Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 18 162
Здравейте, разглеждах сега програмите в ТУМ - имат Архитектура комбинирано на немски и английски език.

Някой от тук случайно с дете в тази специалност да сподели колко точно е англ и колко немския?
На сайта няма инфо за изискване за нивото, изпратих им мейл с въпрос дали пък случайно Б2 немски  не е достатъчно. Английският е C2, но с немския удари на камък малко.

Пише си на сайта, че стига и В2 (ако говорим за ДСД2, де) на всичките 4 елемента ( но нека го потвърдят и по мейла).:
https://www.tum.de/studium/bewerbung/infoportal-bewerbung/zulass … n/sprachnachweise

# 676
  • Мнения: 1 541
Русалке, потвърдиха и по мейла. Благодаря ти.

# 677
  • Мнения: 20
Включвам се и аз отново.
Детето се прибра най-накрая. Е снощният полет позакъсня, но важното прибирането е факт. Има за разправяне. Променена е, по-голяма някак си ми се вижда. Добре организирана, уверена. Разбрах че част от нейни приятели-чужденци няма да се прибират по родните места, защото тази коледна ваканция не е дълга. Осъзнах че съм щастливка, че тя се прибра и ще прекараме заедно 2 седмици.
На всички вас, момичета-смели майки, желая Светли празници. Да сме до децата си, в мислите са ни, независимо къде са!

# 678
  • тук-там
  • Мнения: 5 796
И моята девойка се прибра, но не може да остане при нас, защото с ММ сме с ковид Sad Но поне я видях щастлива.
Весели празници и красиви споделени мигове ви желая!

# 679
  • Мнения: 146
mtz, бързо оздравяване.
И моето момче се прибра в четвъртък късно вечерта. Пътува без багаж с чанта за лаптоп пълна с цузаменфасунги, учебник по хистология и Собота.

# 680
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 925
Леко и бързо да ви минат болестите!
И моето момиче се прибра от Виена в сряда. Изглежда доста уморена от прекомерната натовареност в ТУ, но и щастлива, че успява да се справи, въпреки нея. Оставали и още 2 проекта да довърши до края на годината. Така че и тук няма да си почине напълно явно...
Весели топли празници ви желая!

# 681
  • столицата
  • Мнения: 3 828
И в общежитието на моята дъщеря също ще има останали студенти - от Китай, от Киргизстан. Има и европейци, които работят и няма да се прибират в родината си.

# 682
  • Мнения: 3 848
При нас деца от Русия остават.
Ще поливат цветята!

# 683
  • София
  • Мнения: 18 162
Честита Коледа, дами ( и скрити господа, ако има такива). Пожелавам ви семейна топлина и уют, много любов,  нека всички вие и близките ви бъдете здрави, усмихнати и благословени!

Последна редакция: пн, 25 дек 2023, 19:58 от пенсионирана русалка

# 684
  • Мнения: 114
Честита Коледа на всички в групата! Много здраве, щастие, топлина и обич! Да са здрави и успешни, щастливи и спокойни децата ни! Весели празници!

# 685
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 341
Честито Рождество, мили другарчета!
Бъдете здрави, да има обич, мир и разбирателство в домовете ви, да са щастливи и окрилени децата ни!



mtz, надявам се, че сте по-добре!

# 686
  • София
  • Мнения: 11 788
Честито Рождество Христово!
Здраве,любов и благодат желая на Вас и семействата Ви!
Хубави празнични дни от мен!

# 687
  • Мнения: 47
Честито рождество! Желая ви здраве и благоденствие.

Ще съм благодарна, ако някой чието дете е минало през езикова година в Германия сподели опит и мнение.
Синът ми завършва тази година и се е насочил към специалност машинно инженерство. Държи да учи на немски. През октомври се яви на TestDaF и резултатът му е 5-5-5-3. Има време да се яви отново и вярвам, че ще успее. Обаче...за него немският не е активен език. Учи го с курсове усилено през последните 3 години и въпреки че е достигнал високо ниво си мисля, че ще е огромно предизвикателство обучението на немски. Замислям се дали няма да е полезно да изкара езиков семестър/година. От друга страна дали тази "празна" година няма да убие инерцията, която е набрал с  математиката и физиката (това е профилът му от МГ). Та чуденки много и ще се радвам на всеки споделен опит за "+" и "-".

# 688
  • тук-там
  • Мнения: 5 796
Честита и благословена Коледа, мили дами!
diddle07, според резултата на ДаФ изглежда съвсем подготвен езиково. Вярвам, че бързо свикват с обучението на немски и не съм убедена, че му трябва езикова година на сина ви. Нямам опит с такава. Предполагам, че някой ще се включи по темата.

Последна редакция: чт, 28 дек 2023, 20:04 от mtz

# 689
  • Мнения: 5 409
Весели празници!!
 С немския  в инженерните специалности се свиква . Резултатите му са много добри. Говоренето ли го е спънало? Ако е така, вземете човек с който той да говори активно. Тук, в БГ също може да се направи това .
 После след кандидатстването  попадне ли в немскоговоряща среда, само от него зависи да започне да попива от местните студенти произношение и фрази.
Разбира се че винаги ще има някаква езикова бариера, все пак това не му е майчин език . Но по мои впечатления , покрай безкрайните математики, механики и физики, с изпити предимно от задачи, студентите машинни специалности нямат нужда чак от такъв езиков обем както е при прависти, медици, икономисти. С времето всичко си идва на мястото.
Моето пиле кога кацна ..и вече излетя . Мисля за февруари когато ще си дойде за седмица след сесията . Само това ме спасява . А, и брат му разбира се, той си е тук до втори януари .

Общи условия

Активация на акаунт