го прави ли както трябва или ще си спести тези пари.

# 766
  • Мнения: 15 272
Скрит текст:

Ето това е мокрото в момента. Не са го измислили добре... Какво е възможно в тази ситуация?

Скрит текст:
Водата над контакта ли е? -не се вижда добре на снимката. Ако е така, не е добре работата и поне контактът трябва да се измести. Не е добре и пералнята да затапи контакта.

Разгледах пак. Това в дъното било котлето. Къде ще се сложи пералнята....много тясно ми се вижда.

Тясно е, недомислено е. Двете машини пералня и сушилня ще се слагат пред котлето, което е фиксирано, и ще се вадят при нужда. Изводите за водите според мен са много високо, май и те ще се преработват. Контактите също. Охх!
Тета, пиша тук с оглед на законноста.
колко е широко помещението? Също така за канал не е нужно да се копае плочата. Над плочата има замазка все пак. Колко е дебела и тя?  Ако искате ми пишете на лично и ми пратете ако има скица. Мога да помисля да визуализирам нещо.
Това е най-разумното решение.
Майстор - човек, който се занимава с такава дейност, може да прецени дали има възможност за сифон, къде да са контактите, къде да са изводите.
И това няма връзка с никаква етажна собственост, ЗУТ и все закони.

# 767
  • Мнения: 2 092
Благодаря ви!

# 768
  • Мнения: 69 118
Добри е права - зависи какво има под това мокро помещение на долния етаж.
Съгласно чл.40, ал.2 от ЗУТ санитарни помещения над жилищно, кухня или килер за пр.продукти се допускат само в жилището, което обслужват.
Какво е санитарно помещение е обяснено в чл.108 , ал.2, т.2 буква Б от наредба №7/2003г за строителни правила и норми - това са бани, тоалетни, бани-тоалетни. Като му сложи канал на пода, става баня, тоест санитарно помещение по смисъла на ЗУТ и подзаконовите му нормативни актове.
И ако отдолу има спалня, влиза в нарушение.
Разбира се че има строеж и след акт 16. Преустройство на въведена сграда също е строеж, и още и още....
Ама нека да нямало общо със ЗУТ......

# 769
  • Мнения: 15 272
Добри е права - зависи какво има под това мокро помещение на долния етаж.
Съгласно чл.40, ал.2 от ЗУТ санитарни помещения над жилищно, кухня или килер за пр.продукти се допускат само в жилището, което обслужват.
Какво е санитарно помещение е обяснено в чл.108 , ал.2, т.2 буква Б от наредба №7/2003г за строителни правила и норми - това са бани, тоалетни, бани-тоалетни. Като му сложи канал на пода, става баня, тоест санитарно помещение по смисъла на ЗУТ и подзаконовите му нормативни актове.
И ако отдолу има спалня, влиза в нарушение.
Разбира се че има строеж и след акт 16. Преустройство на въведена сграда също е строеж, и още и още....
Ама нека да нямало общо със ЗУТ......
По тази логика, ако в тоалетната няма сифон, то това не е тоалетна. Има и такива случаи - тоалетна без сифон.
В случая няма никакво преустойство, засягащо пряко други жилища, както и промяна на разположението /махане, местене на стени/. Ако тръбите за сифона не засягат съседите отдолу т.е. има достатъчно височина над плочата, която да осигури нужния наклон, коя част от законите нарушава. Цитираната наредба е по скоро за проектантите на сгради.

# 770
  • Мнения: 69 118
Изобщо не разсъждаваш правилно. Тоалетната си има мръсен канал и за всеки е ясно кое помещение е тоалетна.
Работила съм в сферата. Посочила съм члена на закона..не знам защо ме питаш отново кое нарушава. Не е само за проектиране...и за последващи преустройства важи забраната! Те също са строеж по смисъла на параграф 5, т.38 др на ЗУТ.
Ама щом казваш..не ми се спори.

# 771
  • Мнения: 11 766
Grinning Защото са немокри целите затова в това помещение са тръбите.
Абсолютно законно и редно си е. С акт 16 вече не се води в строеж и не означава че не може да си изградиш вътрешните инсталации, така че да е удобно. По вашата логика ако иска да си мръдне мивката в кухнята с 1 м от извода не може щото не е там където и извода. Че някой ако ви влезе в кухните сигурно всички ще са незаконни по вашата логика. Абсолютно спокойно може да си направи сифон, който ще влиза в същия мръсен канал в който и пералнята и ако пералнята и протече този отдолу определено ще  е по-доволен че е имала сифон и няма да протече при него.
Даже не се и усещате, че този сифон няма да се ползва за постоянно отичане на вода, а като резервен вариант при нужда, за да не се наводнят отдолу съседите. Това че в новото строителство се пести от такива работи се усеща при проблем.
Grinning а сравнението за мръсния канал в спалнята с това за което се пита е като компютри с компоти.
По тази логика не може и да си премести контактите, където е удобно или да сложи още един където е удобно.

Но вие си дрънкайте, нито е длъжна да пита за такова нещо, нито е длъжна да прави сифон, но има мисъл как да направи нещата по-лесни при проблем, право на собственика е да си реши ще го прави ли както трябва или ще си спести тези пари.
Ние си дрънкаме-да, а ти вземи да прочетеш.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135506122

# 772
  • Мнения: 1 372
Съвсем се обърках. Ако ремонтирам тоалетната и сложа на пода и сифон в нарушение ли съм? Разбирам, че в пералното не мога да сложа, въпреки, че под него и над него са помещения, които се използват за перални и бойлери. А ако искам да сложа тоалетна в баня, в която няма тоалетна?

# 773
  • Мнения: 11 766
Съвсем се обърках. Ако ремонтирам тоалетната и сложа на пода и сифон в нарушение ли съм? Разбирам, че в пералното не мога да сложа, въпреки, че под него и над него са помещения, които се използват за перални и бойлери. А ако искам да сложа тоалетна в баня, в която няма тоалетна?
Можеш, защото и отдолу ще е тоалетна и отклонението за сифона ще се заусти директно във вертикалната отходна тръба, която ще е до тоалетната чиния. Тоалетната е мокро помещение, както и банята.
Тоалетна в баня можеш да сложиш, но само ако изпълнението отговаря на определени условия. Виж наредбата, която цитирах.
Виж понятията "сиви и черни" води.

# 774
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 208
не помня кой обърна внимание, но е прав - контактът не бива да е под отвора за тръбата. от съображения за безопаснот, не за друго.
честно казано имам усещането, че са поискали помещение за перално и за котлето и ентусиазиран майстор самодеец е направил нещо като нищо.

не държа да дрънкам, спирам веднага.

само един въпрос, ако тези отдолу се обадят в ХЕИ (сега РЗИ) дали няма да им запечатат апартамента докато не се оправи проблема със сифона?
сравнението с преместване на контакт е ... коя дума да използвам за да не получа бан?

# 775
  • Мнения: 13 412
Grinning Защото са немокри целите затова в това помещение са тръбите.
Абсолютно законно и редно си е. С акт 16 вече не се води в строеж и не означава че не може да си изградиш вътрешните инсталации, така че да е удобно. По вашата логика ако иска да си мръдне мивката в кухнята с 1 м от извода не може щото не е там където и извода. Че някой ако ви влезе в кухните сигурно всички ще са незаконни по вашата логика. Абсолютно спокойно може да си направи сифон, който ще влиза в същия мръсен канал в който и пералнята и ако пералнята и протече този отдолу определено ще  е по-доволен че е имала сифон и няма да протече при него.
Даже не се и усещате, че този сифон няма да се ползва за постоянно отичане на вода, а като резервен вариант при нужда, за да не се наводнят отдолу съседите. Това че в новото строителство се пести от такива работи се усеща при проблем.
Grinning а сравнението за мръсния канал в спалнята с това за което се пита е като компютри с компоти.
По тази логика не може и да си премести контактите, където е удобно или да сложи още един където е удобно.

Но вие си дрънкайте, нито е длъжна да пита за такова нещо, нито е длъжна да прави сифон, но има мисъл как да направи нещата по-лесни при проблем, право на собственика е да си реши ще го прави ли както трябва или ще си спести тези пари.
Ние си дрънкаме-да, а ти вземи да прочетеш.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135506122

Знам го дори  и преди ти да си подозирала, че същeствува.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 16:40 от zari65

# 776
  • Мнения: 11 766


само един въпрос, ако тези отдолу се обадят в ХЕИ (сега РЗИ) дали няма да им запечатат апартамента докато не се оправи проблема със сифона?
сравнението с преместване на контакт е ... коя дума да използвам за да не получа бан?
Не знам за РЗИ, но в общината си има друга служба, свързана с жилищното строителство Wink и наистина си върши работата, тъй като преди време им позвах услугите. Един над нас, в старото ни жилище преди време, беше решил да прекарва тръби където му дойде на акъла (буквално), да слага сифони в сухо помещение и т. н. Дойдоха, връчиха му каквото му връчиха и бабаитът върна всичко както трябва да бъде. Като не се разбра с добро, ние си знаехме правата.  Той гарантирал, че нищо нямало да се повреди в нашия апартамент и щял да плати бъдещи, евентуални щети. Абе, алаанкоолу, като ме наводниш отгоре, ще ми платиш ли да се изнеса на хотел, ще намериш ли майстори и ти да им береш гайлето, ще дойдеш ли да местиш и да чистиш после, мебелите и т.н.... Ще  ми компенсираш ли шума от течащата вода над спалнята ми, а?! Ами като не ти харесва разпределението на това жилище, 'що го купи? Аз ли съм виниовна, че не си имал пари да си купиш каквото те устройва? Аз си използвам помещенията по предназначение-за каквото са предвидени.
Не знам защо някои хора си мислят, че са по-собственици от други.
Това с тръбите и сифоните не  е шега работа, когато има хора под теб. Подобни неща се допускат само за 1 етаж и то по правилата.

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 16:14 от petiaivanov

# 777
  • Мнения: 13 412


само един въпрос, ако тези отдолу се обадят в ХЕИ (сега РЗИ) дали няма да им запечатат апартамента докато не се оправи проблема със сифона?
сравнението с преместване на контакт е ... коя дума да използвам за да не получа бан?
Не знам за РЗИ, но в общината си има друга служба, свързана с жилищното строителство Wink и наистина си върши работата, тъй като преди време им позвах услугите. Един над нас, в старото ни жилище преди време, беше решил да прекарва тръби където му дойде на акъла (буквално), да слага сифони в сухо помещение и т. н. Дойдоха, връчиха му каквото му връчиха и бабаитът върна всичко както трябва да бъде. Като не се разбра с добро, ние си знаехме правата.  Той гарантирал, че нищо нямало да се повреди в нашия апартамент и щял да плати бъдещи, евентуални щети. Абе, алаанкоолу, като ме наводниш отгоре, ще ми платиш ли да се изнеса на хотел, ще намериш ли майстори и ти да им береш гайлето, ще дойдеш ли да местиш и да чистиш после, мебелите и т.н.... Ще  ми компенсираш ли шума от течащата вода над спалнята ми, а?! Ами като не ти харесва разпределението на това жилище, 'що го купи? Аз ли съм виниовна, че не си имал пари да си купиш каквото те устройва? Аз си използвам помещенията по предназначение-за каквото са предвидени.
Не знам защо някои хора си мислят, че са по-собственици от други.
Това с тръбите и сифоните не  е шега работа, когато има хора под теб. Подобни неща се допускат само за 1 етаж и то по правилата.

Шума от пералнята ще го чуваш независимо дали има сифон или не на пода. Grinning

По-добре ги измисляйте.

# 778
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Това последното не го разбрах.
Това къде минават тръбите и сифона дава огромна разлика - между това да не се чува и да е дразнещо силно. Примерно - канализационна тръба, вкопана в 12.5см тухла, спрямо зад 25см бетон - разлика от земята до небето.
Да не говорим, че когато се вкопава и няма място - се пропуска и шумоизолацията (примерно дебел слой полиетилен) и ако това е на стена съседна на вашата спалня - честито.

# 779
  • Мнения: 1 372

Да не говорим, че когато се вкопава и няма място - се пропуска и шумоизолацията (примерно дебел слой полиетилен) и ако това е на стена съседна на вашата спалня - честито.
Сега тъкмо прочетох в наредбата, че тръби в стени на жилищни помещения е забранено да се полагат.

Общи условия

Активация на акаунт