Нашите орхидеи – тема 42

  • 29 283
  • 739
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 388
Здравейте, ОРХИДЕЙОМАНИАЦИ!!!
Здравейте и вие, открили по случайност тази тема!
Пожелавам на всички орхидеите ви да ви радват с дълъг и обилен цъфтеж!
На всички нас - писали, пишещи и бъдещи членове - приятни моменти на четене и споделяне на грижите около нашето прекрасно хоби!

пожеланието/заклинанието на BЕЩИЦА
"Дълго да ти цъфтят, акари да не ги сполетят, трипсите да ги пропускат; само листа, корени и цветоноси да пускат "

За тези, които са новаци в заболяването „ОРХИДЕЙОМАНИЯ”:
Трябва да знаете, че ОРХИДЕИ е обобщено понятие – има много видове и всеки вид изисква различни грижи.
Ако има нещо конкретно което ви интересува или търсите конкретен съвет, е хубаво да знаете вида на вашата красавица. Не сте ли сигурни или просто не знаете, трябва да пуснете снимка за разпознаване – така съветите ще бъдат много по-точни.

СВОБОДНА ГРУПА НА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ОРХИДЕИ ВЪВ FACEBOOK
В БИБЛИОТЕКАТА на групата можете да намерите много информация за отглеждането на орхидеи.
(С благодарност за труда по превода и систематизирането!)


ПОЛЕЗНИ ПОСТОВЕ ОТ TEMИТЕ
Скрит текст:
Първи грижи за нова орхидея - _re_ge
Информация за субстрати и торене от Ботаническата градина на БАН - second
СУБСТРАТИ, ТЕХНИТЕ КОМПОНЕНТИ, СЪСТАВЯНЕ НА РАЗЛИЧНИ СМЕСКИ И ВИ … И ИЗБОР НА САКСИИ
СВЕТЛИНА , ДООСВЕТЯВАНЕ И НЕГОВИТЕ ПРИНЦИПИ, ПАРАМЕТРИ НА ДООСВЕ … СЪДОВЕ ЗА ОРХИДЕИ
ТОРОВЕ
ВИДОВИ ФАЛЕНОПСИСИ  и ПЪРВИЧНИ ХИБРИДИ
Готови смески субстрати за различни видове орхидеи - maya_76
ПОЛУХИДРОПОННО ОТГЛЕЖДАНЕ / семихидропоника
БРАСИЯ / BRASSIA
МИЛТОНИЯ и МИЛТОНИОПСИС
Вдървено стъбло на ванда - _re_ge
ВАНДА
ЦИМБИДИУМ / CYMBIDIUM
АЛИЦЕАРА / БЕАЛАРА
СКЪПОЦЕННИ ОРХИДЕИ
КАМБРИЯ
БРАССАДА, БРАСИЯ, БУРАГЕАРА, ОНЦИДИУМ
ПАБСТИЯ И ЗИГОПЕТАЛУМ
MИЛТАСИЯ
ПРЕПАРАТИ ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА ОТ БОЛЕСТИ И ВРЕДИТЕЛИ – ОБЩА  … ИЯ И КЛАСИФИКАЦИЯ
РИНХОСТИЛИС, ПАФИОПЕДИЛУМ
ХАБЕНАРИЯ, ПЛЕЙОНЕ
ХАБЕНАРИЯ (немски източник)
DENDROBIUM "NOBILE"
Основни грешки при пресаждане на фалчета - Raya
Основни правила при закупуване на фалчета - Raya
Информация за начинаещи - Raya
Орхидеите в България - Diorela

ПРЕДИШНИ ТЕМИ

# 1
  • Мнения: 15 029
И при мен затишие, цъфтят само 2 орхидеи, нало съм ги показвала. Те цъфтят от месеци. Другите си почиват.
Благодаря за темата

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
И на моите им е горещо. Останаха само 2 с цветове, но от нова година досега са си над 6 месеца.
Прецъфтелите пускат нови листенца, че ги бях оставила с по-рядко поливане и се дехидратираха повечето стари листа.

# 3
  • Мнения: 36 485
Благодаря за новата тема Simple Smile
При мен в жегата всичко прецъфтя. Имах една, която пускаше цветонос, но от две седмици замръзна на едно положение - още не е загнил, но не вярвам да се развие.

# 4
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Благодаря за темата 🌺🌻🌹.
Мойта последната дето купих (Хоризонт) март месец, геройски издържа цъфнала,  температури в стаята от 32-33 градуса. Мислех даже, че се мумифицирала ама вчера увяхнаха няколко цветчета. Остана само с 3 или 4. Силна орхидея се случи.

# 5
  • Мнения: 101
Здравейте! Ще се радвам,ако получа съвети от вас.
През март получих за подарък една красива орхидея с два цветоноса и някак успях да я съхраня до сега,когато прецъфтя.Може би избързах и преди да попадна на вашата група ги отрязах единия по-нагоре, а другия по-надолу 😃 До сега орхидеята беше в транспортната саксия,но нали не се присажда докато цъфти. Та си мисля,че май е дошло времето за преместване. Моля, кажете и вашето мнение!Много бих искала да съхраня тази орхидея😊.Прилагам снимки,надявам се да се виждат добре.Струва ми се,че едното коренче трябва да се отреже.Изглежда ми едно такова съсухрено.Трябва ли да се третират,корените с нещо (напр р-р на калиев перманганат или др. )? На единия цветонос има нещо като пъпка,ама дали е това..как трябва да се подрязват ,когато прецъфтят?

Благодаря ви искрено за отговорите!
PS: Извинявам се за лайшките въпроси

# 6
  • Мнения: 8 077
Изглежда си перфектно на мястото, не бих пипала... освен да поразровя в средата, ако има гъбесто да го махна, но без да вадя изцяло от саксията... Изглежда си супер Hands V
ПП: само да поясня, аз съм от ръчкащите за щяло и нещяло Smiling Imp пресаждам и цъфтящи, ако нещо ме съмнява... Тази не бих я пипала.

# 7
  • Мнения: 39 339
На път съм да убия първата си орхидея....

# 8
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
едно мамче има още мегдан за развитие на корени в саксията, че и отвън. Така че и аз не бих я пипала. Цветоносите, че си ги отрязала също не е проблем. На пролет би трябвало да изкара нов/и.  Поливай според нуждите на растението, да е на светло, но не на слънце директно и толкова. Колкото по-малко го тормозиш, толкова по-добре ще е растението.

На път съм да убия първата си орхидея....
Казвай какъв е проблема и дай снимки да помагаме тука.

При мен сега е момента които са здрави да живеят и които са болни ще си заминат. Миналата година няколко си заминаха скоростно. Тази година като че ли се по-държеливи. Е, няколко си заминаха с гниене на шийката на розетката.

# 9
  • Мнения: 8 077
Моите в тази жега на перваза наливат цветоноси, направо не е истина... Една цъфти от края на април с удължен и нов цветонос, стария прецъфтя, новия удължава и отваря още пъпки... Но аз от другия край на перваза сложих едни бели циклами, които се скъсват да цуфтят от началото на годината, та явно конкуренцията ги стимулира Joy

# 10
  • Мнения: 101
Момичета, благодаря за бързите отговори!
Ще си я държа както до сега ...на прозореца без да я пече пряко  слънцето и ще си я поливам както до сега ( веднъж на седмица горе - долу).

# 11
  • Мнения: 872
Да се разпиша в новата тема🙂
Цъфтежи имам, но време за снимки - не🙄
Финетките ми бързо прецъфтяха от жегата, но ще кача едно новичко, което ми беше интересно да видя какъв цвят ще се пръкне😆Та снимката е набързо, но може да се добие представа

В очакване на цъфтеж на две катлеи съм и тях ще ги снимам и покажа.

# 12
  • Мнения: 5 379
Добре че е темата, да направя ревизия какво цъфти у нас Flushed Милите, съвсем съм ги изоставила напоследък, но като гледам не тъгуват за нежните ми грижи.
Направо се родих с тая затворена система, Рая, жива и здрава да си и от цъфтежи да не се отървеш Sparkling Heart



# 13
  • Мнения: 6 388
Забърсвам си лигите след последните две снимки на Phloxx и се отчитам и аз.

Двайсетина от обикновените фаленопсиси все още цъфтят, но си личи, че скоро ще се предадат.
Тази е най-упорита:


Лятно цъфтящите не усещат толкова жегата. Отварят цветове и ароматизират стаята.


А аз съм прецакана, щото поливам по-често.

# 14
  • Мнения: 8 077
Impala,  това упоритото просто ме уби Heartpulse
Някаво име да ми дадеш, та да търся... Че се влюбих!

Общи условия

Активация на акаунт