Отговори
# 1 380
  • Мнения: 17 378
Черна станция, ами да разделят състезателния изпит от НВО тогава. Или поне задачите от втори модул са цедката за СМГ, НПМГ и евентуално езиковите гимназии. Всъщност някои езикови в провинцията вземат ЧЕ като балообразуващ. Аз бих отишла по-смело в тази посока и бих вкарала и НВО по ЧЕ за вход за езиковите гимназии. Защо за МГ вторият балооборазуващ да е БЕЛ, ако той е препъникамъкът за някои математици? Не е ли по-логично да е физика например или ИТ? Нека наистина има разслоение на учениците.
Всъщност в страната не всяко МГ е елитно училище, в което се влиза трудно. Гледах минималните балове за МГ в някаква таблица, ами във втората половина на таблицата минималният бал пада под 300, че някъде и под 200 даже. Но ако учениците са усвоили материала от училище не би следвало първи модул да ги затрудни нито по БЕЛ, нито по математика.

# 1 381
  • Мнения: 51 997
Ами да ги разделят, де. Не знам защо не щат. И вторият модул да е по-желание и да важи само за кандидатстване. Ако учител иска да използва НВО за оценяване, тогава да се взема само първи модул.
Модул по ЧЕ става сложно ( трябва да има модули по разни езици, защото децата не учат само АЕ, а езиците не са еднакво трудни, респективно винаги ще има недоволни, че по АЕ е било по-лесно отколкото по НЕ).
Но един модул по природни науки би бил добро нововъведение.


Относно задачите на ПИСА:
Гледам този скрийншот и за мен това е недодефинирана задача.  Не знаем колко багаж имат, с какъв размер са им нещата и прочее. Мога да измисля много варианти за оптимално решение.

https://pisa2022-questions.oecd.org/platform/index.html?user=&un … ruck&lang=bul-BGR

# 1 382
  • София
  • Мнения: 3 374
Така е,
а с житейската ситуация - пренасяне на вещи - всеки ще се справи отлично, най-важна е цената на труда - хамалите, за количество багаж има отстъпка, има услуга - пакетиране и транспорт, така че няма нужда човек да купува и смята кашони и камион. Т.е. това че ученик не е могъл да реши задачата, не значи, че е неподготвен за живота, няма функционална грамотност, математически умения и т.н.

Относно задачите на ПИСА:
Гледам този скрийншот и за мен това е недодефинирана задача.  Не знаем колко багаж имат, с какъв размер са им нещата и прочее. Мога да измисля много варианти за оптимално решение.

https://pisa2022-questions.oecd.org/platform/index.html?user=&un … ruck&lang=bul-BGR

# 1 383
  • Мнения: 17 378
Сега само по английски ли има НВО или и по другите езици има? Олимпиади как има по различните езици, защо да няма и НВО? Или да се взема предвид резултатът от олимпиада.

# 1 384
  • Мнения: X
НВО е по учебния предмет чужд език, изучаван в задължителните учебни часове и е по желание. Миналата година например се е провело по английски, немски, френски, италиански и руски език. Съгласно Наредба 10 по решение на педагогическия съвет като елемент от балообразуването  може да бъде включен и общият брой точки, приравнен до 100, от резултатите, получени от олимпиади и/или състезания от календара на МОН, по учебни предмети, по които не се провежда национално външно оценяване през съответната учебна година. Но, ако не ме лъже паметта, единствената олимпиада по ЧЕ, в която могат да участват седмокласници, е тази по руски език. При останалите най-ниската състезателна група е осми клас.

# 1 385
  • Мнения: 2 169
В момента в предаването Референдум по БНТ се обсъждат резултатите от pisa и проблемите на образованието като цяло.

# 1 386
  • Мнения: 4 692
Здравейте, дами! Simple Smile
Не съм гледала директното предаване по БНТ, но ще го изгледам на запис и ще напиша впечатленията си.
А сега едно мнение и от нидерландската образователна система.
Hristina Kara
15 ч.  ·
Не, децата в нидерландските училища не се тренират, за да изкарват по-високи резултати на PISA, нито се тренират как да решават този конкретен тест.
Те освен в четене, писане и смятане в началното училище се обучават на нещо, което се нарича "leren leren" (да се научиш как да учиш).
Това е способността, освен всичко друго, от конкретни задачи да се извеждат принципи, които после да се прилагат във всякакви други задачи и във всякакви други формати, което се нарича "генерализация на умението за учене".
"Leren leren" принципно включва ефективно използване на всички т.нар. "изпълнителски" функции - регулиране и насочване на вниманието, филтриране на важното от маловажното, приоритизиране, планиране, способност за справяне с фрустрацията, когато нещо не ти се получава от първия път, възможност да се самокоригираш в крачка, metacognition - или способност да размишляваш за собствения си мисловен процес, за да разбереш къде си сбъркал и как да се поправиш.
Децата в Нидерландия не се обучават единствено и само как да използват работната си памет, за да дадат отговор на конкретен въпрос след малко и непосредствено след това да забравят на какво са отговорили, както и изобщо какво са учили по който и да било предмет в образователната си история. Просто защото когато умението да учиш е налично, не ти се налага да натоварваш работната си памет с излишни факти.
Пътят към подобряването на образователната система не само в пренаписването на учебниците. Не е и в новите технологии. В създаването у всяко дете на способност да се учи е."
https://www.facebook.com/hristina.kara.35

# 1 387
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 669
Основната активност и отговорност е в ръцете на учещия. Умения за концентрация, анализ, синтез и авторефлексия се усвояват и усъвършенстват, ако се промени и нагласата към ученето. От материала става ясно, че пак се цени изпълнителността, учителите дават инструкции, а учениците дават решения. Тук училището е омразно, ученето е мръсна дума и "госпожата е длъжна да ги научи"; там съзнанието и домашното възпитание са на друго ниво - дете на 15 години отдавна е наясно защо учи.

# 1 388
  • Мнения: 3 887
Възпитанието "там" се поема до голяма степен от образователната система след 4годишна възраст на детето, детето на 15 е наясно защо учи, но неговите родители не участват в процеса. Свидетел съм на имигрант в Нидерландия,  който се записа на езикови курсове, защото 3годишната му дъщеря отказа да говори с него вкъщи на друг език, освен холандски, по съвет на учителката.
  Leren leren е изключително важен принцип, който няма причина да бъде усвояван в домашна среда. Това е единственото, което се очаква децата наистина да научат в начален етап на образование, плюс писане, четене и елементарни задачи по математика.  Шест години преподаване би трябвало да са достатъчни, и там, и тук.

# 1 389
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 669
Възпитанието "там" се поема до голяма степен от образователната система след 4годишна възраст на детето, детето на 15 е наясно защо учи, но неговите родители не участват в процеса. Свидетел съм на имигрант в Нидерландия,  който се записа на езикови курсове, защото 3годишната му дъщеря отказа да говори с него вкъщи на друг език, освен холандски, по съвет на учителката.
  Leren leren е изключително важен принцип, който няма причина да бъде усвояван в домашна среда. Това е единственото, което се очаква децата наистина да научат в начален етап на образование, плюс писане, четене и елементарни задачи по математика.  Шест години преподаване би трябвало да са достатъчни, и там, и тук.
Човекът си е избрал живот в чужда страна и се напасва към условията там. Много близо е до акъла, че да общуваш на майчиния си език с холандците е невъзможно. Тригодишното щом се е сетило - смятай.

# 1 390
  • Мнения: 2 169
И в предаването беше споменат т.нар. метод "да се научиш как да учиш" и много други неща. Общо взето събеседниците отбелязаха всичко, което и ние тук си говорим. Интересно беше предаването. Една реплика обаче (на Красимир Вълчев мисля беше) си остана ключова за мен - основният и най-важен фактор е семейната среда. Без да изключва всички други иновативни подходи и реформи, които е наложително да бъдат въведени и даже самият той изброи множество такива.

Корекция - Красимир Вълчев, не Даниел.

Последна редакция: ср, 06 дек 2023, 17:26 от Мила Атова

# 1 391
  • Мнения: 159

Това е любимата ми мантра - децата са мързеливи, а родителите им не ги възпитават добре, и не им обясняват каква ценност е образованието, т.е. не дават пари за частни уроци. И не ги изпращат в училище вече научени.
        В Мексико, Бразилия и Филипините сигурно родителите са по-отговорни?

Пример за демагогия е този пост Simple Smile
- Мотивацията и обясненията за стойността на образованието нямат нищо общо с парите за частните уроци. Ашладисала си едно тотално невярно твърдение към едно вярно.
- Не ги изпращат вече научени също е манипулативно.
- Нищо чудно родителите в Мексико и Бразилия да са и по-отговорни, защото там има доста голямо класово разслояване и децата имат пред себе си пример до какво води необразоваността. А и се съмнявам, че са тествани деца от бидонвилите.
  Кое не е вярно? Образованието е задължително за всички и за мотивирани и за немотивирани. По закон образователната система обучава всички деца, не само мотивираните.
   За частните уроци - сигурно в Естония и Холандия, които ги дават за пример за качествено образование, децата се справят успешно, понеже всички ходят на частни уроци?
   А в Германия и Франция, всички деца на мигранти също ходят на частни уроци и в училище приемата само мотивираните. Защо тяхното образование е на много по-добро ниво?
    Мила Атова, какво имате предвид под семейна среда, не мога да разбера? В училищата вече приемат само деца от някаква специална семейна среда ли?

# 1 392
  • Мнения: 2 169
Боникова, образованието е задължително и за мотивираните, и за немотивираните, но резултатите при едните и при другите  ще са различни. Наистина ли не го разбираш това? Успеваемостта ще е различна. Едните ще имат тройки (примерно), другите - шестици.
Иначе, мисля, всички тук сме съгласни, че промени трябва да има, но те просто ще увиснат във въздуха, ако я няма основата. А основата е семейната и обществената среда, възпитанието, желанието, мотивацията.

Последна редакция: ср, 06 дек 2023, 17:58 от Мила Атова

# 1 393
  • Мнения: 51 997

   Кое не е вярно? Образованието е задължително за всички и за мотивирани и за немотивирани. По закон образователната система обучава всички деца, не само мотивираните.
Да, обучава ги и това е факт. Но какъв ще е резултатът зависи от обучаваните в най-голяма степен.
   За частните уроци - сигурно в Естония и Холандия, които ги дават за пример за качествено образование, децата се справят успешно, понеже всички ходят на частни уроци?
На частни уроци у нас се ходи основно за учене на езици и заради състезателния характер на НВО.
И двете неща няма как да бъдат научени на високо ниво в клас заради "котвата" на немотивираните ученици. Ако измислиш как насила да се наливат знания в детските глави ще ти призная активността, но иначе е едно мрънкане и търсене на набеден виновник. Моето дете мина и замина през системата и нищо не му попречи. Значи може.

   А в Германия и Франция, всички деца на мигранти също ходят на частни уроци и в училище приемата само мотивираните. Защо тяхното образование е на много по-добро ниво?
Тук нещо не ти схващам логиката???
    Мила Атова, какво имате предвид под семейна среда, не мога да разбера? В училищата вече приемат само деца от някаква специална семейна среда ли?
Пак се правиш на ощипана. В училище приемат всички, но кой как ще се възползва от това зависи много от семейната среда, която насажда мотивацията.

# 1 394
  • Мнения: 9 125
Ай, стига с тези частни уроци. Не са панацея.

Общи условия

Активация на акаунт