Необходими финанси за отглеждане на дете

  • 7 129
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?

# 1
  • Мнения: 13 547
Много е относително. Всяко семейство разполага с различен бюджет, има различни разходи.
Живеене под наем напр. е сериозен разход.
Разни глезотийки като хранене навън, почивки, ненужен шопинг и т.н..

# 2
  • Мнения: 18 503
Едва ли нечий бюджет ще се промени в която и да е посока, ако в бг-мама се напише, че трябва сумата Х.
Карайте според възможностите и това е.

# 3
  • Мнения: 1 145
Ако нямате баби или детето не е прието в ясла или е, но се разболява постоянно, гледачката ще ви бъде най-големият разход. Достатъчно е само да се отвори един сайт за бавачки, за да се види за какви пари става въпрос. Всички останали разходи бледнеят. Другият вариант е да не се връщате на работа дълго време.

# 4
  • Мнения: 40 924
Е, нормално платените средни български семейства не спестяват по време на майчинство. Това е по-скоро период на оцеляване, гледай си детето докато тръгне на ясла, пък после ще печелите.
За другото са ти казали.

# 5
  • Мнения: 14 847
Под някакъв размер на дохода спестяването е първо недостатъчна сума, второ означава мизеруване и лишаване. Хайде няма нужда. Не го мисли толкова това със спестяването, за да си спестиш стреса, и си гледай детето.

Последна редакция: пт, 14 юли 2023, 11:28 от Нарцùса

# 6
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
В съседната тема се говори, че това да не ти стигат парите е личен избор. По принцип от много места може да "щипнеш" и да спестиш, ако държиш да пускаш монетки в касичка. А необходимите финанси може да си ги сметне като брой бебешки консумативи средно на ден и горе-долу да прецениш какво да очакваш. А както знаеш от марка до марка има разлика. Понякога зависи и откъде пазаруваш, някои дори пазаруват памперси от чужбина. Разликите в такива дребни неща може да доведат до разлики от няколко стотин лева месечно.

# 7
  • Мнения: 46 518
Всичко зависи от навиците, здравословно състояние, възрастта на детето, големината на жилището, в което живее семейството, отдалеченост от работно място и т.н.
Например разликата м/у семейство с бебе на 6 м., на памперси и мляко за кърмачета, което живее под наем или има ипотека, а работното място на баща е на 20 км и друго семейство с дете на 3 г. или бебе на кърма, в собствено жилище, с работа на бащата на пешеходно разстояние или дистанционна, е  над 1000 лв. Т.е., ако живеят по сравнително еднакъв начин, при еднакви доходи, едното семемейство ще ги спести, без да усети.
 
Има периоди, когато спестяването не е на дневен план. Зависи и от гледната точка. Ако ти гледаш детето през деня, спестявате от детегледачка, чиято заплата може и да е по-голяма от твоя доход + майчиството.
Ако изплащате свое жилище, спестявате от наем/инвестирате в нещо свое.

# 8
  • Мнения: 12 780
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?
Според мен, е много хубаво, че смогвате да се справите с наличните ви доходи.
Когато започнеш и ти да работиш, тогава може и да остава за спестяване. А може и да не остава, зависи какви разходи ще правите и колко ще печелиш ти.

# 9
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Много фактори има, които не са свързани само с детето/бебето. Размерът на майчинството за една жена може да е 800 лв, за друга 1800. Също така заплатата на бащата, налична ипотека, кредит или наем.

За съжаление човек не знае кога ще има непредвиден разход и за какво ще му потрябват пари. За това е хубаво ако може да се спестява някаква сума.

# 10
  • Мнения: 8
Здравейте!
 Иска ми се да обменим опит относно колко пари според Вас са необходими, за да живее нормално семейство с едно дете? Напоследък ме дразни факта, че не мога да спестч нищо и живеем от заплата до заплата, което не е много хубаво... в майчинство съм. Ще се радвам да споделите при Вас как е и какво правите по въпроса?

Нямам деца, но според мен е добре да си направите статистика, за това да знаете, колко пари отиват например за плащане на сметки, излизане по заведения, пазаруване на храна, ходене по кина, театри, концерти, пазаруване на памперси за детето и т.н.  Важното е да опишете всички разходи, които правите през месеца в  тази статистика.
Така ще знаете, къде ви отиват парите и ще може да прецените от какво може да се лишете, за да може да спестите малко пари за черни дни.

# 11
  • Мнения: 3 915
Човек знае и с две, и с 200. Аз по време на майчинството съм получавала по 2100 месечно и не ми стигаха за спестяване. Нямам разход като наем, единствено сметки. Мъжът ми по това време изкарваше малко повече. Не бих казала, че сме прахосници, напротив (през останалото време спестяваме), просто не сме се лишавали от нищо. От тези пари не знам и колко са отивали по децата честно казано, купувала съм каквото и когато са имали нужда. Живели сме добре, но за спестяване не може да се каже и дума. С първото ми дете (2015-2016) пък съм получвала майчинство 800 лв и също ни стигаха Grinning До човек си е, до навици, до нужди.

# 12
  • Мнения: 1 257
Както вече са споменали, много е индивидуално. Ще кажа само две неща, които мисля за важни.
Бебето - разбираем е естественият стремеж на родителя на осигури на детето си всички най-красиви и лъскави неща, които съблазнително намигат от рафтовете. Не падайте лесна плячка на маркетинговите специалисти и модите. Бебето има съвсем простички нужди - добра храна, чисто и удобно облекло, внимание и общуване с родителя. Изключително много пари се хвърлят за абсолютно ненужни вещи, дрехи и играчки, които са далеч от първа необходимост. Това е перо, от което можете да освободите не малки суми месечно. Няма нищо лошо в  размяната, подаряването, предаването нататък, даряването и подобни.
Личен външен вид. В никакъв случай не занемарявайте външния си вид с извинение, че сте по майчинство. Щом чувствате финансите, че са недостатъчно, просто свалете ценовото ниво, но запазете рутината си. Ако сте си правели прическа за 100 лв, сега си направете за 30. Ако сте ползвали бяла козметика за 150 лв месечно, свалете на 50. Правете си маникюр, маски и процедури у дома - сама или с приятелка. Има достатъчно изгодни алтернативи на всичко, и това временно сваляне на нивото не трябва да ви плаши, защото при първа възможност можете да го покачите. Важното е да не губите навика и рутината си - да се погрижи човек за себе си е нужно и здравословно, а и помага на самочувствието.
И за спестяване ще дойде време, сега гледайте бебето да е добре, а вие да се съхраните и възстановите физически и психически, независимо от трудностите, пред които майчинството изправя Hands Plus1

# 13
  • Мнения: 1 252
Те парите никога не стигат, важни са навиците.  Пазара е заринат от ненужни продукти, реклами, промоции с единствената цел КУПИ.

# 14
  • Мнения: 6 764
Доста е относително понятието кой от какво се нуждае и кое наистина е необходимо. Например моето дете, което сега е на 2г, ми е второ и не страдам от манията на масовката млади родители да изкупят всичко що е за бебе на пазара. Включая всеки или почти всеки ден да се купува играчка или някаква дрънкулка за детето. В този ред на мисли аз съм отгледала до тук детето с доста по-разумен бюджет от нейни връстници, които от бебета разполагат с прескъпа количка, триколка, колело, шезлонг, гнезда и прочие джаджи. С малко дете, разходите са малки, ако не си прахосник и наистина се купува необходимото, а не това, което имат всички.
С голямо дете, дъщеря ми е на 9г, разходите са далеч повече. Занималня, пособия, уроци и подобни.
Аз вече се върнах на работа, но и преди това сме били ок. За храна, лекарства, дрехи, уроци, на почивка да ги заведем, не сме се лишавали. Но наистина ограничавам до минимум ненужни джаджи и играчки. При всички положения в България храни, медикаменти и режийни за високи и с под 2-2,5 поне на месец ще бъде доста трудно.

Общи условия

Активация на акаунт