Говоря си сама

  • 1 598
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Здравейте, най-накрая се престраших да пусна тема тук и да споделя състоянието си, което датира от доста време насам. Покрай пандемията и социалната изолация и в последствие бременността и майчинството ми, изгубих доста социални контакти. Отглеждам сама детето ми в град, в който нямаме роднини, приятелите ми също са в други градове основно. Преживявам труден период с отглеждането на детето ми сама, той е още малък, не разбира, тръшка се, аз се изнервям. Отделно диагностицираха майка ми с нелечима болест и се разделих с мъжа ми. Нямам светли перспективи за връщане на работа с малко дете, което предстои да тръгне на ясла и да боледува често. Започнах да си говоря сама, един вид, за да ми олекне. Проблемът е в това, че говоренето ми е изцяло негативно, постоянно мърморене, изливане на негативизъм, от което после не само не ми олеква, но после се чувствам виновна, че съм изрекла на глас неща в яда си, които са пресилени. Чувствам, че по този начин се пренавивам допълнително, ставам все по-негативна. Как да спра този порочен кръг? Има ли някакъв мисловен трик, който да ми помогне автоматично да спра да бълвам негативизъм? Да уточня, че не чувам гласове, нямам халюцинации. Отговорна и организирана съм, не изпадам в дупки, тоест мога да си върша сама ежедневните задължения, справям се, храня се добре, нямам проблем със съня или теглото. Ако е някакъв вид депресия, то тя не ми пречи да функционирам нормално и да си върша задълженията. Просто изказвам на глас нещата, които ме натоварват и оттам още повече се пренавивам. Някой, преминал през нещо подобно има ли? Ще се радвам да споделите как успяхте да се справите. Благодаря.

Последна редакция: нд, 23 юли 2023, 13:34 от mariamp28

# 1
  • Мнения: 785
Аз не съм минавала през подобно нещо досега, но близка позната имаше сходен проблем. Това, което й е помогнало на нея е всеки път като започне да си говори/мисли негативни неща дали за самата нея, или за друг човек/ситуация, е буквално да се спре на момента и да пренасочи мислите си, например да изброи на глас три неща, за които е благодарна, три положителни свои качества, три полезни урока, които може да си извлече от съответната ситуация и т.н. Но трябва на мига, в който осъзнаеш, че в главата ти се въртят негативизми да действаш и пренасочиш мислите си, така ще пренастроиш мозъка си при всяка кофти ситуация да се фокусира върху положителното.

# 2
  • Мнения: 8 822
Не можеш да си кажеш какво да мислиш, положително, или отрицателно, просто не става. Но може да се опиташ да гледаш природата, да излизаш сред природата и да гледаш, например някое красиво цвете, и да се научиш да се радваш на дребни неща. Да излъчваш радост. Не се сравнявай с други хора, живей си твоя си живот, радвай се на детето. Не си говори на глас, защото думите са сила, освен това и детето чува, то може и да не разбира още, но по гласа, по интонацията ти разбира настроението ти. Ще има проблеми после  и детето ти, представи си, то ще смята за нормално майка му постоянно да говори и да се вайка. По-добре е да вижда една спокойна майка.

# 3
  • Мнения: 1 021
Гледам да прекарваме повече време навън, ходим по паркове, по заведения, наскоро заведох детето на почивка. Но дори и в тези моменти започвам да си мърморя, защото примерно от месеци насам детето се тръшка, иска да скача от количката, киселее заради зъбки, иска да го разнасям на ръце и т.н. И не знам в случая кой е първоизточникът на нервите - той ли е нервен, защото и аз съм или аз съм изнервена заради неговите настроения.

# 4
  • Мнения: 785
Взаимно се храните с негативна енергия, но определено вие сте първоизточника.

Последна редакция: нд, 23 юли 2023, 14:04 от zoya.

# 5
  • Мнения: 8 822
Неееее, детето си е нормално, ти си нервната.
Ако майката е спокойна и детето става спокойно.
Пробвай сама.
Всяко дете има проблеми със зъбките. Не си само ти. 
Детето копира възрастните, можеш да го възпитаваш само с личен пример. Например искаш бебето да е тихо, тогава бъди тиха и ти, и обстановката в жилището. Искаш бебето да се усмихва, а ти усмихваш ли му се често?
Намери си някаква приятелка, с нея да говориш, не си говори сама.
Покрай площадките се завързват разговори между майките и се включвай по техните теми, не да им разправяш живота си.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 569
В най-дълбоките ми дупки само три думи ме спасяваха - няма да е все така! Всичко ще мине, детето ще порасне и ще спре да се тръшка, ти ще си намериш работа и приятели, дори и нов мъж. Но за тези неща се изисква време. В моята най-голяма житейска дупка си пусках идиотизми да гледам, за да се хиля на нещо. Съсредоточавах се върху най-малкото нещо, което ми носи радост и го увеличавах. Например - чаша хубаво кафе. Ама да го изпиеш наистина с кеф. Да си купя нещо дребно, което харесвам. Бях си взела химикал с ярко розово фламинго с ярко розово пухче на капачката, за да си пиша с него всеки ден списъка с покупките. Изобщо малко като лудите, но такива всекидневни малки радости ме държаха на повърхността. Ще се справиш, но и трябва да положиш малко усилия да ти е приятно на теб самата.

# 7
  • Мнения: 1 021
Благодаря за куража! Simple Smile Кафето си го пия с кеф, купувам си книжки за четене, хапвам хубава храна, поне тези удоволствия не си ги спестявам Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3
Здравейте ,
Имам натрапчиви мисли . Не пия антидепресанти и се справям сам .От време на време ходя на психолог. Търся приятни и позитивни хора за разходки от София.

# 9
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте ,
Имам натрапчиви мисли . Не пия антидепресанти и се справям сам .От време на време ходя на психолог. Търся приятни и позитивни хора за разходки от София.
Това е страхотно. Кажи само на каква възраст си. Не че има голямо значение,  но все пак.

# 10
  • Мнения: 3
Здравейте ,
Имам натрапчиви мисли . Не пия антидепресанти и се справям сам .От време на време ходя на психолог. Търся приятни и позитивни хора за разходки от София.
Това е страхотно. Кажи само на каква възраст си. Не че има голямо значение,  но все пак.
писах на лично .

# 11
  • Мнения: 1 574
Здравейте, най-накрая се престраших да пусна тема тук и да споделя състоянието си, което датира от доста време насам. Покрай пандемията и социалната изолация и в последствие бременността и майчинството ми, изгубих доста социални контакти. Отглеждам сама детето ми в град, в който нямаме роднини, приятелите ми също са в други градове основно. Преживявам труден период с отглеждането на детето ми сама, той е още малък, не разбира, тръшка се, аз се изнервям. Отделно диагностицираха майка ми с нелечима болест и се разделих с мъжа ми. Нямам светли перспективи за връщане на работа с малко дете, което предстои да тръгне на ясла и да боледува често. Започнах да си говоря сама, един вид, за да ми олекне. Проблемът е в това, че говоренето ми е изцяло негативно, постоянно мърморене, изливане на негативизъм, от което после не само не ми олеква, но после се чувствам виновна, че съм изрекла на глас неща в яда си, които са пресилени. Чувствам, че по този начин се пренавивам допълнително, ставам все по-негативна. Как да спра този порочен кръг? Има ли някакъв мисловен трик, който да ми помогне автоматично да спра да бълвам негативизъм? Да уточня, че не чувам гласове, нямам халюцинации. Отговорна и организирана съм, не изпадам в дупки, тоест мога да си върша сама ежедневните задължения, справям се, храня се добре, нямам проблем със съня или теглото. Ако е някакъв вид депресия, то тя не ми пречи да функционирам нормално и да си върша задълженията. Просто изказвам на глас нещата, които ме натоварват и оттам още повече се пренавивам. Някой, преминал през нещо подобно има ли? Ще се радвам да споделите как успяхте да се справите. Благодаря.

Преди години на работа имахме човек с подобен проблем, запалихме го да цъка на разни ненатоварващи стратегически игрички, започна да си излива негативните емоции там и каза че се чувства по-добре откакто играе. Преди това като започнеше да върши нещо и започваше да псува предметите или себе си и не спираше докато не свърши, после доста намали. Иначе с колегите си се държеше добре и е нямало други оплаквания, освен че трябва да го слушат. Не знам дали при теб би имало някакъв ефект, но може да пробваш.

# 12
  • Мнения: 227
Един трик, който на мен сякаш ми помага, когато вляза в негативен цикъл - взимаш си една тетрадка и всяка сутрин след ставане пишеш за какво благодариш от вчера/последните дни. Важното е да пишеш - не просто да си го мислиш/казваш, а да го пишеш физически, с ръка на хартия. "Благодарна съм, че.... Благодаря на себе си, задето вчера... (си купих кафе, когато имах нужда/не се развиках на детето)"; всякакви такива неща, които те карат наистина да се чувстваш по-добре и благодарна, че си си ги дала или са ти се случили. Доста променя фокуса, опитай Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 033
Според мен е от умората, особенно ако няма кой да те смени, детето тежи доста. Всеки човек е попадал, във някакви дупки, не трябва да го мислиш и да му отдаваш такова значение, защото ще задълбочиш нещата. Намери си книга, която ти харесва наистина, а не само да четеш по енерция. Или пък вземи някой речник, на испански, немски, сръбски ако щеш, започни да учиш езика, за да си "блъскаш" мозъка и да не мислиш за простотии.

# 14
  • Мнения: 1 021
Книги задължително чета, всяка седмица успявам да прочета по една. Криминалните романи ме влекат и ме разтоварват до голяма степен.

Общи условия

Активация на акаунт