Масово съхнене на дървета

  • 3 716
  • 116
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 000
Приоданци, Ефибуш. Такива дето идват от друго място. Готина дума, обичам да я употребявам.

# 61
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 748
Приоданци, Ефибуш. Такива дето идват от друго място. Готина дума, обичам да я употребявам.
Ясно, като племената дошли 7-ми век на Балканския полуостров и драстично променили екологията му, кой знае какви буболечки са си донесли с бохчите. Или като боба, картофите и доматите дето вече си ги водим национална кухня, нищо че дори не са от нашия континент. Гледам, че и лами вече се гледат в страната. Котките да ти кажа и те не европейки, но ей ги на, превзели са навсякъде и много си ги обичаме.

# 62
  • Немция
  • Мнения: 6 956
Прави ми впечатление масовото съхнене на дърветата, да. Още миналата година забелязах опадали и пожълтели листа...

Тази година положението е същото. Мога да снимам да покажа, мен доста не учуди. Става въпрос не за България, а за Западна Германия, с умерен климат, повлиян от речни басейни в близост. Нямам спомен дали е било така и преди две години и повече. Не ми е правило впечатление, като че ли.

Съседката ми казва, че е от повсеместната липса на влага
Специално в Германия е валяло доста това лято, около нас всичко е зелено, тучно зелено, така че не знам за каква липса на влага иде реч.

Чинарите до нас са ми показател, те обичат влага и сега са с хубави, тъмнозелени листа. Не всяко лято са така.

В България в южни градове видяхме чинари, които са с жълти, сухи листа , падат като през есента, показател, че страдат от сушата. Никой не ги полива целенасочено, само някакви пръскалки са насочени към тревите, ако въобще има такива.
Като цяло в България няма специална грижа за дърветата и за природата.

# 63
  • Мнения: 4 000
Приоданци, Ефибуш. Такива дето идват от друго място. Готина дума, обичам да я употребявам.
Ясно, като племената дошли 7-ми век на Балканския полуостров и драстично променили екологията му, кой знае какви буболечки са си донесли с бохчите. Или като боба, картофите и доматите дето вече си ги водим национална кухня, нищо че дори не са от нашия континент. Гледам, че и лами вече се гледат в страната. Котките да ти кажа и те не европейки, но ей ги на, превзели са навсякъде и много си ги обичаме.
Да, знам. И? Какво всъщност искаш да кажеш? Обясних какво означава използваната от мен дума "приоданци". А я използвах в следното.
Мдааа, и аз мисля, че приоданците Simple Smile променят нашата си картина.
Тааа, всъщност обяснявайки ми тези неща, какво всъщност казваш във връзка с написаното от мен? Че не променят нашата картина? Или че я променят, но един вид какво от това, случвало се е достатъчно много пъти?

Нали... щото все пак да съм наясно питаш ли ме нещо, изказваш различно становище и на кое именно различно? Или просто ей така да си покажем, че можем да си спорим за спора? М? Wink

# 64
  • Мнения: X
Не генерализирам за всички региони, разбира се, но суша е в по-голямата част на страната. Ето една карта на сушата в статия от вчера. Светло жълтото обозначава предупредителното ниво "необичайна суша", оранжевото "екстремна суша". Аз живея в регион на екстремна суша, явно, въпреки град на голяма река. Обезпокояващото е, че преди 2015г. тези промени не са били ясно изразени, т.е. сушата се свързва с климатичните промени и действието на човека. https://www.zdf.de/nachrichten/panorama/duerre-trockenheit-deuts … nd-karte-100.html

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 18:07 от Анонимен

# 65
  • Мнения: 1 657
В Германия преди 22 години в хотел близо до Хамбург използваха вода от някаква цистерна, водата беше странна и питах. Нямало вода. Така че там явно този проблем не е нов.
Проблемът с кестените в София е от поне 15 години, ако не и повече. Писала съм на ЙФ във ФБ, и по разни форуми, никой не го интересува. А и не мога да си представя как някой ще тръгне да пръска дърветата в София с химикали.
Имаме три градини.
Първата е на 5км от Видин. Има смокини, ябълки, вишни, череши, круши, сливи, джанки, орехи, дюли, кайсии, праскови, два големи стари 40+години бора, и стотина лози. Няма изсъхнало нито едно дърво. Няколко лози май са изсъхнали, нищо драматично или необичайно. Болести както обикновено всяка година, третираме ги и с химикали и с био препарати.
Втората градина е на 25 км от Перник
 Има ябълки, круши, дюли, сливи, джанки, орехи, елхи, смърчове, вишни, лешници, череши, касис, арония, малини, къпини, бъз Grinning , много акации и върби, три дъбчета бебета на 2 години. Тази година посадих четири Бадема бебета, едното не се хвана, две смокинчета, живи и здрави, и три дюли растат със страшна сила. Имаме гинко Билоба на 15 години. Има и няколко криви пауловнии, които мръзнат всяка зима и после избиват наново. Няма нито едно изсъхнало дърво. Стандартна грижа за тях.
Третата градина е в Гърция с двадесетина маслини, нарове, смокини, дафинови. Няма изсъхнали. Посадихме и пет нови различни цитрусови, и те бяха ок. До пожарите тази седмица Sad Съмнявам се нещо да се съживи, след като са обгорели. Леко, но все пак си е било огън. Ние да сме здрави.
Извинявам се за фермана. Мнението ми е, че дърветата си искат грижа. След като се интересувате, може като ви е удобно да сипвате по една две кофи вода на някое дърво около блока или там някъде. Колкото повече и колкото по-често толкова по-добре.

# 66
  • Мнения: X
Ок. Цяла статия с нагледна карта относно сушата в Германия, изрично се упоменава, че след 2015г. се е обострила значително, но един път преди 22 години някъде си нямали вода, значи проблемът не е нов. Щом казвате...

А за сушата в Италия, в Испания, Франция какъв ще е аргументът? Промените настъпват също в последните години.

# 67
  • Мнения: 2 513
Днес пътувах по Цар Борис 3 и забелязах жълти петна по Витоша, предполагам широколистните са започнали да пожълтяват. По принцип, есенната окраска на широколистните в планината започва в първата седмица на октомври. На южните склонове все още всичко е зелено в смесената гора.

# 68
  • Мнения: 7 082
Значи за водите аз доколкото схванах цялата проблематика е , че те са няколко вида и не всички са в добри количества. Например подпочвени  и пр. Доколкото вдявам може всичко да е много зелено, но в същност е плитка влагата и бързо би изсъхнала. Също оплакването според една моя съседка е , че големи реки - да , но нивото е много по-ниско отколкото преди години. Сега дали от ползването - запряни води, селскостопанство, индустия = не знам , но се оплакват че нивото спада.
От друга страна имаше някаква статия кои части от крайбрежието можело да бъдат под вода до незнам колко години.
Кое е истината не знам

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 21:40 от bella-ciao

# 69
  • Мнения: 1 657
Сто процента климатичните промени са факт, спор няма, съвсем не го отричам:
Това видео е от преди 7 години:


Ние в България сме благословени да живеем в прекрасни природни условия, все още, и не осъзнаваме пред какво сме изправени и какво ни очаква. За съжаление.
Още видео Sad
 

# 70
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 748
Ми то в Етиопия всяка година е суша, това не пречи на житната реколта в Добруджа, нито на доматите на двора.

# 71
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 722
От доста време наблюдавам ето това чудо


в района на хижа Алеко на Витоша.
Разпитвах какво може да е, защото виждам как едно от друго се заразяват дърветата и не се взимат мерки да се спре, както би било логично.
Предполагам, че това, което им се случва е короядът типограф.
Стана ми ясно сега, че да си биосферен резерват, какъвто е Бистришкото бранище в случая си има своите особености. Ако оцелееш със собствени сили - оцелееш.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0% … D0%B8%D1%89%D0%B5

# 72
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 748
На лишей прилича.

# 73
  • Мнения: 7 082
и аз мисля , че е обикн. лишей и ако е така не знам дали това е проблема на дървото ?
Ми то в Етиопия всяка година е суша, това не пречи на житната реколта в Добруджа, нито на доматите на двора.
Ефибуш , ами как така хем върл фен и защитник на ЕС , хем по темите за инвазията на вредители, климатичните промени, измирането на местни видове .... противоречиви на ес линияата изказвания Simple Smile

# 74
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 722
Не знам дали е обикновен лишей, снимките не са много качествени и не се вижда добре, но листата и клонките са разпадат на прах като ги докоснеш, въобще не изглежда като нещо, което просто е пораснало върху тях. И се вижда, че постепенно се заразяват и близките дървета.

Общи условия

Активация на акаунт