НАБОР 2004 - университетски класирания - втора тема

  • 55 131
  • 763
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 008
Честитооо Mosquita!! Във Варна или София?

# 691
  • София
  • Мнения: 6 596
Аз се майтапех за маникюра.

# 692
  • Мнения: 1 431
А не трябва. Новата козметичка на детето е българка, студентка. Съвсем успешно си съвместява и двете неща.

# 693
  • София
  • Мнения: 18 240
Аз, Биби,  принципно не коментирах работа, а частта с регулярно занимание за лични цели. И за някоя приятелка..За това никой няма да ги закача  и могат да се вихрят спокойно Simple Smile

# 694
  • Мнения: 12 464
Честитооо Mosquita!! Във Варна или София?
В София, тя във Варна не е кандидатствала.
Благодаря на всички ви!
МУ са ѝ дали любезно ден и половина, в който да се запише. Утре трябва да си извади медицинско, да се снима, да си изтегли документите от СУ и т.н. Ще потича малко напред-назад за отскок Grinning

Емоциите с чужбинските студенти са ми много вълнуващи, благодаря ви, че ги споделяте, аз си представям, че на децата им предстои много интересно и удовлетворяващо преживяване!

# 695
  • София
  • Мнения: 1 194
Москита, браво, честито на бъдещата зъболекарка!
Честито на всички, които сега се записват! На добър час!
Абе там да се стрижат и маникюрисват в бг групата и с лекарства да си услужват, а догодина лятото един курс да изкарат, колко му е, от тия, за които говор Русалката. Никога не е зле да си имаш и занаят. Или ако не да проектират и сглобят робот с ИИ, който ги прави тия работи.

# 696
  • Мнения: 9 912
Ако някоя от "нашите холандки" подстригва мъжко, ще й пращам набора 😉

# 697
  • Мнения: 823
По повод на страстите за медицината, предполагам знаете израза:" като знам какъв инженер съм, ме е страх да ида на лекар ". Та за всяка специалност си е важно да се покриват знанията, но не мисля че ученето приключва с взимането на дипломата, ако специалиста спре да се развива,  вече не е специалист.
За бъждобрани, пантофи и т.н не пълнете куфарите излишно,  сложете ракия, сирене,  лютеница,  а тях от Амазон- имат всичко и мартеници включително (за тях ще ви напомня около Коледа Simple Smile ).
Шегата настрана,  но определено на мястото има съобразени със спецификата стоки, които липсват на нашият пазар.

# 698
  • София
  • Мнения: 2 404
Skiorche, жените не стават все пак само лични лекари, УНГ, офталмолози, ендокринолози и дерматолози (без грам подценяване на тези специалности от моя страна, изброих ги, защото в пространството ги спрягат като по-спокойни и оттам по-женски)..Wink
……..
А и защо да не могат момчетата да се напънат и да си влязат с толкова високи оценки като на момичетата? Това не е 7 клас и не важат оправданията, че още са дечковци, не са узрели, че на този етап девойките ги изпреварват и др. бля бля.. Един човек на 18-19 е осмислил далеч по-задълбочено от седмокласник какво иска, и ако знае от самото начало, че системата не му дава предимството по пол да влезе с тройки или четворки, сериозно ще се понапъне и ще изпревари не едно момиче.
Значи ясно ми е, че има и жени, които биха се занимавали с всяко направление в медицината, но фактите говорят друго (и списъкът на magi sveta го потвърждава) - в коремна хирургия почти не се завърта жена, а след близо двугодишните ми обиколки по ортопеди (втч. и в Австрия), не успях да срещна смелата и мускулеста дама, която намества и реже кокаляци, опакова ги с пластини, кове пирони, пробива с бормашина стави и т.н..Simple Smile)) Не мисля, че имат наложено вето, просто не ги избират тези специалности -дали от предрасъдъци или и нещо друго, не мога да кажа. А иначе един от най-добрите неврохирурзи в БГ е жена и направи уникална операция на ръката на близко дете.
Колкото до напъните на момчетата за МУ- очевидно нямат същата мотивация или капацитет за напъване като за СМГ и ТУЕС. Предполагам, че това се обуславя и от “търсенето и предлагането” - не знам.
За мен друго е притеснително - не какво се случва на входа, а  на “изхода”.  Вчера се видяхме с едни приятели, дъщеря им учи дентална медицина, а гаджето ѝ медицина. (И двамата са 5-ти курс в МУ). Тя е много амбициозно дете, иска да учи и за лицево-челюстен хирург, което предполага ОЩЕ 6 години медицина след стоматологията.😳(доскоро е било 4 г.). Та ето какво сподели. “Двете специалности нямат нищо общо помежду си по отношение на обучението. Докато аз уча като луда денонощно, затварям се, забравям да се храня, не излизам, за да мога да си взема изобщо изпита, приятелят ми поглежда по диагонал за МАКСИМУМ 2-3 дни и си взима изпитите без проблем.”
Девойката каза, че в началото е била шокирана и засрамена. Молела го е да учи повече, карали са се, но той й е казал, че НИКОЙ не си дава зор, защото изпитите се взимат лесно. Когато са за 2, минават с 3-ка. И това не важи само за момчетата. Преподавателите били инертни и пасивни по отношение на учебния процес и заради тях се случвало това. Младежът щял да специализира неврохирургия. (Направо се прекръстих да не се налага на никого да ползва услугите на тези “докторчета”☹)
За НБУ - информация “от извора” от близка преподавателка по политически науки. Не късат никого. Масово преминават с тройки. Било си “за тях”.🙄 Няколко пъти се опитах да й обясня, че това е порочна практика - не се съгласи. Казвам й, че има нещо сбъркано в първоначалната им цедка и “куцо и сакато е студент”. Нее, не било така. Умни деца били, но ги мързи. Добре, че се намеси първокурсникът (учи във Франция) на други приятели да й каже, че за последния месец е взел с отличен успех 4 кандидатстудентски изпита за НБУ за свои приятели. Млъкна първоначално, но после промърмори - “ами не мисля, че е така”😂..

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 10:52 от Skiorche

# 699
  • София
  • Мнения: 18 240
Aми лошо, Скиорче, тогава, че у нас, а и в Австрия също, още са в сила клишетата за як доктор-мъжага в ортопедията.  И самите преподаватели затвърждават явно тази позиция вместо да се опитат да стимулират и включването на жени.
Скрит текст:
След бързо търсене  открих, че в Швейцария в момента има 180 ортопеди-жени, които са членове на ортопедичния съюз и имат за цел да популяризират специалността си  сред женския пол в страната..
23 дами работят в  ей тази клиника, тa не е като да няма..:


Kолкото до МУ, малко невероятно ми се струва казаното така обобщаващо "НИКОЙ не си дава зор". Писала съм и преди за близко дете, със Златен Хипократ завърши, съдра си буквално трибуквието от учене. Гаджето му също.

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 11:08 от пенсионирана русалка

# 700
  • София
  • Мнения: 2 404
Под “никой не си дава зор” девойката имаше предвид, “зор да вземеш изпита”, защото от споделеното разбрах,  че не е трудно да се вземе. Може да има и преподаватели, при които е трудно.
А вече личната амбиция и мотивация за развитие е друг “зор”. Там нещата опират до това с какви оценки ще си вземеш изпита, ще се бориш ли за Златен Хипократ и други отличия, специализации в реномирани клиники и болници, допълнителни курсове, стажантски програми и т.н.
Надявам се да има повече такива деца, но и “лентяите” покрай тях си стават лекари. Особено, някои, които са спокойни, че ще отидат директно в кабинета на мама или тате. (Някои родители правят “мечешка услуга”.)
Докато нашите университети, (не говоря само за медицинските) не намерят начин да отсяват посредствените студенти, качествените специалисти ще се броят на пръсти.
Русалке, ти си наясно как е в Германия. Скъсат ли те два пъти на един и същи изпит казваш “чао” на университета и заминаваш да си довършваш следването във Fachhochschule.

# 701
  • София
  • Мнения: 12 377
Малко е предобрила девойката с изказванията. Не си представям как се взима примерно една анатомия с "2-3 дни поглеждане по диагонал", колкото и инертен и пасивен да е преподавателят. И как във факултета по дентална медицина са се събрали все активни и мотивирани преподаватели, пък в медицинския - все немотивирани. Не едно и две познати деца следват медицина и техните впечатления са съвсем различни. По-напред Маги сподели за девойка с 4 двойки от 6 изпита. Иначе винаги и навсякъде е имало хора, които си взимат изпитите с тройки и винаги ще има такива.
ПП. Имат право на до две поправителни сесии за всяка дисциплина. Ако не вземат изпита - повтарят годината. Ако и тогава не си вземат изпитите - губят студентски права.

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 11:47 от sanaka

# 702
  • Мнения: 396
Включвам се в дебата, като една майка на студентка по медицина. Мога да кажа, че за разлика от останалите, то студентите в МУ учат през целия симестър, изпитват ги на всички упражнения и имат няколко колоквиума, дават се  точки и се поставят оценки, които се прибавят към оценките от изпита и така формират окончателната оценка. Така, че до изпита материал е четен и учен вече.

# 703
  • Мнения: 12 030
Преподавателите на много места също са си "бам башкЪ". Има и винаги е имало "арабии", както и с прякор, не един и двама "Секирата". Мен са ме късали за три реда петит от общо три въпроса. Колеги-защото при спорни тези започват с тази, която се отхвърля от професора. Така че някоя и друга двойка и тройка нищо не означават. Вече, поредица от тройки в студентската книжка, да. Аз с изумление разбрах за деца, които познавам "от люлката", амбициозни, мотивирани, с подкрепящи родители, че са къса ни СЕДЕМ Пъти на един и същ изпит. Седем пъти! За мен това вече е извращение. СУ, право, ще спестя дисциплината. Иначе, от погледа ми върху млади специалисти някак не правя директна връзка между" всичко шест" и добър специалист, както и от не дотам блестящ студент излиза уникален професионалист. Но разбира се, с резервата че ако си с тройки отгоре до долу, вече е ясно, че и ти не знаеш за какво учиш.

# 704
  • София
  • Мнения: 2 404
Санака, нямам идея има ли наистина разлика във двата факултета. Споделих споделеното. Децата живеят заедно вече няколко години. Предпочитам да го обявя този младеж за гениален.Simple Smile) И пак повтарям - едва ли при всичи преподаватели се взимат лесно изпитите, но очевидно при доста от тях е така.
И аз съм чувала, че в 1АЕГ не се учи изобщо, но пък наборът си скъса д-то от учене. А съм сигурна, че има и такива, които не са учили изобщо и пак са завършили с добър успех, защото учителите са били благосклонни.
Сега ще споделяш и ти впечатленията си следващите години. Сигурна съм, че твоята девойка ще е от ученолюбивите и амбициозни деца.

Общи условия

Активация на акаунт