Думи и изрази, които използваме неправилно

  • 51 162
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 734
Аз мекам и не ми прави впечатление, когато и покрай мен говорят така, но икането много ме дразни /дица, тиракот, идинайси, дванайси, тиливизор/.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 775
   Моля за извинение, но четох темата отначало и забелязах няколко правописни грешки.
   Често срещам ,,Дилемата е  да се справим/да преодолеем ..."А то било ,,Проблемът е..."
  Sapienti sat.

# 92
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 233
Темата за правописни грешки е друга... Wink

# 93
  • Мнения: 1 485
Степендия

# 94
  • Мнения: 629
Неправилно използване на десетична бройна система за отброяване на възраст. Масово се среща в туристически сайтове и сайтове на хотели:
"Деца до 13,99г"-това като го видя... всякакъв интерес изчезва.
.......

Децата до 11,99 г. или 13,99 г. донякъде бих ги приела - усеща се логиката, че с навършване на следващата кръгла възраст, предимството изчезва и се минава в горната ценова категория. Но аз не бих се изразила така - нито официално, нито неофициално.
А още повече ме дразни, когато почнат майки да използват "1,2 г." , "3,8 г." и т.н. Чудя се от пети клас нагоре всичко ли им липсва, защото за мен това си е груба математическа неграмотност. Ако детето е на година и половина, това е изразено като "1,6 г.", въпреки че реално е 1,5 г. И годината има 12 месеца, а не 10. Като видя такива постове, веднага подминавам. Даже съм си мислела, че ако участвам в комисия за подбор на служители и някой използва десетични дроби за възраст по този начин, директно ще го дисквалифицирам.

# 95
  • Мнения: 821
Пазаря вместо пазарувам. Много глупаво ми звучи.

# 96
  • Мнения: 821
абитЮрент, листи - когато се използва за хАртия.
и абитЮренКа

Последна редакция: сб, 26 авг 2023, 02:13 от bgladybg

# 97
  • Мнения: 1 485
Наготвя. Ластичка.

# 98
  • Мнения: 46
Всякакви чуждици - активности вместо занимания, интегритет вместо честност, ситуиран вместо разположен, бранд, тренд, колаборация, хейтя. Скоро забелязах и конюнктивитет от англ. conjunction. Нямаха предвид заболяването конюнктивит, а съюз/връзка в контекста. Ще си купя синонимен речник и ще ги бия по главата с него, докато се научат.

# 99
  • Мнения: 36 909
Днес чух по радиото един министър да говори за ивенти...

# 100
  • Варна
  • Мнения: 775
    Темата е ,, Думи и изрази, които употребяваме неправилно', но е пълна с граматични /правописни  и малко смислови грешки.
    ,,Имам на идея, нямам си на идея, имам на предвид, имам в предвид. Правилните употреби трябва да бъдат ,,имам/нямам идея/предвид.
  Спокойна нощ!

# 101
  • Мнения: 821
НАЙ-оптимално ... дори и по телевизията съм го чувала.

# 102
  • Мнения: 99
Лъзглавница,мелицински,търба,натурален акт  и подземлена комисия

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 5 156
"Диван чапраз", а не "диванче/а праз"Trollface

# 104
  • Мнения: 595
Цитона маска вместо цитонамазка
Написано Донки Хот вместо Дон Кихот - някой очевидно не е чел книгата Simple Smile
Имала съм полИп, така ми каза една гинеколожка.

Общи условия

Активация на акаунт