Каква заплата взима учител

  • 7 838
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 16 111
В първия пост не виждам нищо грешно - задава се въпрос за заплата.
Едва ли има човек, който ако започва някъде работа няма да се интересува от заплатата. Освен ако после не е трито и коригирано мнението.
Но написаното от Анита е доста неграмотно. Прегледах цялостното и творчество - това си знае, така си пише. Коректора на устройството е невинен. Е как да се радва човек на такива млади даскалки? Освен ако не е по физическо или трудово. Макар, че грешките са елементарни.
Това е положението...

# 16
  • Мнения: 5 099
Елементарни, ама от учител.И децата ще научи грешно.

# 17
  • Мнения: 14 956
Не съм съгласна, че преподаването е на първо място призвание. Това е професия като всяка друга - или си компетентен, или не си. Приказките за призванието са/бяха за замазване на очите заради ниското заплащане и отвратителното поведение на учениците - видиш ли, някакви келеши първо нямат акъл да научат елементарни неща, второ те третирар като боклук, не ти се плаща достатъчно, но пък следваш своето призвание да бавиш келешите да не са по сокаците, докато родителите им са на работа. Не бих посъветвала никого да става даскал дори при сегашното положение.

Анита, постът ти е покъртително неграмотен. Не знам какво преподаваш, дано това аз съм български учител не означава аз съм учител по български език. Грешките ти са на ниво трети клас, а за да си даскал по каквото и да е, значи си учила още поне 12-3 години след трети клас и пак не си се научила. Май не даскалуването ти е призвание, ами 50 дни отпуска годишно, 200 лв за дрехи и някакво ДМС. По-добре мини изцяло на мъжова издръжка, че е срамота за тебе и грехота срещу учениците да стои такава некомпетентност.

# 18
  • Мнения: 777
На този въпрос най-компетентно ще Ви отговори директорът на съответното училище.Ако сте кандидат погледнете в РУО в града,където живеете .В момента доста предложения има и тепърва ще има.Успех!

# 19
  • Мнения: 12 360
Нарциса, съгласна съм, че учител е и професия. И да, за някои хора е и любов към децата каквито и да са. Затова и казваме, че за някои е призвание, осъзнат избор.
Съгласна съм и, че учителите трябва да са грамотни, да говорят правилен литературен български, да пишат без груби правописни, лексикални и правописни грешки. Но, има едно голямо НО и то е, че малцина наистина искат да работят това. Още преди 30-35 години се влизаше лесно в НУП и ПУП и значително по-трудно във филологиите, математика, физика, история и т.н.
От една страна трябва наистина за учители да учат грамотни, сърцати, мотивирани млади хора. За съжаление, точно те нямат интерес към тази професия, защото заплащането и престижът й в обществото не отговарят на техните амбиции и разбирания. Тези от елитните училища имат други цели, а учениците от масовото училище трудно избират професията, защото просто смятат, че не си заслужава за това заплащане да се разправят с такива като тях. Цитирам думи и отношение на свестни деца от добра професионална гимназия, които не продължават и по професията си, а избират нещо друго.
И ако грамотните, мотивираните и сърцата млади хора избират нещо различно, стигаме до варианта, че за учители отиват да учат едни други млади хора, които не са чак толкова грамотни и с възможности за по-престижните професии. Ако отрежем и тях значи да се лишим съвсем от учители дори и на фона на застаряващото население. Трябва да повишим грамотността сред масата и да привлечем в професията от първата категория младежи - мотивираните и грамотните.

# 20
  • Мнения: 14 956
Мотивирани да успеят, сърцати и грамотни деца не са задължени да записват педагогика, ако влеченията им са други. Според мене трябва не да се веят лозунги и покани, а да се свие малко цедката. Егати, и аз пиша неграмотно, но да пропускам запетайката пред всеки съюз и да пиша все 'й' в края на множествено число е дъно. Не само за даскал, ами изобщо за човек, който е завършил начално образование с поне тройка. А тука имаме явно висшист с претенции.

# 21
  • Мнения: 12 360
Никой не ги задължава, естествено. Обаче при това положение няма как и да се затегне многоцедката, защото при липсата на кадри и нитерес се налага да се приемат този, който дойде, независимо то резултатите му. Т.е изправени сме пред ситуация на недостиг на кадри в обозримо бъдеще.

# 22
  • Мнения: 2 886
Никой не ги задължава, естествено. Обаче при това положение няма как и да се затегне многоцедката, защото при липсата на кадри и нитерес се налага да се приемат този, който дойде, независимо то резултатите му. Т.е изправени сме пред ситуация на недостиг на кадри в обозримо бъдеще.
Не е въпросът в липсата на кадри. Приемни изпити няма. Неграмотниците внасят таксите, излизат с тройки в дипломите, после някак успяват и да "спечелят" конкурс... И да изместят някой грамотен и кадърен.

# 23
  • Мнения: 12 360
Не съм против приемните изпити, но нивото ще е пак с тройките. Те и приемните изпити отдавна не са това, което бяха.

# 24
  • Мнения: 1 837
В България навсякъде има недостиг на кадри.На къдърни пък,още повече.Относно призванието,аз съм от учителско семейство и знам,какво говоря. На 90 годишния ми дядо,преподавател в специализирана гимназия и университет идваха 70годишните му ученици с букети на 24 май,докато си отиде.

# 25
  • Мнения: 958
Поредната тема с мрънкане за учителските заплати. Никъде по света учителите не получават колкото инженери, физици, химици, програмисти. Има повече уважение към тях, наистина, но се съмнявам, че българският учител ще стане по-доволен, ако получи едното уважение.

Във всички теми се натяква, че София не е България и не може всички да отидат там да станат програмисти. А сега се калкулира как се живее с учителска заплата в София. А такава заплата в провинцията е направо огромна, да не говорим, че в новия бюджет е заложено поредното увеличение. И то се дава на всички, без да се гледат постигнатите резултати. А в частните фирми за да ти дадат бонус или да те повишат, трябва да си скъсаш задника от бачкане.

Аз кандидатствах в университет преди 16 години, тогава учителските заплати бяха мизерни, учителите идваха в София с автобуси да стачкуват. Педагогиките бяха най-нежеланите специалности и там учеха само тези, които не са ги приели друго, аз влязох филология и всички около мен смятаха, че ще свърша като учителка и ще си проваля живота. Постепенно започнаха да се увеличават учителските заплати и настана бум, особено за начална и предучилищна педагогика, защото там се влиза с тест "обща езикова култура". Куцо и сакато се засили да става учител. Моя позната, която няма да казвам какво работеше преди да кандидатства, имаше задача за курсова работа да направи power point презентация. Дойде да и помагам (разбирайте да и я направя аз), беше много възмутена и коментираше, че тя ако разиграла от компютри, щяла да си намери работа с компютри, а не да става учителка.

Набързо установиха младите учители, че не е такова, каквото изглежда - не им свършва работното време всеки ден рано следобяд и не забравят за сградата на училището за 2 пълни месеца през лятото. И скръстиха ръцете и казаха "за толкова пари толкова". Ами добре, да се преквалифицират, да отидат някъде да бачкат от 9 до 6 с 20 дни отпуск и "който е почивал на Великден, няма да почива на Коледа" и ще получават по-голяма заплата. Съгласна съм и да им увеличават заплатите още, стига да е обвързано с постигнатите резултати, както е навсякъде другаде. Така по естествен път ще отпаднат връзкарите и ще останат тези, които наистина искат да са там.

# 26
  • Мнения: 2 886
"Българският учител с призвание" си е изтрил профила. Анита, що така? А нещо за потресаващия правопис ще предприемеш ли!? Късно, наистина, но все пак.. Изтръпвам, като си помисля, че ще оценяваш ученици...

# 27
  • Мнения: 2 558
Лелеее, правописът е убийствен! Лошото е, че из учителските групи във фейса редовно може да бъде прочетено нещо с подобен правопис...

# 28
  • Мнения: 1 348
Учителските заплати на фона на общите такива не са толкова зле, постоянно ги увеличават имат и добавки. В първи клас имаше дни в които  нашата госпожата беше до 11:30 и си тръгва, отказваше работа по проекти, защото не и се занимава. Беше класна селянка, в елитно училище, винаги се отнасям с уважение, но тя беше потресаващо проста и не е изключение. Няколко познати учителки имам, отказаха се от професията, не заради децата, а заради колектива злоба, интриги, простотия, децата са ясни, не е лесно с деца да се работи днес. В момента работят нещо друго. Да не забравяме и частните уроци, какво е това преподаване, което те тласка, към хиляди левове подготовка. Ами ако ги нямаш? Тазгодишната отличник на матурата мисля, че по български език ясно им каза, години частни уроци.  Малцина са учителите с призвание, масата са присъствие и отбиване на номера, невъзпитани, груби, предполагам четохте за проблема в Ловеч, детето пита така ли и е, пишейки на дъската? Тя почва да го обижда и накрая извъртяха, че не знаело български език детето. Явно щом я пита знае. Агрисия и на пук, да влязат в някой клас в Западна Европа, да видят там какво е да не знаят език и деца, които никога не са стъпвали в училище, идващи от "друг свят". Как ли се справят тези учители и така ли обиждат и какво им коства? И понеже и ние минахме през това и видях разликата мога само да се сещам със сълзи в очите за отношението в България и отношението в чужбина, едните сълзи са от ужас, другите от благодарност.

А за примера с 90 годишния преподавател и 70 годишните ученици с букети, стоплихте сърцето ми. Жалко, че това е минало. През комунизма е ималомного негативи, но образованието ни е било на топ ниво и ако обърнете внимание 60, 70 г. хора от ниските прослойки и говорят и пишат, сещат се за стихотворения, имат познания, за разлика от новите поколения.

# 29

Общи условия

Активация на акаунт