Загуба на памет от стрес

  • 1 329
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте,някой има ли съвет как може да се върне памет,преживях загуба на семейството си и от стрес си загубих паметта,така ми казаха психолози че е от стрес.Имах много добра памет а си загубих паметта и спомените за близките и дори за себе си и за целия си живот,не мога да си спомня почти нищо

# 1
  • Мнения: 2
Ходи ли сте на терапевт? Не мисля, че ние има какво по-добро от това да ви посъветваме.

# 2
  • Мнения: 32
Ходих преди да бях толкова зле,но проблема се задълбочи, а психоложката не можа да помогне,това беше просто нейно предположение,че е от стрес,затова търся и други съвети или ако на някой се е случвало подобно нещо или знае възможно ли е да се върне паметта по някакъв начин,благодаря.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 589
Не психолог, а психотерапевт – не е едно и също.
Освен психотерапевт, трябва и психиатър, според мен. Трябва истинска, професионална помощ, с форуми няма да стане.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 521
Аз губя краткосрочна памет от стрес. Снощи оставих печката, днес забравих плик в магазина. Засега ще пробвам с повече сън и валериана, пък каквото стане.

# 5
  • Мнения: 12 790
Аз губя краткосрочна памет от стрес. Снощи оставих печката, днес забравих плик в магазина. Засега ще пробвам с повече сън и валериана, пък каквото стане.
Това ми се струва разсеяност от стрес, а не загуба на памет. И аз го имам това. Прекалено много задачи и пренапрягане и мозъкът дава на късо. С почивка и "по-леко" със задачите се оправя.

За загубата на паметта за близките и за миналото бих отишлка веднага на психиатър.

# 6
  • Мнения: 752
Здравейте! Не може да загубите паметта си от стрес. Посетете веднага истински специалист, за да установи причината. Тя не е стресът. От стрес може да получите диабет, някои сърдечно-съдови проблеми/ от безобидни аритмии до инфаркт на миокарда/, псориазис, херпес симплекс или тип 1. От стрес не може да получите загуба на паметта. Отидете веднага при специалист, за да проведе нужните изследвания, оставете ги психолозите. Паметта не се губи от стрес, причината е друга.

# 7
  • Мнения: 1 262
От стрес може да реагира тялото и мозъка ни по всякакъв начин. Аз имам много стрес и ми се случва да забравя пин код на картата или на телефона и не съм изключение. Просто се успокойте, гледайте видео по темата, приемете това, което ви се случва и не се съпротивлявайти. Живота е жесток за съжаление, загубите неразделна част. Тежко е, но няма начин.

# 8
  • Мнения: 32
Здравейте,благодаря за отговорите,Rumi дано сте права и има лечение,какъв специалист мислите,че трябва да посетя,миналата година заради психиката като още бях много по добре и помнех ходих на невролог и ми каза че нямам увреждане,но беше отдавна.За съжаление и аз мисля че може от стрес,но при мен стреса ще си е вечен,не мога да приема такава болест,търся всякакво лечение,никой не знае как или се отказва да ме лекува,не мога да живея и без семейството си

# 9
  • Мнения: 682
Съветвам Ви най-сериозно да посетите кабинетите на невролог и неврохирург. Със сигурност ще Ви пратят на ЯМР. Не отлагайте, състоянието Ви може да е начална проява на нещо животозастрашаващо!

# 10
  • Швейцария
  • Мнения: 1 811
Подкрепям последното мнение (и не съм съгласна с колегата психолог, който Ви е казал това). Не може да загубите дългосрочната памет от стрес. Може да има много други причини, но те не са стрес. Направете си възможно най-бързо ЯМР и посетете невролог и психиатър. Без ЯМР и детайлна анамнеза никой не може да Ви каже каква е причината, най-малко пък психолог.

Последна редакция: чт, 10 авг 2023, 08:31 от JennyBG

# 11
  • Мнения: 752
Невролог трябва да ви прегледа и да ви изпрати да ви снимат главата. Удряли ли сте си главата, скоро или отдавна? От стрес може да забравите, например, дали сте изключили ютията, но това няма нищо общо със загубата на спомена за себе си и  близките. Двете нямат нищо общо. Нещо може, дано не е това, да притиска мозъчни нерви и оттам мозъкът да не функционира правилно, може да има проблем с кръвоносен съд, трябва да ви снимат и да видят какво се случва.  Не е нормално да имате такива моменти, в които да не можете да си спомните близките и миналото си; има някъде нещо, което не е наред с някоя от системите в организма. Загубата на паметта е следствие от физически проблем. Лекарите трябва да го открият и да ви назначат подходящото лечение. Психолозите нямат нищо общо, освен че забележат ли подобна ситуация при свой пациент, трябва да го изпратят да се изследва, за да се установи причината за състоянието. Психологът е полезен, евентуално, защото доста от тях и вредят на пациентите, когато психическото състояние не е следствие от увреждане на физиката.

# 12
  • Мнения: 32
Благодаря за отговорите,мислите ли ,че личната лекарка може да ми даде направление за безплатен невролог,защото нямам средства в момента или не може,от юни съм безработна,не съм плащала осигоровки,но от този месец от средата ке получавам обещетение от нои.Загубата не е на моменти а постоянна,само че аз не забравям това че съм имала семейство,помня ги,но забравям целия си живот с тях,включително и себе си,затова реших че е душевно състояние.Забравих например Коледите ивсички празници,нямам нито спомен от целите дни,нито секунда,все едно не са съществували такива дни,също забравям себе си и цялото ни ежедневие и начин на живот,забравих какво съм яла,не мога да си спомня храни,опитвам се но не помня дали сме яли някога нещо или не,забравих дори вкуса на храната,много е странно,забравих напълно възприятието за себе си,това как се усещах,как усещах храната,всичко е като напълно различно и чуждо,все едно съм чужд човек.цялото ми усещане е чуждо,не си спомням навиците си,дори нещата,които човек прави механично и не се замисля за тях но всъщност определят цялата му самоличност,например не си спомням дори начина по който си мия ръцете,кога съм ставала сутрин,и как е било ежедневието ми,цялата ми работа през деня,чистене,нищо.Не знам дали ме разбирате,но всеки човек е изграден от навиците си,това което е той,усеща се по определен начин,а аз забравих себе си,като напълно чужд човек се чувствам и единственото близка,която имам ми се струва също различна,че живее по съвсем различен начин също,не си спомням нищо и от нея,как е живяла и какво е правила преди,нищо.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 589
Благодаря за отговорите,мислите ли ,че личната лекарка може да ми даде направление за безплатен невролог
Скрит текст:
,защото нямам средства в момента или не може,от юни съм безработна,не съм плащала осигоровки,но от този месец от средата ке получавам обещетение от нои.Загубата не е на моменти а постоянна,само че аз не забравям това че съм имала семейство,помня ги,но забравям целия си живот с тях,включително и себе си,затова реших че е душевно състояние.Забравих например Коледите ивсички празници,нямам нито спомен от целите дни,нито секунда,все едно не са съществували такива дни,също забравям себе си и цялото ни ежедневие и начин на живот,забравих какво съм яла,не мога да си спомня храни,опитвам се но не помня дали сме яли някога нещо или не,забравих дори вкуса на храната,много е странно,забравих напълно възприятието за себе си,това как се усещах,как усещах храната,всичко е като напълно различно и чуждо,все едно съм чужд човек.цялото ми усещане е чуждо,не си спомням навиците си,дори нещата,които човек прави механично и не се замисля за тях но всъщност определят цялата му самоличност,например не си спомням дори начина по който си мия ръцете,кога съм ставала сутрин,и как е било ежедневието ми,цялата ми работа през деня,чистене,нищо.Не знам дали ме разбирате,но всеки човек е изграден от навиците си,това което е той,усеща се по определен начин,а аз забравих себе си,като напълно чужд човек се чувствам и единственото близка,която имам ми се струва също различна,че живее по съвсем различен начин също,не си спомням нищо и от нея,как е живяла и какво е правила преди,нищо.

Може, да. Въпросът е дали в момента имаш права или не.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 521
Според мен, това е състояние за психиатър. Не се страхувайте от преглед при такъв специалист. ЛЛ може да даде направление.

Общи условия

Активация на акаунт