Витамин В12 - тема 10

  • 27 834
  • 613
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 711
Здравейте.
Днес пуснах някой изследвания,ще приложа резултатите.
Vit.D  -  40 ( 75-100)nmol/L
Vit.B 12  - 209 ( 187-883) pg/mL
Феритин - 40 (5-204)  ng/mL

Това го очаквах,но това...
Желязо 39.5 ( 9-30.4) umol/L

Ясно е ,че ще започна прием на Б 12 и знам,че той сваля желязото, но това достатъчно ли е?
Да се притеснявам ли ?
Здравейте,
На мен, лично, не ми е известно Б12 да сваля желязо. Но обратна връзка съществува; когато желязото се укрепи, се вдигат нивата и на Б9 и Б12.

Високото ви серумно желязо обаче, говори за съвсем друг проблем, различен от дефицит на каквото и да е било.

Повторете го след месец и ако отново е над норма, ще трябва да търсите проблема.

Всичките вит. Д, Б9-Б12 и желязо е добре да ги вдигнете. За желязото, когато феритинът падне под 30, ще започнете да изпитвате различни симптоми, свързани с отпадналост, косопад, чупливи нокти, депресия и др.

Ще е оптимално за вас, ако вдигнете феритина на 70-100+, като не му позволите да падне под 30. Започнете да приемате метилиран Б-комплекс.

Изследвали ли сте щитовидна жлеза?

# 436
  • Мнения: 11
Преди година ходих на контролен преглед за жлезата.Изследванията бяха добри,даже лекаря малко ми се накара,защо ходя при него без оплаквания.

Поръчах вит В12 на Солгар, капки вит.Д ,К2, и фолиева.

# 437
  • София
  • Мнения: 711
Преди година ходих на контролен преглед за жлезата.Изследванията бяха добри,даже лекаря малко ми се накара,защо ходя при него без оплаквания.

Поръчах вит В12 на Солгар, капки вит.Д ,К2, и фолиева.
И аз се дразня в подобни моменти. За някои медици, превантивната медицина не значи нищо. Трябва човек да иде при тях с остро развита вече болест, иначе не обръщат внимание. А медицината работи най-добре, когато е превантивна. Всичко останало след това е третиране на симптоми, без кардинално решаване на проблемите, в повечето случаи. Затова често се пада на пациента сам следи нещата си и взема решения на база собствена оценка на състоянието.

# 438
  • Мнения: 11
С моя дефицит на витД,  колко капки дневно да пия?

Преди години ми бяха изписани от лекар,но не намирам рецептата,а и не си спомням...


П.п. Може би вече знаете( аз не - и платих 25 лв) ,но изследването на вит. Д вече се поема от здравната каса.
Надявам се скоро и В12 да включат.

Последна редакция: сб, 17 фев 2024, 20:03 от Vayallete

# 439
  • София
  • Мнения: 711
Колко капки какво, Вигантол? Ако ще се приема Вигантол, трябва да се добави К2, поне, както и магнезий.

Иначе това е най-задаваният въпрос, колко вит. Д да се приема. Погледнете темата за вит. Д и се ориентирайте.

# 440
  • Мнения: 2 743
От предишните постове се подсетих да погледна стойностите на моят феритина, изследванията да от 11.2023 и определено е нисък. Какво се приема за повишаване на феритина? Приемам фолиева, желязо и инжекции в12

# 441
  • София
  • Мнения: 711
Какво се приема за повишаване на феритина? Приемам фолиева, желязо и инжекции в12
Ами, желязо се приема за повишение на феритин.
При вдигане на желязото, нивата на Б9 и 12 ще се покачат допълнително.

# 442
  • Мнения: 84
Здравейте..изпитвам изтръпване, сковаване, нервност, болки и потрепване в мускулите, както и спазми. Витамин Д ми е 26.5, но според мен е и по-нисък, защото два дена преди изследването пиех по 1000IU, а витамин Б12 ми е 219pmol/L.
От доста време вече(може би 2-3 седмици) пия по 7000IU на ден ..витамин Д и също и метилирана форма на Б комплекс си взех и спрейче с б12 на бетър ю, но не усещам голямо подобрение. Един ден са ми много силни симптомите, друг ден не 🤷.Какво мислите вие?

# 443
  • Мнения: 309
Здравейте..изпитвам изтръпване, сковаване, нервност, болки и потрепване в мускулите, както и спазми. Витамин Д ми е 26.5, но според мен е и по-нисък, защото два дена преди изследването пиех по 1000IU, а витамин Б12 ми е 219pmol/L.
От доста време вече(може би 2-3 седмици) пия по 7000IU на ден ..витамин Д и също и метилирана форма на Б комплекс си взех и спрейче с б12 на бетър ю, но не усещам голямо подобрение. Един ден са ми много силни симптомите, друг ден не 🤷.Какво мислите вие?
Аз съм със същите симптоми, витамин Д ми е колкото твоя, В12 ми е 628, хемаложката каза че съм ок, само да покача още малко витамин Д, но аз изобщо не се чувствам добре, в сряда съм на невролог и дотогава ще се "побъркам" от притеснение.

# 444
  • Мнения: 84
Здравейте..изпитвам изтръпване, сковаване, нервност, болки и потрепване в мускулите, както и спазми. Витамин Д ми е 26.5, но според мен е и по-нисък, защото два дена преди изследването пиех по 1000IU, а витамин Б12 ми е 219pmol/L.
От доста време вече(може би 2-3 седмици) пия по 7000IU на ден ..витамин Д и също и метилирана форма на Б комплекс си взех и спрейче с б12 на бетър ю, но не усещам голямо подобрение. Един ден са ми много силни симптомите, друг ден не 🤷.Какво мислите вие?
Аз съм със същите симптоми, витамин Д ми е колкото твоя, В12 ми е 628, хемаложката каза че съм ок, само да покача още малко витамин Д, но аз изобщо не се чувствам добре, в сряда съм на невролог и дотогава ще се "побъркам" от притеснение.

Ами предполагам може от витамин Д да са ти симптомите 🤷, при мен и Д и Б са ниски уж, за това писах тук, някой по-компетентен от мен да ми пише 😅, че симптомите не се траят. Иначе и аз бях на невролог и ми правиха Еликтромиография..имало точно някакви леко завишени стойности, които се появявали при дефицит на някои витамини, иначе другото било в норма. Въпросът ми е колко от витамините да приемам и кога да очаквам поне някакво леко подобрение, защото работя на кораб(отговорна и опасна работа), а скоро очаквам качване и не мога да се кача така скован и да се пребия от някаква височина.

# 445
  • София
  • Мнения: 711
Терапията за вдигане на витамини е 2-3 месеца, като минимум.

# 446
  • Мнения: 84
Терапията за вдигане на витамини е 2-3 месеца, като минимум.

Тоест да очаквам подобрение чак след два три месеца 😳😥

# 447
  • София
  • Мнения: 711
При всеки е различно, но като правило, да. И при положение, че симптоматиката идва от недостига на нутриенти, а не от друго.

# 448
  • Мнения: 289
При мен подобрение усетих след 2-3 седмици от започването на витамина. Не изведнъж всичко да изчезне, но определено не беше в такава степен, каквато преди да започна

# 449
  • Мнения: 2 617
Дами,
Да споделя моята болка(и).
Аз че си имам куп хронични заболявания и пия 100 лекарства за тях, от които е нормално да се чувствам като парцал - така е. Но това не е отскоро, свикнала съм.
Но последните месеци е направо ужас. Пуснах феритин - нисък, направих преди месец вливка на желязо, би трябвало това да оправи нещата, имам вече опит с тези неща.
Но вместо да живна като обикновено... нищо.
Та днес пуснах част от нещата, за които се съмнявам и ето резултата:




Редовно ми се случва, когато изследвам В12 да ми е висок. Не приемам добавки с него, но заради неврологични заболявания ми се случва през няколко месеца да ми правят инжекции с Милгамма, в които има и този витамин. Даже лекарите са ми казвали да не го изследвам месеци след това, защото ще е висок.
Само че последно ме наблъскаха с Милгамма в края на август.
Та, според вас - много ли е високо това? Според тази лаборатория горната граница е 771, виждам в други резултати е над 880.

Иначе ясно, след като магнезият и вит. Д са ми в норма (Д взимам), ще търся друга причина, И без това е време да си пускам TSH, че последно ми беше 3.5 и с еднокриноложката ми го следим, но скоро не съм ходила.

Общи условия

Активация на акаунт