Нашите кухни - тема 95

  • 37 963
  • 760
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 823
Гранитът е една идея по-твърд от гранитогреса (порцелана). Уточнявам, за да се знае, че говоря за гранитно-керамичните смеси, използвани за широкоформатните плочи за плотове и други. Обаче затова пък е по-порест, т.е. като естествен материал има микроскопични пори, в които може да проникне течност и да остане петно. И също като порцелана може да се "чупне" и да се отдели парченце, люспичка, ако падне чаша или друго тежко нещо. Е, има импрегнатори, които се препоръчват за гранит, против проникване на течности, но теоритично тази възможност да се нацапа съществува. Освен това, гранитът се износва - след години употреба горният слой вече не е лъскав, а стои като матиран, но неравно матиран, а бе износен... Иначе има много красиви гранити. Честно казано обаче, нищо, което гледах не пасна на моя дизайн. Повечето имат много наситени "шарки", което мен не ме устройваше. Това не ги прави по-малко красиви, де. В поручването си обаче установих, че у нас напоследък главно се внася китайски гранит, който не е толкова качествен. Има и друг, но той е по-скъп и няма гаранция, че няма да ви продадат китайски на висока цена. Неспециалисти не могат да разберат. Обясняваха ми разликите, хора, които се занимават, но честно казано забравих какви са, защото се отказах от гранита след като си направих проучването и ми излезе от главата. Само помня, че имаше нещо.

Напоследък има доста голямо разнообразие от голям размер грантогресни (порцеланови) плочи - (широкоформатни), които се използват за плотове (а също и за бани, подове, мебели), но те повечето са с мраморен ефект (вкл. тъмен мрамор) в различни вариации. Поне това, което се предлага у нас. Това обаче не е лошо, според мен. Има прекрасни модели, които поставени на големи площи са като картини направо. И е много по-добро от истински мрамор, който е рисковано да сложиш на плот, а видима разлика няма. Неостаряващ дизайн с много добри технически параметри.

А пък ако трябва за малка площ, има много красиви гранитогреси с различни размери 120х60; 180х60; 60х60, а и по-нестандартни и според мен няма нищо по-добро от това да се използва такъв материал за плот/ гръб. Само да не е порест. Красиво, издържливо, хигиенично...

# 76
  • Мнения: 41 692
Не мисля, че гранитът е по-твърд от гранитогреса на базата на опита си. Но говоря за фулбоди, не за емайлиран такъв. И в тази статия го пише - гранитът е 6-6,5 по Мос, а гранитогресът е 7-8. Това е много съществена разлика, защото при твърдост 8 се драска само с диамант и сапфир.

https://academy-marble.com/porcelain-vs-granite-countertops/

# 77
  • Мнения: 823
Възможно е, бях срещала статии с обратния аргумент, но там нямаше много обосновка, по-скоро твърдения, така че не гарантирам за коректността. Това ми се вижда по-обосовано, т.е. гранитогресът да е по-твърд. Е, тогава това е още един аргумент в полза на гранитогреса при избор на материал.

# 78
  • Мнения: 41 692
Да, ама плочките за под и баня, за които говориш, не са точно такива. Те са с тяло от грантогрес, върху който е нанесен някакъв естетичен слой със съответната шарка. И този слой вече не е толкова твърд. Наистина твърд е само масивният (фулбоди) гранитогрес и аз бих си взела за плот само ако е такъв. Холната ми масичка е с плочка гранитогрес вместо стъкло (за да се връзва с плотовете и мебелите) и има следи от надраскване, хем не ходя по нея и я пазя. А по плочите в антрето на стария ми апартамент и за 20 години няма нито драскотина. Ама те са фулбоди.

# 79
  • Мнения: 9 919
Гранитът е ...по-порест, т.е. като естествен материал има микроскопични пори, в които може да проникне течност и да остане петно. И също като порцелана може да се "чупне" и да се отдели парченце, люспичка, ако падне чаша или друго тежко нещо. Е, има импрегнатори, които се препоръчват за гранит, против проникване на течности, но теоритично тази възможност да се нацапа съществува. Освен това, гранитът се износва - след години употреба горният слой вече не е лъскав, а стои като матиран, но неравно матиран, а бе износен...

Ако ще сравняваме по водопропускливост (порести) естествените материали, а това са естествен гранит и естествен мрамор, то определено порест е мраморът. Гранитът е значително по-малко водопропусклив, в сравнение с повечето мрамори. Точно естествените мрамори имат нужда от редовно импрегниране. Имам печален личен опит с мрамор в коридор, лекеджосан е много. Чела съм, че тези банални, стари и ненужни според много хора гранитни павета по улици и булеварди са много търсени на старо от бензиностанции, защото в паветата не проникват машинни масла, горива и т.н. Освен това като якост и твърдост гранитите определено превъзхождат мраморите. Да се казва, че гранитен плот ще попива кетчуп или вода, не е близо до истината. Фирмите за плотове предпочитат да убеждават клиентите за технически камък (engineered stone, quartz на английски), защото са по-скъпи от естествения гранит.

Гранитите са естествени материали, така както ги е създала майката природа, така че не може да се казва, че определени гранити не са "качествени", при това в зависимост от страната на произход. Зависи от качествата на конкретното находище, от което са добити, независимо в коя държава е то. Има си технически показатели, за водопропускливост, за якост и т.н., и гранитите (и мраморите) от отделни находища в една и съща държава на произход са с различни характеристики. Бях намерила страница в Интернет страница на фирма за гранити, мрамори и т.н., където до всяка снимка имаше информация точно за водопропускливост, якост и т.н. За съжаление ми се е загубил линка, заедно с един загинал компютър. Така че може да се пробвате, ако си харесате на красота дадена гранитна плоча (за естествен гранит говоря), да попитате фирмата какви са показателите му за водопропускливост, твърдост и якост. Може да се отчупи парченце от гранита, ако се изпусне нещо твърдо, разбира се. Няма материал за плот, който да не може да бъде наранен.

Що се отнася за захабяването на гранита (и мрамора) - просто се вика фирма да го полира отново, ще светне и то за доста време. Гранитогресът няма как да го полираш. Същото е като при естествения масивен паркет (не 3-слойния) и ламинатите - масивният паркет може да се цикли, а ламинатите - не. 

За красотата няма да пиша - там е въпрос на предпочитания коя и каква шарка харесвате. Написаното по-горе е само за техническите характеристики, които са обективни, а не субективни.

# 80
  • Мнения: 41 692
Не виждам причина фулбоди гранитогрес и технически камък да не може да се полират.

И понеже стана дума за поправки на отчупвания, ето снимка на поправка, която си направихме ние сами. Практически не се вижда, ако човек не я търси специално.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2023, 14:13 от Черна станция

# 81
  • Мнения: 9 919
Техническият би трябвало да може да се полира. По HGTV-то гледам майстори за монтаж на плотовете от технически камък как с ъглошлайфове режат/пилят/правят малки корекции по плотовете.

# 82
  • Мнения: 823
И техническият, и гранитогресът се полират. Само че при тях няма толкова нужда, защото, поне по твърдения, не се захабяват лесно. За гранита, може и да зависи от находището, сигурно. Показваха ми разликите между китайски и някаквъв друг. И наистина имаше. Ако продавачът е коректен, би трябвало да обяснява за находището и за техническите характеристики, както и това да е отразено в цената. И да, разбира се, че мраморът е по-порест. Затова не се препоръчвa за плотове, но въпреки това си го слагат хората. И после страдат, ама то нали "кефът цена няма" Smile Гранитът е много по-малко порест от него, но все пак има вероятност да проникне течност, въпреки импрегнацията, заотот тя се износва. В това отношение гранитогресът за плотове е по-добър, защото нищо не прониква.

Черна станция, права си за гранитогреса за под, но има и такъв, който може да се сложи на плотове - подлагат подложки отдолу за здравина.
Би ли споделила с какво точно ремонтирахте плота, каква епоксидна паста, моля? Много добре е станало, въобще не личи.

# 83
  • Мнения: 9 919
Показваха ми разликите между китайски и някаквъв друг. И наистина имаше.

Би ли споделила какви разлики на външен вид имаше?

# 84
  • Мнения: 41 692
Не помня вече, от Баухаус я взех. Потърси я, ще намериш.

# 85
  • Мнения: 823
Не помня за съжаление. Останало ми е  в главата само, че тогава ми нарави впечатление.  В един от складовете, които посетих, имаше доста изложени плочи и аз се загледах в една, но продавачът дойде и започна да ми обяснява нещо и да ми показва разлики с една друга плоча, която не била китайска, даже и не помня каква. Говореше и за твърдост на материала и защо китайските били по-евтини. Честно, нямам спомен за нищо конкретно. Това беше преди две години, че и повече, когато започнах проучването за моята кухня какъв плот да избера. Първата ми идея беше гранит. Обиколих доста серизоно количество складове и магазини. Този беше един с гръцко име. Да си призная, ако бях останала на идеята за гранит, не знам дали това, че е китайски би ме спряло, ако бях го харесала на външен вид и по други характерстики. Сега като се замисля, може просто да е искал да ми продаде по-скъп материал, знам ли? Вероятно, все пак има причина да са по-евтини.

# 86
  • Мнения: 9 919
Аз само исках да обясня, че не страната, от която идва гранитът, е важна, а съставът на скалата/находището, откъдето е добит. Китайците не произвеждат гранит в заводи, а само го добиват и обработват, както правят и в Италия, в Бразилия или Южна Африка. В онзи сайт, който го затрих заедно с компютъра, имаше гранити, примерно от Бразилия, единият с по-добри показатели от другия.
И различните обработки на гранита ги имаше някъде в сайт, всеки отделен вид гранит със снимка как изглежда като фаша, с обработка кожа и полиран (може да имаше и още 1 вид обработка на повърхността). А имаше и увеличена снимка как изглежда отвътре, с всичките му зрънца и кухинки. Под голямо увеличение, разбира се.
Може видимите разлики, които си видяла, да се дължат само на обработката, не на техническите качества на самия материал.

# 87
  • Мнения: 390
Точно плотове гледам в момента. Виждам, че коментирате гранит и гранитогрес. Какво мислите за техническия камък-предимства и недостатъци?

# 88
  • Мнения: 41 692
Точно плотове гледам в момента. Виждам, че коментирате гранит и гранитогрес. Какво мислите за техническия камък-предимства и недостатъци?

Сходен с гранита по здравина (някои казват малко по-як). Отстъпва на гранита по температурна устойчивост, но попива по-малко. Не се страхува от киселини, но силни основи може да оставят петна. Като цяло кое от двете да се вземе зависи от дизайнерското решение, там са разликите.  По-скъп е от гранита, но има много класове технически камък, а и различни гранити, та не може да се гарантира, че ще е така.

# 89
  • Мнения: 1 708
При тех.камък, ако имате мивка под плот , по ръбовете на камъка където е мивката, може да имате отчупватия,наранявания на ръба. И си личи много. При гранита също има,но не си личи.

Общи условия

Активация на акаунт