Умението да задаваме въпроси

  • 2 739
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 263
забелязвам го ,наред с друга тенденция- липса на умение да се чете, да се разбира текст, да се интерпретира,  да се следи слисъла в сложни изречения
Да, това са неща за които се тестват учениците и студентите и сме на доста задно място в света, дори не напредваме в сравнение с минали години, за разлика от съседни държави. От време на време го пишат по вестниците, реформираме си образованието, но някакси си е все така.

# 16
  • Мнения: 2 054
На мен ми отне доста време докато стигна до иначе прост извод - че в един емайл трябва да се задава само един въпрос.
Преди си мислех, че ако няколкото ми въпроса са номерирани или булетирани, човекът ще си каже - аха, започвам да отговарям на ред.
Нищо подобно. Отговарят или на първия, или на който им хареса или на някакъв незнаен за мен принцип.

# 17
  • Мнения: 14 935
Бившият ми шеф ме светна никога да не пиша повече от един въпрос в имейл, пост, реплика в чат или друго подобно. Никой не четял [внимателно] следващите въпроси.

# 18
  • Португалия
  • Мнения: 4 154
Бившият ми шеф ме светна никога да не пиша повече от един въпрос в имейл, пост, реплика в чат или друго подобно. Никой не четял [внимателно] следващите въпроси.
баш!
и още- subject : директно отново  въпроса, зададен в основния текст на мейла

# 19
  • София
  • Мнения: 38 630
Keep
It
Short and
Simple
Особено на днешно време хората не четат дълга информация.

# 20
  • Мнения: 14 935
При центровете за обслужване е и политика. Обръща се внимание на първия въпрос, другите се прескачат.

# 21
  • Мнения: 653
А каква е причината за тази политика? За да става по-бързо ли?

# 22
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 263
Бившият ми шеф ме светна никога да не пиша повече от един въпрос в имейл, пост, реплика в чат или друго подобно. Никой не четял [внимателно] следващите въпроси.
Коя е следващата стъпка, да не пишат изречения по-дълги от три думи?

# 23
  • Португалия
  • Мнения: 4 154
Бившият ми шеф ме светна никога да не пиша повече от един въпрос в имейл, пост, реплика в чат или друго подобно. Никой не четял [внимателно] следващите въпроси.
Коя е следващата стъпка, да не пишат изречения по-дълги от три думи?
Всеки ден, без изключение,  поне една бърза среща   може да се избегне, ако заинтересованите лица си четяха мейлите.
Поради високата заетост и %съотношение на работното време спрямо тия безсмислени срещи, HR са с краен срок до 10ти ноември да направят обучение на персонала.
Не е майтап, става въпрос за голяма фармацевтична компания.

# 24
  • Мнения: 14 935
А каква е причината за тази политика? За да става по-бързо ли?
Да, по-бързо отмятане на заявките. Едно е да се хванеш с всички 10 въпроса и да занимаваш половината отдели половин ден, друго е да отговориш на един въпрос набързо и с по-общи приказки и да минеш на следващия клиент.

# 25
  • Мнения: 68 943
Наблюденията са ми, че масово хората не могат да обясняват/отговарят.
Скоро с ММ си го коментирахме това, той е на същото мнение.
Например питаш къде е магазин Х, или как да стигна - мъра мъра, думи много, яснота йок. Не разбираш къде е магазина.
Дори учителите са така - питала съм прост ясен въпрос, не разбрах какво иска да ми отговори отсреща класната. Или избягва точен отговор, защото й е неудобен, и това го има, или не може да обяснява ясно, кратко и точно. Факт.

# 26
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 263
Наблюденията са ми, че масово хората не могат да обясняват/отговарят..
Да, вече няколко десетилетия няма откъде да прочетеш или чуеш ясно изразена мисъл, за съжаление сме заляти от "разтягане на локуми", целящи само да се запълни някакво пространство в медията. И да искаш друго няма откъде да дойде, езиковата култура липсва. Имаме някакъв шанс като усвоим английския докрай и го въведем като официален език да усвоим и начина на говорене 🤨Хората пишат забележимо повече по същество когато минат на него с някое и друго изречение.

# 27
  • Мнения: 1 335
Ако вие се налага в имейл да уговорим час за среща, не пишете, кога ви е удобно, ако може....направо посочете ден и час и въпрос дали е удобно, ако не да посочат подходящ такъв. Много верен е интересен съвет от експерт.

# 28
  • Мнения: 41 286
Да не забравяме основополагащата мисъл, че какъвто въпросът, такъв и отговорът. На ясен и конкретен въпрос лесно се отговаря с Да или Не. И обратното. Някой спомня ли си как госпожица Рог караше Крлсон да отговори с Да или Не и той я затапи?

# 29
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 263
На ясен и конкретен въпрос лесно се отговаря с Да или Не.
Всеки интернет форум оборва това твърдение 😁

Общи условия

Активация на акаунт