Да платя ли на брокера

  • 2 733
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 427
И все пак договорената сума от 9000 лв. включва и намирането на жилища, водене на огледи, договаряне на цена. Тази част от договорената сума не би трябвало да е дължима, тъй като тази част от договорената работа не е свършена. Следва да уточните това, стойността на това което брокерът е свършил какъв процент от стойността на цялата услуга е и да платите толкова колкото е изработил. Само че това не можете да прецените сама и следва да го уточните заедно с лице, което е наясно. Както не е коректно брокерът да иска цялата сума, така не е коректно и вие еднолично да решавате колко ще платите без да се съобразите с реалната стойност на извършения от него труд. Попитайте адвокат или в друга фирма предлагаща тези услуги как се формира стойността на комисионната и това което сама сте свършила каква част от тази стойност е. Тогава се срещнете с брокера и уточнете че ще му платите това, което е свършил за вас като услуга и го направете. А оправданието, че нямате 7 хил. е много странно, защото вече сте договорили такава комисионна и го разбирам като реакция на убеждението ви, че след като сама сте намерила жилището и сте договорила цената смятате, че тези 7 хил. са стойността на свършеното от вас и затова не ги дължите. Но така или иначе не това трябва да е мотивът ви да искате намаляване на дължимата сума.

# 16
  • Мнения: 3
Според мен , щом си е позволила риска да работи с клиенти , без да подпише договор с тях е осъзнала риска , че може да не получи пари. Аз лично не бих платил.

# 17
  • Мнения: 15 306
...и навлизаме в едни мутрафонски ситуации...
Предполагам всички тук ще сте възмутени, ако шефът реши да не ви плати договорената заплата.
Освен това, без извинение, ама няма как да имаш парите за апартамент, пък да нямаш да платиш на брокера.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 937
Здравейте предстои ни да купим апартамент от частно лице.
Някой може ли да споделим каква е процедурата без брокер?
Ще теглим кредит за апартамента.
Може ли някой да сподели , ще бъда благодарна!

# 19
  • Мнения: 42 093
Здравейте предстои ни да купим апартамент от частно лице.
Някой може ли да споделим каква е процедурата без брокер?
Ще теглим кредит за апартамента.
Може ли някой да сподели , ще бъда благодарна!

Щом вече сте намерили апартамента брокерът става безсмислен.
Отидете при адвокат, той за порядък по-малко пари ще провери имота и ще ви каже какви документи да поискате от продавача (то и в нета ги има, ама може да поиска още нещо), а после ще прегледа и черновата на нотариалния акт преди да подпишете. И това е.

# 20
  • Мнения: 6 427
Обаче непременно се уговорете с адвокат да прегледа документите и предварителния договор. ММ отказа да ме послуша и при подписване на предварителния договор не ползва услугите на адвокат за да спести таксата. Така му казаха неговите близки. За окончателното сключване на сделката все пак намерих адвокат, аз му платих таксата, но беше късно, защото при подписан предварителен договор нищо не можело да се направи. И така ММ купи жилището без полагащите му се таванско помещение и гараж, които собственика остави за ползване на детето си също собственик в кооперацията.

# 21
  • Мнения: 2 886
Здравейте предстои ни да купим апартамент от частно лице.
Някой може ли да споделим каква е процедурата без брокер?
Ще теглим кредит за апартамента.
Може ли някой да сподели , ще бъда благодарна!


Аз бих ви посъветвала да се договорите с нотариуса, при който ще изповядвате сделката. Обикновено канторите сами предлагат вариант да извършат проверка.

# 22
  • Мнения: 9 036
Чарлииии
защо си изтрила въпроса си?

# 23
  • Мнения: 26
Исках да редактирам , да благодаря за отговорите . Нова съм тук и все още разучавам как работи форума.  Без да искам стана .
Между другото да споделя ,че реших проблема с брокера.
В живота всеки ме съветва да не давам никакви пари . Нямам договор ,проблема си е на брокера ,че не е сключил договор с мен.  Тук във форума мнението на някои хора се доближи доста до това ,което усещах и аз като правилно .
Срещнах се с брокера седмица след сделката . Казах му ,че тъй като е свършил половината работа е редно да му бъде заплатена половината сума. Имахме лек 5 минутен спор ,но вкрайна сметка и той се съгласи с мен . Заплатих му 4 хиляди лева. Всъщност за мен това и най-правилното и съм с чиста съвест .
Чарлииии
защо си изтрила въпроса си?

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 03:01 от Чарлииии

# 24
  • Мнения: 26
Ако апартамента е с ипотека ,няма нужда да наемате адвокат. Банката със сигурност ще провери имато за тежести и дали всичко е изрядно. Ако има нещо ,което не е изрядно документално с имота,банката няма да е съгласна да ви финансира.  При нас се случи така. Имота е директно от собственик. (Имахме брокер,който ни съдейства само за това банката да ни отпусне сума за ипотеката- и заплатихме 4 бона ... най-голямата ни грешка беше брокера ) .
Втората ни грешка беше ,че договора за кредита ,който банката ни изпрати на имейл го пратихме на адвокат . 4 часа четяхме всяка точка от договора -струваше ни 200лв  и беше абсолютно безсмислено.
Ние се разбрахме с продавачите ,много готини хора са , та разбрахме се да нямаме предварителен договор. Дадохме им 3 бона капаро , и в деня на самата сделка внесохме нашата част от парите  и 2 дни по късно банката им преведе другата част.
Информативно да знаете ,ние платихме около 13 хиляди при нотариуса такси,някакъв процент е от сумата ,не знам точно колко нашия апартамент е 150хиляди Евро.  И задължителна застраховка на апартамента 360лв
Та по вашия въпрос ,сега ако ми се върне времето назад ще си наема кредитен консултант. Те си работят с банки и ще ви посъветват коя банка ще ви бъде най-изгодна като лихви и ще ви каже какви документи ви трябват. На вас ще ви бъдат необходими от нап,че нямате задължения и от общината бележка за семейно положение. И вече каквото ви изиска банката за доказване на доход. Аз имам фирма ,осигуровките са ми ниски ,но на база на дохода от последните 3 години на фирмата ми отпуснаха кредита ,като фирмата ми ,ми е поръчител.
На собственика на апартамента ще му трябва декларация от агенцията по вписванията,че имота е чист без тежести,  ако е един собственика, отново от общината декларация за семейно положение, ако имат граждански брак ,че половинката е съгласна.
Банката си работи с нейни оценители на имоти , ако искате по висока оценка на имота бъдете честни в банката и си кажете. Те знаят кои от оценителите правят по висока оценка и ще ви съдействат. Задължително за оценителя носете бонбони ,уиски ... хубаво е да го почерпите.  Оценката на нас ни струва 160лв или 280лв една от двете суми беше.
Преди да предприемете предварителен договор или по голямо плащане се убедете, че банката ще ви финансира. След подписване на договора с банката правете по големи плащания ,че е болезнено после .
Ходете при финансов консултант, най-евтино и бързо ще стане всичко. Те ще ви обяснят всичко подробно . И не бързайте ,не пришпорвайте нещата. Всичко става бавно . При нас отне 2 месеца


Здравейте предстои ни да купим апартамент от частно лице.
Някой може ли да споделим каква е процедурата без брокер?
Ще теглим кредит за апартамента.
Може ли някой да сподели , ще бъда благодарна!

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 937
Много благодаря за съветите ще се възползвам от тях!
🌹👍🌹
Да имота е с ипотека и струва 70 000 евро.

# 26
  • Мнения: 26
След като имота е с ипотека не се притеснявайте ,със сигурност няма да купите апартамент с тежести и или с нещо друго не изрядно документално.
Ако не е към Софийска община, таксите при нотариуса ще бъдат и по-ниски .
Заредете се с голямо търпение и прескочете брокери и адвокати . Кредитния консултант е вашия човек. В повечето случаи вземат много малко пари от клиента ,тъй като банките им заплащат процент за това ,че им водят клиенти .
Потърсете в нета информация за кредитни консултанти.  Те са и доста по на ти от адвокатите с пазара,лихвите и тнт.

Много благодаря за съветите ще се възползвам от тях!
🌹👍🌹
Да имота е с ипотека и струва 70 000 евро.

# 27
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 267
Таксите при нотариусите са по тарифа и навсякъде са еднакви. Разликата се получава от различния данък придобиване, защото се определя с решения на общинските съвети и всяка община си го определя в границите от 0,1% до 3% върху продажната цена или върху данъчната оценка, зависи коя е по-високата.

# 28
  • Мнения: 6 427
Не прескачайте адвоката, за да не се окаже, че купувате жилището без прилежащите към него части - таван, мазе, гараж. Не вярвам кредитния консултант да е полезен в това отношение. При това трябва някой компетентен да огледа сделката още на ниво предварителен договор, защото каквото подпишете на предварителен договор това получавате и на финала.

# 29
  • Мнения: 26
В договора всичко си е описано , естествено е да се следи ,това и сами може да го направите . Ако сте се разбрали ,че към имота влиза и гараж или мазе си е описано . Четете дали го има в договора , затова не е нужно адвокат ,а четене с разбиране .
Описано си е подробно и детайлно . При нас беше така . Описват ,че купуваме имот 110кв. От които 4кв.общи части (тъй като е Епк), чиста площ 106кв.  и към него
 таван 8кв . Просто ако има гараж,мазе, таван или друго ,то трябва да е описано
Другото което е преди договора на имота се прави оценка , като ако има гараж или мазе ,то влиза в оценката . Банката отпуска пари на база на оценката ,което автоматично означава, че ако не е включен после в договора , то сделката няма как да се случи .
Все пак имота е собственост на банката,ако не го изплатите, а те със сигурност няма да се минат.
Юристите на банката преглеждат всичко. Нотариуса също е кантора ,която банката избира и там отново преглеждат всичко.
Ако плащате кеш ,това може да е проблем,щом е с ипотека със сигурност няма да се минете. Банката няма да отпусне пари и за гараж и да остане после без гаража .
Не прескачайте адвоката, за да не се окаже, че купувате жилището без прилежащите към него части - таван, мазе, гараж. Не вярвам кредитния консултант да е полезен в това отношение. При това трябва някой компетентен да огледа сделката още на ниво предварителен договор, защото каквото подпишете на предварителен договор това получавате и на финала.

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 13:17 от Чарлииии

Общи условия

Активация на акаунт