Попечителство на дете с двойно гражданство

  • 2 855
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!

Синът ми е на 9 месеца, роден е в Германия и има немско и българско гражданство. Доколкото знам, в България двамата биологични родители (когато нямат брак) автоматично имат поравно попечителство върху детето. Докато в Германия бащата е признал бащинството на детето (т.е. ако се разделим, той ще дължи издръжка), но аз съм единственият попечител.
Аз и синът ми сме с двойно гражданство, а бащата има само българско.

Запознат ли е някой от вас с тази ситуация, или може би има познати, които са имали аналогичен казус?
Кога кое законодателство се взима предвид? Предполагам, ако искам да пътувам някъде с детето от България, със сигурност ще ми трябва неговото разрешение. Но ако пътувам от Германия за някъде, то може би няма да имам нужда от разрешително?
А в случай, че се разделим, при кого остава детето? Кое законодателство ще бъде определящо?

Благодаря Ви предварително за всеки съвет или информация!
Поздрави!

# 1
  • Мнения: 2 701
Ако заведете дело в Германия, ще е по техните закони. Ако го заведете в България по нашите. Мисля, че решенията на съда важат в двете държави.
Моите деца са с двойно жражданство. Баща им с чуждо, а аз с българско. На летището при проверка са ми казвали, че баща им може да ги изведе от страната и без декларация, ако носи и двата паспорта(българския и чуждия). Не сме го изпробвали, но митничарите са компетентни по тези въпроси.

# 2
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
Монца,не може да ги изведе без декларация от теб.Ти можеш,защото той не е български гражданин,но той не защото ти си български гражданин.

# 3
  • Мнения: 2 701
Монца,не може да ги изведе без декларация от теб.Ти можеш,защото той не е български гражданин,но той не защото ти си български гражданин.
И аз така мислех, но при паспортен контрол на летището митничарите ми казаха, че може, ако носи и двата паспорта на децата. Хубаво е преди да се ползва, да се провери, дали е вярно. Митничарите на софийското летище не са некомпетентни, а това са ми го казвали два пъти. Не съм го проверила, защото не се е налагало децата да пътуват сами с баща си. Не става дума да деца само с бг гражданство, а за такива с двойно.

# 4
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
Да,точно за такива.Това с паспорта минава само ако другият родител няма българско гражданство.Може да не са разбрали,че другият родител има българско.
Сз пътувах миналата седмица дама с детето,само с двата паспорта си пътувам и митничарят ме попита изрично “Бащата няма българско гражданство,нали?”.

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 892
Ако заведете дело в Германия, ще е по техните закони. Ако го заведете в България по нашите. Мисля, че решенията на съда важат в двете държави.
Моите деца са с двойно жражданство. Баща им с чуждо, а аз с българско. На летището при проверка са ми казвали, че баща им може да ги изведе от страната и без декларация, ако носи и двата паспорта(българския и чуждия). Не сме го изпробвали, но митничарите са компетентни по тези въпроси.
Това изобщо не е задължително и не е вярно. Въпросът е правен, от областта на международното частно право и въобще не е толкова елементарен, за да се отговори с няколко думи във форум и то от хора, които въобще не са юридически компетентни.

# 6
  • Мнения: 2 701
Ако заведете дело в Германия, ще е по техните закони. Ако го заведете в България по нашите. Мисля, че решенията на съда важат в двете държави.
Моите деца са с двойно жражданство. Баща им с чуждо, а аз с българско. На летището при проверка са ми казвали, че баща им може да ги изведе от страната и без декларация, ако носи и двата паспорта(българския и чуждия). Не сме го изпробвали, но митничарите са компетентни по тези въпроси.
Това изобщо не е задължително и не е вярно. Въпросът е правен, от областта на международното частно право и въобще не е толкова елементарен, за да се отговори с няколко думи във форум и то от хора, които въобще не са юридически компетентни.
Наистина не разбирам от право. Чела съм, че дело за развод може да се заведе и в България и в чужбина, ако родителите живеят там. Какво се случва после си нямам идея.
Относно извеждането на дете с двойно гражданство и с двата паспорта е много възможно да съм права. Когато неприсъстващият родител не е български гражданин изобщо не се изисква декларация. Аз пътувам така с децата. Извеждането с двата паспорта е възможно, когато детето е с двойно гражданство и непридружаващия родител е с българско. На летище София попитах митничаря какви документи са необходими, ако съпругът ми иска да пътува сам с децата и той ми отговори, че може с декларация и единия паспорт или без декларация и с двата паспорта.

# 7
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
https://www.mvr.bg/docs/librariesprovider45/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF% … ?sfvrsn=5f5edd1_6
Монца,ето наредбата.С двата паспорта само ако липсващия родител не е български гражданин.

# 8
  • Мнения: 2 701
https://www.mvr.bg/docs/librariesprovider45/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF% … ?sfvrsn=5f5edd1_6
Монца,ето наредбата.С двата паспорта само ако липсващия родител не е български гражданин.
Отиди на При пътуване на непълнолетни, които са граждани на България и на друга държава и прочети там точка 2.1.В нея пише, че когато детето представи и двете карти, декларация няма да бъде изисквана.
Когато пътуват с родител българин, а другият родител няма българско гражданство, не се изисква чужд паспорт. Аз пътувам така по няколко пъти в годината. Нося само българските им паспорти и нямам проблем. Митничарите ми казаха, че защитават правата само на родители българи.
От друга страна в Италия се изисква разрешение от мен не само за издаване на лична карта и паспорт на децата, но и за паспорта на баща им. И това при условие, че не сме женени, но той е припознал децата. Миналата година мъжът ми си поднови паспорта и ходих с него до общината да дам съгласие.

# 9
  • Мнения: 2
https://www.mvr.bg/docs/librariesprovider45/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF% … ?sfvrsn=5f5edd1_6
Монца,ето наредбата.С двата паспорта само ако липсващия родител не е български гражданин.

BeautifulM, това линк ли е или документ за сваляне. По някаква причина не успявам да го отворя...

# 10
  • Мнения: 2 701
Друг е въпросът, дали имате български паспорт. За да го издадете, ви трябва разрешение на бащата.

# 11
  • Мнения: 2
Здравейте, нова съм в сайта и се надявам да обясня моят объркан случай. Насявам се някой да ми даде надежда..
Живея в Италия от близо 15 години имам две деца от италианец с който граждански брак не сме имали… Разделени сме от 3 години и той не ми разрешава да се прибера на бг дори и за две седмици. В смисъл не разрешава на децата да напуснат Италия. Моят въпрос е : има ли начин да се прибера в бг с двете ми деца легално.. Ако се омъжа за българин в бг имам ли правото да отведа с мен и децата? Благодаря предварително за вниманието.

# 12
  • Мнения: 2 701
Мъжът ми също е италианец, но никога не са ми създавали проблем при излизане от Италия сама с децата. Винаги показвам българските паспорти. Италианските ЛК на децата стоят при баща им.
Вашите деца имат ли и българско гражданство? Ако да, може да попитате в посолството има ли начин да ги заведете в България. Другият вариант е да се обърнете към адвокат, ако можете да си го позволите.

# 13
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 892
За влизане в България няма проблем, ако децата имат бг паспорти разбира се. За излизане от Италия нямам представа.
Проблемът е с излизането от България само с един родител без съгласието на другия.
Въпросът с отвеждането на децата не го разбрах.

# 14
  • Мнения: 2 701
Бащата е италианец и най-вероятно няма българско гражданство. При излизане от България не се изисква разрешение от родител, ако той няма бг гражданство. Проблемът е излизането от Италия. Бих те посъветвала да се консултираш, дали е възможно да излизеш с двата паспорта, ако децата имат двойно гражданство. Това правило звучи малко нелогично на фона на практиката в България и се замислям, дали не е следствие от някакви международни спогодби. Това са си мои лични непроверени разсъждения. Друг е въпроса как ще се сдобиеш с италиански паспорти на децата. Също така говориш за забрана, която вероятно допълнително усложнява нещата. Обърни се или към адвокат или към посолството.

Общи условия

Активация на акаунт