дебитните карти за майчинство

  • 4 184
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
А може ли да ползвам сметка открита преди няколко години????
Някой може ли да ми каже, къде има пълна информация отностно промените!?!?   

Ако сметката не е закрита - може да се ползва  Peace

Промените са отразени в Наредбата ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ - има я в сайта на НОИ, заедно с Приложенията, които се попълват.
www.noi.bg

# 16
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
mim4o 81 сега ти погледнах лентичката - ти вече получаваш майчинство, нали? Ако е така, то оставаш по стария ред, защото към 01.01.2007 г. си заварен случай и ще продължиш да си вземаш обезщетението чрез работодателя, на датата на изплащане на трудовите възнаграждения за всички работници.

molestosa - еднократната помощ за раждане / 200 лева / може да се изплати и в брой на каса в Дирекция "Социално подпомагане"

# 17
  • Мнения: 505
Incandescent много ти благодаря. Щом е така, още утре отивам.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Няма ограничение в коя банка е сметката - може да е за дебитна карта, може и разплащателна, може да е стара сметка, която имате. Задължително обаче е с представянето на болничния при работодателя да попълните и декларация за номера на банковата сметка и в коя банка се намира тя, както и копие на докмент от банката за вашата банкова сметка. Тази декларация за сметката се подава еднократно, а при промяна сте длъжни в 7 дневен срок да декларирате тази промяна.
А завареното положение, т.е. тези които ползват вече болнични или майчинство преди 01.01.07 си остават по досегашния ред - получават си ги чрез работодателя. Промените се отнасят за тези, на които са издадени болнични след 01.01.07 и то като първичен болничен, а не продължение на болничен от 2006г. Също остават по старо му и тези, които в момента са все още в отпуск за брем. и раждане и им предстои да ползват такъв за отглеждане на тете до 2 години.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 702
Не би трябвало да има значение, но когато си получавах еднократната помощ за раждане (200лв.) се опитаха да ме накарат да си направя карта в Инвестбанк, защото те с нея работели!
Аз се възпротивих първо, защото само за един единствен превод трябва да правя нова карта. Второ, за да отида в работното време на банката, трябва да съм с количката, а не е удобно да вляза вътре, освен това ми е далеч. Наложи се да говоря с незнам колко човека от социалната служба, като се опитаха да ме разубедят, че ако искам в друга банка да ми преведат сумата, комисионната щяла да бъде много голяма! В края на краищата ги убедих, и както и очаквах, получих сумата чисто. Един левов превод в БГ е 1лв., а освен това бюджетните организации се обслужват безплатно.
Много е важно титуляра на сметката да сте вие, защото банковите извлечения  със съответните данни в тях (суми, дати, имена на титуляра) са доказателството, че преводът е нареден и задължението - погасено. Ако парите са пратени на друг, пък бил той и съпруг, бенефициентът, в случая майката, бих могла да си търси сумата повторно и НОИ няма да имат никаво доказателство, че няма основание за това.
И последно: във всяка банка знаат номера на картовата сметка веднага, при откриването, независимо, че картата още не е изготвена. Сметката може да се даде в НОИ и сумите да постъпват безпрепятствено. Говоря за картова сметка, защото считам, че те са най-удобни (избягват се опашки в банките и неудобствата, свързани с работното време), но ако някой предпочита, може да си направи разплащателна сметка или да ползва вече съществуваща такава.

# 20
  • Мнения: 9 050
Не съм съгласна с това, че титуляр на сметката трябва да е майката може да е и друго лице, например съпруга на майката.
Майката не може да си търси парите повторно, освен това НОИ има основание да преведе парите по сметка с друг титуляр, тъй като майката попълва молба, в която декларира, че иска парите и да се преведат по еди-коя си сметка с титуляр еди-кой си ( титуляра задължително се изписва, тъй като, ако има несъответствие между номер на сметка и титуляр, превода ще бъде върнат ). В последстие, ако майкат реши да си търси сумата повторно, НОИ се защитава, като показва подписаната от майката молба. Това е основанието за изплащането на сумата по дадената сметка и майката няма право на по-нататъчни претенции.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 702
Не съм виждала новите бланки, но например при пенсиите това не беше възможно. Толкова стари и трудноподвижни хора са идвали в банката, в която работя, за да си направят карта. Защото от пенсионното искат сметка на името на лицето  и не са били съгласни да превеждат по друга сметка (на съпруг, съпруга, дъщеря или син), независимо от волята на пенсионера.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 679
Момичета имам следния въпрос и дано авторката на темата не ми се разсърди за офф-а Praynig
Incandescent и  gmsvetla -написали сте ,че това с взмането на майченството по банков път не се отнася за такива като мен/сина ми е на 1г. и 4мес/- мога спокойно да си ги вземам от работодателя,както досега? Мен това повече ме устройва,отколкото да се занимавам с банки,карти и НОЙ ooooh!
Моля ви дайте линк към описание на това,ако можете
Благодаря предварително Hug

# 23
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Момичета имам следния въпрос и дано авторката на темата не ми се разсърди за офф-а Praynig
Incandescent и  gmsvetla -написали сте ,че това с взмането на майченството по банков път не се отнася за такива като мен/сина ми е на 1г. и 4мес/- мога спокойно да си ги вземам от работодателя,както досега? Мен това повече ме устройва,отколкото да се занимавам с банки,карти и НОЙ ooooh!
Моля ви дайте линк към описание на това,ако можете
Благодаря предварително Hug

Търсиш законовото основание за начина на изплащане на майчинството ли? Ако е това, ето го:

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. (1) Паричните обезщетения на лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, за трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, както и паричните обезщетения за бременност и раждане по § 22е от Преходните и заключителни разпоредби от КСО се изплащат по досегашния ред.

Това е цитат от НАРЕДБА
ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ
ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ

# 24
  • Мнения: 9 990
Да използвам темата, за да питам и аз. Преди около 2 години в социалните ми издадоха дебитна карта за детските, които съм взимала само 6 месеца. В момента не знам къде ми е картата, а трябва да ходя отново до социалните за 200 та лв. Някой спомня ли си към коя банка бяха картите, които даваха от  социални - бих искала да използвам същата сметка...

ДЗИ-Росексимбанк, които са лееееко..да не казвам какви.Да, тогава и аз бях заставена от тях карта да взема, при вече открита друга-не можело...

# 25
  • Мнения: 9 990
Не съм съгласна с това, че титуляр на сметката трябва да е майката може да е и друго лице, например съпруга на майката.
Майката не може да си търси парите повторно, освен това НОИ има основание да преведе парите по сметка с друг титуляр, тъй като майката попълва молба, в която декларира, че иска парите и да се преведат по еди-коя си сметка с титуляр еди-кой си ( титуляра задължително се изписва, тъй като, ако има несъответствие между номер на сметка и титуляр, превода ще бъде върнат ). В последстие, ако майкат реши да си търси сумата повторно, НОИ се защитава, като показва подписаната от майката молба. Това е основанието за изплащането на сумата по дадената сметка и майката няма право на по-нататъчни претенции.


А това ако е така-за мен е по-удобно.Както казах-ние имаме семейна сметка с титуляр-съпругът ми.Тя е принципно разплащателна, той се грижи за финансовите преводи по сметките ни.Идеята ми беше, сумата от майчинството да постъпва в тази сметка, и от нея да покриваме текущите разходи за семейството.Просто да я захранваме.Така или иначе аз смятам с тези пари именно това да правим и ще регистрираме и новата карта за разплащания чрез и-пей, но защо да го правим , при положение, че все пак имеаме готова сметка... Thinking

# 26
  • Мнения: 204
А това ако е така-за мен е по-удобно.Както казах-ние имаме семейна сметка с титуляр-съпругът ми.Тя е принципно разплащателна, той се грижи за финансовите преводи по сметките ни.Идеята ми беше, сумата от майчинството да постъпва в тази сметка, и от нея да покриваме текущите разходи за семейството.Просто да я захранваме.Така или иначе аз смятам с тези пари именно това да правим и ще регистрираме и новата карта за разплащания чрез и-пей, но защо да го правим , при положение, че все пак имеаме готова сметка... Thinking

Не е необходимо да регистрираш новата си карта за разплащания. Досатъчно е да си сложиш интернет банкиране и да превеждаш парите към другата сметка, която е на мъжа ти. Така пак всичките ви пари могат да стоят на едно място и да си покривате разходите от една сметка.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 679
Incandescent - Много благодаря!!! Hug  bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 1 877
На мен ми се струва най-удачно да си ползвам дебитната карта и съответно банката, на която сега ми изплащат заплатата. Това е напълно възможно, нали?

# 29
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Eiphnh   - определено можеш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт