Кога се дава на новородено витамин Д?

  • 1 010
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Кога се дава на новородено витамин Д? Благодаря!

# 1
  • Мнения: 13 548
Новороденото вероятно има педиатър? Слушай неговите съвети.
Честита рожба.

# 2
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Честито бебе.Нашата педиатърка ми бе казала по 1-2 капки(той се роди октомври) в малко мляко в една лъжичка (в нашия случай АМ,но знам че може и с кърма).Все пак питайте вашата.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 157
Без да е изписан от педиатър, не се дава.
Липсата му вреди, но излишъкът повече.

# 4
  • Мнения: 2 465
По съвет на педиатъра започнахме на двадесетия ден след раждането - по 1 капка на ден. Допитайте се до педиатъра на детето си.

# 5
  • Мнения: 2 750
Аз давам по 1 капка,но това ми го каза педиатърката!

# 6
  • Мнения: 120
Това зависи от сезона, размера на главата на бебето, фонтанелата, колко бързо расте (поне така знам).
Тоест колкото и когато ви каже педиатъра.

# 7
  • Мнения: 11 094
Винаги.
Дневната доза е 400 iU, при много бърз растеж и наддаване се увеличава заради повишен риск от рахит, но това вече трябва да прецени педиатърът според индивидуалните особености на детето.

Това важи за всички кърмени или смесено хранени бебета без изключение.
Има препоръки, според които ако бебето приема на ден около 1 литър формула, обогатена с витамин D (такова количество се достига след 2-месечна възраст), може и да не се дава.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8424795/
Цитат
Липсата му вреди, но излишъкът повече.
Както се вижда и от научните данни по-горе, съдържанието на цитата е невярно.

Няма доза излагане за слънце, която да води до синтез на вит. D и да е безопасна за новородени. Т.е. не ги слагайте на плаж Simple Smile

# 8
  • Мнения: 9
Големият ми син е роден февруари и още от изписването педиатъра ни препоръча да даваме D3, беше ни изписал Вая капки с D3, което беше удобно тъй като давах с един прием и Витамин Д и пробиотик (което пък облекчи коликите)

Общи условия

Активация на акаунт