Нашите кухни - тема 95

  • 37 810
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 452
Иначе прозводителят е дал най-нисък клас на показателя за подхлъзване.
Значи казвате,  че не е добра идея?

# 61
  • Мнения: 3 457
Да, има мат гранитогорес, гладък, за плотове и гърбове (фирмите, които произвеждат такива плотове предлагатат често от една гама във вариант и от мат, и от гланц, напр. Stone center).
 
Не виждам защо да се чисти по-трудно от гланца.
Струва ми се, че ти имаш предвид технически камък, а не гранитогрес. Не знам Стоун център да произвеждат гранитогрес. Гранитогрес всъщност са плочките. Дамата за това сякаш пита.
Извинявам се, ако не съм те разбрала!

# 62
  • Мнения: 815
Не, точно гранитогрес. Някъде го наричат керамика, а американците май му казват порцелан. Иначе гресно-керамични смеси. Пак си е гранитогрес.

Например:https://stonecenter.bg/%D0%B3%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%B8/infinity/#products

Има и много други производители, разбира се.

# 63
  • София
  • Мнения: 44 223
Иди ги виж турбазин, дори да не е точно тази, аз лично не бих искала да търкам мазнина от такъв тип плоча.
На подобна, останала ми от под, не гладка, си слагам котлончето, на което варя сладка(да си пазя дървения плот) , ами като капне и не се избърсва с едно минаване, трябва да потъркам 😁
Обаче, ако все пак тази серия е гладка не трябва да имаш проблеми...

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 14:55 от Angel_Dust

# 64
  • Мнения: 9 839
Стига да е гладка повърхността/да не е релефна, няма значение гланц или мат.
И преди съм писала - купих преди години един гранитогрес за пода, леко грапав, не е мат (тогава още нямаше пълен мат), но не и гланц, нещо средно е. С леки грапавини, като миниатюрни дупчици. Ами ужас е чистенето, трябва с грапавото на домакинска гъба или с четка да търкаш, защото каквото влезе в тези миниатюрни дупчици, без търкане не излиза.

# 65
  • Мнения: 3 457
Вижте серите на Legrand. Скъпички са, но имат много модели. И същите (като плота коняк) според мен няма как да намерите, по-добре нещо да се връзва с плот/ шкафове/боя.

Редактирам. Виждам, че междувременно Кубратова преди мен е писала. Точно в Топ груп са Legrand.
Точно Легранд съм взела и заради тях писах Simple Smile
Много съм доволна.

Допълвам се за плотовете, че съм последна:
Цитат
Не, точно гранитогрес. Някъде го наричат керамика, а американците май му казват порцелан. Иначе гресно-керамични смеси. Пак си е гранитогрес.

Понеже пишеше за производител, а Стоун център не са - просто внасят плочи, реших да уточним за едно и също нещо ли говорим. Но правят индивидуални плотове и гърбове от технически камък и гранит. Аз при тях първо ходих да избирам, но и много поръчки имаха, а не можех да чакам толкова и си намерих другаде гранит.

Последна редакция: вт, 19 сеп 2023, 15:52 от Кубратова

# 66
  • Мнения: 294
Здравейте!
Може ли да дадете съвет и да препоръчате място за готова кухня на приемлива цена, която ще се използва в селска къща.
Ще съм изключително много благодарна!

# 67
  • София
  • Мнения: 44 223
😅Икеа. Какво значие има къде е къщата

# 68
  • Мнения: 815
Вижте серите на Legrand. Скъпички са, но имат много модели. И същите (като плота коняк) според мен няма как да намерите, по-добре нещо да се връзва с плот/ шкафове/боя.

Редактирам. Виждам, че междувременно Кубратова преди мен е писала. Точно в Топ груп са Legrand.
Точно Легранд съм взела и заради тях писах Simple Smile
Много съм доволна.

Допълвам се за плотовете, че съм последна:
Цитат
Не, точно гранитогрес. Някъде го наричат керамика, а американците май му казват порцелан. Иначе гресно-керамични смеси. Пак си е гранитогрес.

Понеже пишеше за производител, а Стоун център не са - просто внасят плочи, реших да уточним за едно и също нещо ли говорим. Но правят индивидуални плотове и гърбове от технически камък и гранит. Аз при тях първо ходих да избирам, но и много поръчки имаха, а не можех да чакам толкова и си намерих другаде гранит.

Да, Стоун център внасят от много фирми материалите и изработват и монтират плотове по поръчка. Има и други фирми на същия принцип. Конкретно този мателиа гранитно-керамичния е най-подходящ към момента за кухня  не само - издържа на горещини, т.е. може да се сложи директно на него гореща тенджера, което знам, че не е препоръчително за технческия камък, например. Издържа на надрасване. Драска се само ако много го "напънеш" или с подобен материал - камък, стъкло.  Не попива мазнини, въобще. Нито да речем мастило, вино, куркума, кръв, боя и други подобни. Няма пори, незвисимо дали е мат или гланц. Чисти се много лесно. Има един недостък - точно като гранитогреса и теркотата може да се "чупне" в края ако се удари с нещо, например падне чаша или нещо тежко, може да се отлепи люспичка. Но скоро разбрах, че има начини да се поправи горе-долу ако се случи. Има и още един недостатък - скъпичък е. Ама цените са подобни на технчиеския камък и гранита. Зависи от гранита. Може би е малко по-скъп. Ама пък е много красив.Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 452
Благодаря за информацията за плотовете.
При мен плоблемът е , че гърбът ми е пдч и само в частта с котлона ще сложа гранитогреса или там каквото намеря. Затова съм се запънала за този Тубазин, тъй като цветът е 1:1 като пдч-то.
Иначе да съм купила отдавна най-лесното за поддръжка....
Сега трябва явно да търся нещо от тази фирма, за да го видя на живо.
Иначе това, че е най-ниският клас за подхлъзване не би ли трябвало да значи, че е гладка повърхността?

# 70
  • Мнения: 41 303
Конкретно този мателиа гранитно-керамичния е най-подходящ към момента за кухня  не само - издържа на горещини, т.е. може да се сложи директно на него гореща тенджера, което знам, че не е препоръчително за технческия камък, например. Издържа на надрасване. Драска се само ако много го "напънеш" или с подобен материал - камък, стъкло.  Не попива мазнини, въобще. Нито да речем мастило, вино, куркума, кръв, боя и други подобни. Няма пори, незвисимо дали е мат или гланц. Чисти се много лесно. Има един недостък - точно като гранитогреса и теркотата може да се "чупне" в края ако се удари с нещо, например падне чаша или нещо тежко, може да се отлепи люспичка. Но скоро разбрах, че има начини да се поправи горе-долу ако се случи. Има и още един недостатък - скъпичък е. Ама цените са подобни на технчиеския камък и гранита. Зависи от гранита. Може би е малко по-скъп. Ама пък е много красив.Simple Smile

Има плотове от гранит, от технически камък и от гранитогрес. Обаче гранитогресът няма голямо разнообразие у нас, а гранитът не отива на всеки дизайн.  И понеже аз има плотове от гранитогрес ще дам някои отзиви:
- Драска се, да. Не е лесно, но от качествен нож или друг твърд предмет се драска. Но и гранитът се драска.
- Ако се удари с нещо остро и твърдо може да остане и лека ямка. И за гранита е същото, но той си има леки ямки и не му личи.
- Вярно е, че ако ръбът се удари с нещо тежко може да се отчупи парче. При мен стана от масивна стъклена чаша. Обаче го поправихме с една епоксидна паста и вече почти не личи. Малко или много беше като пломбиране на зъб. Което ме навява на мисълта, че и със зъболекраски инструменти може да се поправи Wink
- За да няма такива нащърбвания най-сигурно е плотът да е със закръглено чело, но може да не пасне на дизайна.
- Няма проблем с гореща тенджера. Аз така си изстудявам тенджерите със супа или манджа за да изстинат и да ги сложа в хладилника. Слагам на едно място, премествам (мястото вече е горещо), после пак и след няколко местения  тенджерата е изстинала. Много е ефикасно. Но не го препоръчвам за тигани, защото при пържене температурата е много по-висока.
- Техническият камък за сега май предлага най-голямо разнообразие от цветове и текстури. Аз затова го избрах - цвят крем 1:1 с шкафовете.

# 71
  • Мнения: 3 457
Аз на гранита не съм забелязала да има ямки, абсолютно гладък и полиран е и на виждане, и на допир. Също слагам понякога горещи тенджери, но по-скоро е изключение - просто съм свикнала да работя с подложки, защото не се и плъзгат съдовете /корковите и силиконовите на Икея открих преди време и ги намирам за изключително удобни/. За рязане също ползвам дъски, но се случва да режа и направо на плота - не забелязвам драскотини.
За втората кухня се чудя дали пак да слагам гранит или да загледам друг материал, без технически камък - към него имам неприязън, която трудно мога да обясня, изкуственее ми на допир и това е.

# 72
  • Мнения: 41 303
От гледна точка на здравина и устойчивост най-доброто е гранитогрес, но откъм дизайн и избор не са толкова добре.

# 73
  • Мнения: 3 457
От гледна точка на здравина и устойчивост най-доброто е гранитогрес, но откъм дизайн и избор не са толкова добре.
Ще го мисля, имам още доста време. Искаш да кажеш, че е по-здрав и устойчив и спрямо естествения гранит? 
За естествените камъни има скали, по които мога да сравня редица показатели, но не знам как да съотнеса към гранитогрес например.

# 74
  • Мнения: 41 303
Моят опит сочи, че ако е от типа "фулбоди" е най-здравото нещо като материал. Имам такъв гранитогрес на пода в антрето на стария апартамент и няма нито една драскотинка, хем повърхността е сатен и вътре е ходене с мръсни (с пясък) обувки 20 години и повече. Но ако е с повърхностен слой (каквито са 99,9% от плочките в магазините), този слой се драска. Но все си мисля, че за плот няма да е така. От друга страна "фулбоди" е доста ограничен откъм дизайн.

Общи условия

Активация на акаунт