На общежитие ли да живея или на квартира?

  • 3 113
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте, тази година ще ходя да уча в София и не мога да съобразя къде трябва да живея. От една страна искам да съм на общежитие, за да мога да създам контакти. От друга съм чувал колко са мизерни, а и не знаеш с какви хора ще те сложат. Какво бихте ме посъветвали?

# 1
  • Мнения: 3 157
Ако имаш финансова възможност-квартира, разбира се-няма да имаш друг човек в стаята, с когото да се съобразяваш за шум, светлина, канене на гости .Ако има възможност да се комбинирате 2-3 момичета и да си делите наема някъде, ми се струва перфектно-ще си имате собствена кухня, пералня и т.н.Зависи дали можете да плащане наем, къде ви е университета, колко сте...

# 2
  • Мнения: 47
Зависи от това, с колко средства разполагате. На общежитие би трябвало да е по-евтино, но ще делите стая, ще е шумно и ще ви струва по-скъпо за храна, ако не може да си готвите в стаята. На квартира със съквартиранти пак ще имате контакти, ще ви е по-тихо, ще имате кухня само за вас. Преди съм живяла в студио сама и ми излизаше по-евтино защото парното се включваше само вечер, през деня ме нямаше, знаех си колко кубика вода ползвам за месец и колко ток. По-лесно ми беше да си правя сметката самостоятелно и не се разправях с никого. Друг плюс на общежитието е, че ще има портиер и външни хора е по-малко вероятно да влизат. Нищо не ви пречи да останете на общежитие първата година докато научите града и кварталите и ако не ви харесва, да се изместите на квартира.

# 3
  • Мнения: 170
Живях 4 години на общежитие (плащах под 70 лв наем и сметки), не бих го заменила с нищо друго. Завърших преди повече от 8 години, минавах скоро и забелязах, че са ремонтирали тези на СУ. Ако не ти хареса, винаги може да се изнесеш на квартира. Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 35 101
Прецени реалните възможности на вашите и се съобрази с тях.
Една квартира ти е минумум, ама минимум 750 лв на месец.
Ако те е страх толкова от мизерията, сама се постарай за повече луксозности.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 249
От общежитие до общежитие има разлика.. ако искаш и имаш възможност - опитай първо така, за да видиш дали е твоето и дали ще свикнеш. Съответно ако не ти е добре и не ти е окей - винаги можеш да се изнесеш на квартира.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 500
Може споделен наем, но може би по-нататък...

# 7
  • Мнения: 40
Моят съвет е да пробваш с общежитие. Първо, ако не ти хареса много лесно ще смениш с квартира, а обратното прехвърляне е по-тегав процес. Второ, никога няма да си отговориш на въпроса докато не пробваш. Трето, общежитието наистина е евтин вариант, покриващ на-необходимите нужди.
Живяла съм преди малко повече от 5 години, не са много мизерни. Да, обзавеждането не е ново, но това не е от особено значение, важно е да е чисто, здраво и да има нужното.
Със съквартирантите е на късмет. Аз например бях с приятелка. Позволяват настаняване с молба съвместно със студент от същия или друг ВУЗ. Ако нямаш остава възможност пък да намериш нови приятели сред съквартиранти и комшии, такива връзки обикновено са качествени и се запазват цял живот. Успех!

# 8
  • Мнения: 4 407
Общежитие.
Мисля, че е по-полезно, освен по-евтино. Ще създадеш нови контакти, като:
- някои ще прераснат в приятелски
- други ще ти калят характера и ще те научат да се съобразяваш и с други хора

Последна редакция: сб, 26 авг 2023, 18:19 от Рошличката

# 9
  • Мнения: 227
И двата варианта си имат + и -, както винаги. Затова 1)во поглеждаш с какъв бюджет ще разполагаш на месец - колко ще могат да ти дават вашите, ще имаш ли възможност да работиш (това зависи И от специалността, която ще учиш), съответно какви пари ще можеш да си докарваш допълнително. Най-вече бюджета ти определя къде ще живееш. Общежитие с още 1-2 човека в стая е...тегавиня, но и голяма школа - ще се сблъскаш с различни хора, характери, всеки дори с различен ритъм на живот (някой например ще иска да учи нощем, някой - да спи) и това и занапред ще ти е от полза. Според мен пробвай поне 1вата година така, ако се напаснете с останалите в стаята, може после да пуснете молба пак да сте заедно, а и наистина остават приятелства за цял живот. А в това време ще се ориентираш и в града, и в специалността, и в твоите възможности/желания/граници. Това с квартирите по 750 лв не е правило - аз няколко години живях в двустаен до Борисовата градина за <400 лв/месец, това лято същия апартамент го дадоха под наем за 400лв. Не казвам, че е правило, не казвам и, че е било лукс - казвам, че това Е реална възможност.
Така че - 1во общежитие.

# 10
  • Мнения: 25
Ами не знам с какъв бюджет разполагам аз и моите родители.

Последна редакция: нд, 27 авг 2023, 00:51 от SkyStone9

# 11
  • Мнения: 266
Ами аз не знам с какъв бюджет разполагам аз и моите родители.

Значи не разполагаш с никакъв Grinning
Иначе по темата - ако имат пари да те издържат, то задължително квартира. За пръв път чувам на някого да му е харесало в общак, в интерес на истината. Баш са си мизерни отвсякъде тия дупки. Аз първите няколко нощи не спах в моя, понеже беше такава отврат. Пък контактите където ще си ги направиш... ми, в общия случай е по- добре без тях.

Последна редакция: сб, 26 авг 2023, 18:27 от murcinhum

# 12
  • Мнения: 9 706
Ами аз не знам с какъв бюджет разполагам аз и моите родители.
Aми, сега е чудесен момент да седнеш и обсъдиш с родителите си въпроса с настаняването и джобните, които ще ти дават. И да започнеш да мислиш самостоятелно.

# 13
  • Мнения: 25 615
Първи курс е стресиращ за зайците, в университета не е като в училище. Затова е добре поне първата година да изкараш в общежитие, както вече са ти казали – ако чак толкова не можеш да издържиш, винаги можеш да се махнеш. Вярно, мизерно е, но винаги има опция да си ремонтирате стаята със съквартиранта и да си я направите максимално удобна. То и едва ли ще стоите чак толкова в нея, само за едното нощуване. Евентуално... Simple Smile
Ако избереш квартира, пак гледай да е с повече съквартиранти и ако може от твоята специалност. То пак зависи какво ще учиш, но ако е техническа дисциплина, в която ще има много курсови работи, добре е да не си сам, за да си помагате.
Създаването на контакти също не е за подценяване, особено в тези времена на индивидуализъм и алиенация. Общувай на макс, за да не ревеш някой ден колко си самотен и как не можеш да си намериш приятели и гадже/жена.
Живеенето със съквартиранти е огромен плюс и страхотен тренинг за бъдещия семеен живот – много бързо се научаваш да се съобразяваш и напасваш с чужд човек.
Гледай също студентският стол да ти е наблизо, освен ако не си богаташко синче, което може да се храни по ресторанти, но ако беше такъв, нямаше да пуснеш темата. Simple Smile
В общежитието със сигурност ще има кътове за готвене, а в квартирата – кухня, така че не е зле да вземеш предварително някой урок от мама и баба за бързи и лесни ястия. И перални ще има, но всеки пораснал човек трябва да може да си изпере някоя дреха и на ръка, ако се наложи. Справка – пак мама и баба.
Татко и дядо могат да дадат някой урок за елементарните ремонтни дейности – от смяна на крушка през забиване на пирон до отпушване на мивка/тоалетна. Това е минимумът. Има и други жизненоважни умения, които, ако вече ги умееш, можеш смело да се хвърлиш в предизвикателството „живот без мама и татко“. Simple Smile


Скрит текст:
ПП И по-малко мрънкане, че някои само това чакат, за да върнат казармата. Тогава да видиш ти зор... Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 902
В момента започва най-голямото търсене на квартири в София, та и цените скачат, и реалните обяви изчезват бързо, и измамите са много. А ако търсиш квартира дистанционно, с неясен бюджет и без да познаваш града, шанса да те измамят е над 90%.
По-добре се запиши на общежитие поне за първия семестър и вече като се ориентираш в София и в университета ще можеш да си търсиш по-спокойно квартира ако искаш и ако имаш финансовата възможност. Общежитието е 4-5 пъти по-евтино от наема на самостоятелно жилище, та и да решиш да се изнесеш след като предплатиш семестъра няма да си на голяма загуба. Има и ремонтирани и много хубави общежития, въпрос на късмет е. Имаш възможност да поискаш настаняване с познати, а и ще можеш да намериш приятели с които после да си търсите обща квартира, ако решиш.

Последна редакция: сб, 26 авг 2023, 19:41 от bboiko

Общи условия

Активация на акаунт