Нашите орхидеи – тема 42

  • 30 219
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
По-добре е нова да си вземе. Тази е в много плачевно състояние и ще иска много време за реанимация ако изобщо се съвземе. За мен най-вероятно е да изкара кейки (бебе/ново растение) на цветоносите. Те ми се виждат в добро състояние и имат шанс от листата на майката да се изхранят.

# 676
  • София
  • Мнения: 3 947
Моите няколкостотин фалчета са във вода. Е, в затворен контейнер, без дупки и дренаж. Това не им пречи нито на тези в ателието, при под 40% влажност, нито на тези у нас, където влагоабсорбаторът работи ежедневно и държи между 55 и 70%.
Растението наистина изглежда болно. Вероятно корените са заминали. Извадете от саксията и вижте. Снимайте преди да режете. Само отстранете тези, които падат като ги хванеш с пръсти или са съвсем на солета. Ще мислим как да я възстановим. Листата са достатъчно, за да успее да се оправи.

# 677
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Рая предполагам, че само пръст два най много има вода отдолу в кашпата на твоите фалчета и ги поливаш отново след като водата се изпие?! Преди и аз киснех по час после изливах водата, но вече се повече и доста тежки за разнасяне и започнах да им сипвам по малко вода да има два пръста най много в кашпата. Но ако до три четири дни водата не е "изпита" я изсипвам. У нас условията са по влажни живея на морето и сега зимата някои поливам на три седмици, но има такива, които и месец са още с ярко зелени корени и чакам да посивеят.
Малко цъфки от мен Heart
Лилаво с шарени листа


Това лилаво мини много кекаво втори път го мажа с фунгоцид в основата преди време едно си замина скоростно. Това още се крепи
Бледо розовко мини, много хубаво се е окичило

И бяло мини

Една бяла "пуканка " и казвам, неуморно почти цяла година е в цвят
И една бяла с много голям цвят - каскадна.
Дори с тежка керамична кашпа трудно стои права на цветарника.
Една бабичка- най старата ми орха
Точица

Пулсейшън

Едно лимонче,  не е точно жълта а зеленикава, снимката не определя точно цвета
И първи цъфтеж от две години насам

Андора в цялата си прелест

И за накрая Катлея най накрая реши да цъфне едно от толкова много

# 678
  • Варна
  • Мнения: 25 306
Аз си мисля, че тази работа с кисненето постоянно във вода ще работи до време, защото фаловете са изключително държеливи растения и може да мине много време, докато покажат страдание. Но след година-две-пет щетите ще проличат внезапно. Ще ми се да видя корените на тези растения. Имам приятелка, която поливаше проточно за кратко, орхидеята видимо беше добре, но корените супер зле. Не знам колко е издържала.

# 679
  • Мнения: 5 516
Май при всеки е различно, важно е да уцелиш какво работи при теб. Аз имам фалчета  в затворена кашпа, постояно имат вода на дъното. Първите са вече от няколко години така, изглеждат доволни. Случва се и да ги засуша от мързел и невнимание, но през повечето време корените изглеждат така. Уф, не мога да направя хубава снимка

# 680
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Дефакто сипвате вода до керемезита отдолу в затворена среда? И този метод предполагам е добър за Фалчета. Ще ми се да пробвам на едно мини, което са две растения в едно и вече саксийката е твърде малка, но още цъфти и ще поизчакам до пролетта.

# 681
  • София
  • Мнения: 3 947
Всичко зависи от условията. Миналата зима поради недоглеждане и разни проблеми, фалчетата в ателието бяха на 14 градуса, че и на по-ниска температура сигурно месец. Отрази се на корените ужасно. Не на всички, но на голяма част. Сега ще страда цъфтежа, защото не успях да ги пресадя лятото. У нас си се перят и имам над десет с пълно разтваряне. Корени мога да показвам три страници подред и в саксиите, и извън тях, а някои се опитват да навестят съседката отдолу. Всички са или в затворени съдове /с камъчета за дренаж/, или заедно със саксията в кофичка /което по същество е същото, защото вярно няма дренаж, но саксиите имат ръб отдолу, който държи дъното над водата/. За морските градове е трудно с ЗС, а ниските температури не прощават на никого.
Сега у нас е така:


А ето малко корени:

# 682
  • Мнения: 464
Какви красоти, какви чудеса!
Аз неуката ще спасявам полузагинала орхидея..Смях!

Ако имах място, щях да започна да си купувам орхидеи!

# 683
  • Бургас
  • Мнения: 2 150
Рая отново се възхищавам на колекцията ти. Цветарника или рафтовете цветарник по поръчка ли сте го правила? И той на терасата ли е или срещу светъл прозорец. Много се впечатлих искам и аз повече местенце за моите има няма 55бр. за ужас на моя мъж.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 947
Редактирам, за да отговоря и на maya_76 отдолу.
Ranella, заблуждавате се, ако смятате, че всички са купени в идеално здраве и при мен никоя не е опънала корените. Вероятно 5-7% си заминават. От останалите над 20% са били в някакъв вид по-сериозна реанимация, а 60% са третирани с фунгициди. Инсектициди са пили всички по няколко пъти.
Боря се за всяка една с всички налични средства и знания.

maya_76, благодаря. Цветята тук са ми на балкон-лоджия. Остъклен, но не е усвоен. На стъклата сложих прозрачно UV защитно фолио /дава лек син нюанс/ и така няма нужда да пускам щори, пердета или каквото и да е. Целогодишно стоят срещу слънцето. Рафтовете на късата страна са чамова етажерка с шкаф с врати отдолу и чекмеджета. Дълбок е 30 см. От опит установих, че 30–35 е оптимална дълбочина на рафта. Взехме я готова. Нещо като метър на два е цялата. На дългата страна имам ниска, дълга чамова тоалетка на две нива. На нея монтирахме сами подпори и рафтове. Размерите на тоалетката са около 1,80х0,50х0,45. Рафтовете нагоре са 30 см. дълбоки. Под прозореца има плот на крака. Ни си го сложихме.

Последна редакция: нд, 04 фев 2024, 14:50 от Raya

# 685
  • Мнения: 36 778
Страхотни са! И какви дълги корени Open Mouth
Аз пък неотдавна забелязах, че имам една, която е изкарала най-много въздушни корени в посока на стъклото на прозореца, по който всяка сутрин има конденз. Според мен, е намерила още един начин да си набавя вода. Останалите са все на разстояние и тази в момента се развива най-бързо - ще цъфти скоро, докато другите тепърва оформят пъпки.

# 686
  • Мнения: 5 516
Ранела, ще ти подшушна една тайна. Първо купуваме орхидеятя, после и търсим място. Някак си, винаги когато няма повече място, се намира къде да приютиш още една. И още една. И още една....
Аз се спирам за нови покупки само защото мързелът ми е повечко, хем моите съм ги оставила на самоотглеждане, но все пак си има грижи по тях.

Рая, чудо е това, което показваш. Искам да живея у вас Blush няма да преча, само ще обикалям и ще гледам, гледам...

# 687
  • Мнения: 264
Много красота Raya Two Hearts

Тези дългите корени как ги мокрите?
Аз все гледам да прибирам корените като станат много дълги. И сега като гледам вашите и почвам да се чудя...имам две, на които корените преливат вече...


Всичко зависи от условията. Миналата зима поради недоглеждане и разни проблеми, фалчетата в ателието бяха на 14 градуса, че и на по-ниска температура сигурно месец. Отрази се на корените ужасно. Не на всички, но на голяма част. Сега ще страда цъфтежа, защото не успях да ги пресадя лятото. У нас си се перят и имам над десет с пълно разтваряне. Корени мога да показвам три страници подред и в саксиите, и извън тях, а някои се опитват да навестят съседката отдолу. Всички са или в затворени съдове /с камъчета за дренаж/, или заедно със саксията в кофичка /което по същество е същото, защото вярно няма дренаж, но саксиите имат ръб отдолу, който държи дъното над водата/. За морските градове е трудно с ЗС, а ниските температури не прощават на никого.
Сега у нас е така:


А ето малко корени:

# 688
  • Мнения: 6 420

Ако имах място, щях да започна да си купувам орхидеи!
Само място не е достатъчен фактор за такава колекция.

# 689
  • Благоевград
  • Мнения: 2 876
Подсетихте ме да проверя корените на моите. На 3 от тях корените бяха в ужасно състояние. Купих почва от Лидл, почистих ги хубаво и ги сложих отново в почва. Но сега се замислям дали не трябваше първо да ги подържа само във вода, за да пуснат корени или и така ще се развият? Полях отгоре новата почва да е влажна и водата се отцеди на дъното на втората кашпа.

Общи условия

Активация на акаунт