Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 8

  • 19 687
  • 376
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 8 806
Колко е според вас истинската стойност на лева спрямо еврото в момента?

# 196
  • Мнения: 9 028
Пресметнете и сравнете какво и колко можеше да се купи преди двадесет години с левовете и еврата,и какво днес. Така ще разберете колко е поевтинял левът спрямо еврото.

# 197
  • Мнения: 3 915
В лева е, изтеглен ноември миналата година.

Може, просто на сайта им друго е посочено, дори като методика за определяне на лихвения процент не е посочен Юрибор.

# 198
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Колко е според вас истинската стойност на лева спрямо еврото в момента?
Знам, че предишния път, когато се коментираше влизането в еврозоната, се коментираше от финансови експерти, че за всеки лев има едно евро покритието и че реалния курс лев-евро е по-нисък, т.е. по-близо до 1 към 1, отколко е фиксиран в момента.

Разбира се, като си познавам държавата, това е като твърдението през комунизма, че един лев е един долар. Доста абсурдно.

Но не виждам, как лева е силен колкото средно европейската икономика.
По-скоро виждам лева, реално 1 към 4, 1 към 5, в полза на еврото.

# 199
  • Мнения: 8 806
Ако е 1 лев-1 евро на хората с депозити в левове им е супер.

# 200
  • Мнения: 252
Здравейте. Днес кредитния ни консултант от ФИБанк е говорила с мъжа ми и му е казала, че трябва да предоговорим условията си по кредита, защото навсякъде се вдигнали лихвите и нашата се вдигала от 3% на 6%. Сега влизам в сайта и не откривам нищо по темата. Предлагат си ипотечните кредити по 2,9 - 3%. Моля, ако има някой със съвет да ми даде, че още съм в шок.

# 201
  • Мнения: 718
Мда, ПИБ. Точно такова вдигане на лихвата имах предвид по-горе, само че в нашия случай никой не уведоми кредитополучателя, който се усети сам по сумата, която отива за лихва от общата вноска (и при него стана плавно, в продължение на няколко месеца, но в момента и там от 3.15% е на 6.4%).
Можете да видите колко ви е в онлайн банкирането, но не и в мобилното приложение. Като си влезете в онлайн банкирането (през сайта), менюто вляво -> Кредити, и там трябва да видите колко е оставащата главница, колко е следващата си вноска и колко от нея отива за лихва, и колко е настоящият ви лихвен процент. При моя близък не е имало предоговаряне, и в момента си се вижда 6.4% там. При вас може още да се вижда старият процент, не знам. Никой не го е питал, никой не го е уведомявал, нищо не е подписвал. Оправданието беше покачването на EURIBOR, не знам можете ли да направите нещо срещу едностранното повишение. Моят познат беше питал, казали му, че може да се направи предоговаряне срещу 190 лв. и още някакви такси, и той реши, че предвид оставащата му главница не си струва. При вас обаче те настояват за това предоговаряне, което очевидно е във ваш ущърб. Прочетете си договора, със сигурност са си вързали гащите да не можете да откажете.

# 202
  • Мнения: 252
Сега разговарях допълнително за повече информация. Предоговарянето не било задължително. Досега ФИБанк работели с /извинете, ако греша някъде,но това чух по телефона/ РЛП , а вече работелии със СЛП . Това била някаква компонента, която била част от лихвения процент. РЛП доста стремглаво се завишавала през последните месеци и ФИБанк отказали да работят с нея. СЛП се покачвала по-плавно. Ако реша да остана на РЛП - лихвата отива на 6% , ако предоговоря на СЛП - ставала към 3,5% /приблизителни данни/. Та наша си е отговорността какво да правим. Това ми обясниха. Такса за предоговарянето няма да има. Това било спуснато като опция за клиентите на ФИБанк , за да си предоговорят и да си останат на приблизителните проценти.

# 203
  • Мнения: 23
Сега разговарях допълнително за повече информация. Предоговарянето не било задължително. Досега ФИБанк работели с /извинете, ако греша някъде,но това чух по телефона/ РЛП , а вече работелии със СЛП . Това била някаква компонента, която била част от лихвения процент. РЛП доста стремглаво се завишавала през последните месеци и ФИБанк отказали да работят с нея. СЛП се покачвала по-плавно. Ако реша да остана на РЛП - лихвата отива на 6% , ако предоговоря на СЛП - ставала към 3,5% /приблизителни данни/. Та наша си е отговорността какво да правим. Това ми обясниха. Такса за предоговарянето няма да има. Това било спуснато като опция за клиентите на ФИБанк , за да си предоговорят и да си останат на приблизителните проценти.

Здравейте, не успях да разбера от коментарите ви дали става дума за кредит в евро или лева? И в двата случая е неприятна изненада, но за евровите кредити подобно увеличение се очакваше и лихвите по тях се повишиха в повечето банки. За левов кредит още не знам на някой да са му ги повишили. За всеки случай трябва добре да проверите в документацията на фибанк точно как определят и двата лихвени процента СЛП и РЛП, за да няма допълнително изненади. Това е времеемко начинание и отнема ровене из документите им, но си струва.

# 204
  • Мнения: 252
Сега разговарях допълнително за повече информация. Предоговарянето не било задължително. Досега ФИБанк работели с /извинете, ако греша някъде,но това чух по телефона/ РЛП , а вече работелии със СЛП . Това била някаква компонента, която била част от лихвения процент. РЛП доста стремглаво се завишавала през последните месеци и ФИБанк отказали да работят с нея. СЛП се покачвала по-плавно. Ако реша да остана на РЛП - лихвата отива на 6% , ако предоговоря на СЛП - ставала към 3,5% /приблизителни данни/. Та наша си е отговорността какво да правим. Това ми обясниха. Такса за предоговарянето няма да има. Това било спуснато като опция за клиентите на ФИБанк , за да си предоговорят и да си останат на приблизителните проценти.

Здравейте, не успях да разбера от коментарите ви дали става дума за кредит в евро или лева? И в двата случая е неприятна изненада, но за евровите кредити подобно увеличение се очакваше и лихвите по тях се повишиха в повечето банки. За левов кредит още не знам на някой да са му ги повишили. За всеки случай трябва добре да проверите в документацията на фибанк точно как определят и двата лихвени процента СЛП и РЛП, за да няма допълнително изненади. Това е времеемко начинание и отнема ровене из документите им, но си струва.

Става въпрос за ипотечен кредит в лева.

До момента разгледах от 2015 до 2023г растежа на РЛП. Отначало 0,1 , 1,1 .. до 2% , до миналата година, когато започва да се повишава наистина бързо. Дали ще продължава обаче да расте и кога ще започне да пада, аз лично нямам никаква представа.

За СЛП разбрах, че банката си го определя сама. Повече не съм чела.

# 205
  • Мнения: 718
Моят пример от по-горе също е ипотечен кредит в лева. Благодаря за информацията, явно има промяна, защото лятото му казаха, че евентуално предоговаряне ще му струва 190 лв. плюс още някакви такси. Другата седмица ще иде да провери пак как стоят нещата - може да са 40 лв. месечно, ама защо да им ги подарява.

# 206
  • Мнения: 6 939
Моля при последващи постове да не цитирате, защото става ужасно за четене.

# 207
  • Мнения: 3 915
Бихте ли препоръчали оценителска фирма или конкретен оценител за оценка на апартамент и паркомясто? Не целим завишаване на оценка, но ми се струва, че исканата от продавача цена е на тавана на пазарната, а целта ни е да се даде реална пазарна цена, имайки предвид цените в момента.
От препоръчаните от банката се спирам на Амрита и Дикрил, но не знам нищо повече.

# 208
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Аз ползвах услугите на частен оценител, който не е от големите и известни фирми. Препоръчаха ми го адвокатите ми, които се занимават доста с делби.
Взе ни 850 лв за 3 имота общо.

# 209
  • Мнения: 3 915
Имам познати, които биха свършили работа, но тук по-скоро опирам до списък на банката, а той е силно ограничен.

Общи условия

Активация на акаунт