Професия учител - 17

  • 46 021
  • 737
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 410
Аз съм влизала и за наблюдение на конкретно дете във връзка с оценка, за работа с ученик със СОП..
Детето не е със СОП, няма ТЕЛК, направена е оценка. Има график кога да работи индивидуално.

# 91
  • Добрич
  • Мнения: 5 495
2 въпроса:
1. Допълнителен ЧК може ли да е примерно след 4ти час, когато се води последен за деня на учителя, а не да се пише чак след 7ми час?
2. Дежурство в коридорите : колега е писана в ден, в който има само 5 часа. Съответно тя си тръгва. Редно ли е? Така 2 междучасия остават без нея.

И по двата въпроса от опит мога да отговоря с "да".

Това с дежурството в коридорите и крайно необмислено. По природни науки непрекъснато имаме практически дейности, за който трябва подготовка (изнасяне на прибори, реактиви, уреди и пр.) в междучасието непосредствено преди часа. Съответно веднага след часа се прибират обратно. Е, аз в коридора ли да стоя или да губя първите пет и последните пет минути в подреждане от хранилището в кабинета и обратно. Мивката е само една и е в хранилището и не оставям учениците без наблюдение там (дори да измият).

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 3 614
Аз съм влизала и за наблюдение на конкретно дете във връзка с оценка, за работа с ученик със СОП..
Детето не е със СОП, няма ТЕЛК, направена е оценка. Има график кога да работи индивидуално.
Предполагам е на обща подкрепа, само от психолог и за определен срок. Наистина има и други начини да си структурира работата колежката, без да пречи и нарушава часовете. Ако нуждата налага групова работа с детето и класа, това може да се случва в часа на класа. Дори да е нужна по- продължителна групова работа / за формиране на някакви социални умения и тн./, тя може да се сформира от други ученици по обща подкрепа, дори не и от този клас и извън учебните часове.  Часовете от училищния учебен план, все пак са за заложения учебен материал, преди всичко.

# 93
  • Мнения: 780
Относно дежурствата .Редно ли е да слагат главен дежурен в ден,който няма въобще часове във втора смяна,а има само до обяд.Да стои от 13:30 до 19:00

# 94
  • Мнения: 10 816
Ами, както при втора смяна слагат от 7:30 дежурства през лятото, така предполагам и такова дежурство е възможно, без значение дали си главен или не дежурен. Rolling Eyes За колко дни е това дежурство?

# 95
  • Мнения: 780
Дежурството е цяла седмица два пъти в срока.

# 96
  • Мнения: 10 816
Неприятно, но май нямаш избор...

# 97
  • Мнения: 780
При това положение не се ли получава повече от осем часа работа?

# 98
  • Мнения: 1 098
Това с дежурството по-скоро е въпрос на вътрешна организация с помощ от ръководството. При нас пускат таблица, в която всеки да попълни по един ден в седмицата къде ще дежури, като трябва да е на двора и на коридор в сградата по 1 ден, ако са повече хората става дежурство по един път на две седмици. Всеки път директорът напомня, че тези без първи или без 6, 7 час да не се пишат в този ден, а да изберат друг, за да няма "дупка".
На смени не сме били, но това да си дежурин в 7.30, а да имаш часове само следобяд е безумно за мен!

ДЧК също реално може и да е след 5-тия час, може(ше) да е и в някоя дупка/свободен час, така поне беше в началото. Вероятно някои скатаваха от него, макар че какво да му скатае, така или иначе всичката документация, ако не я напише тогава, все я пише вкъщи човек по нощите, та заради това го направяха всички да имаме по едно и също време, че да ни виждат, т.е. след 6-7 час.

# 99
  • Добрич
  • Мнения: 5 495
Вторият час на класа не е само за документацията и въобще не сме длъжни да присъстваме в училище за него. Той се отбелязва в определения график, но тези дейности реално се вземат по всяко време.
Всички разговори с родителите и учениците по всяко време са точно към този втори ЧК.
Посещенията по домовете, които за училищата с малцинства се налагат непрекъснато, също са към този втори ЧК.
Всички таблици и справки, дето ни ги искат спешно по всяко време също са към този ЧК.
Парите, които се плащат за него въобще не покриват дейностите, които се извършват при класно ръководство.

# 100
  • Мнения: 1 098
Вела, абсолютно си права и е така, но тази част никой не я гледа, повечето са на мнение, че учителят работи половин ден, лятото почива ТРИ месеца, освен това има още ВАКАНЦИИ по Коледа, Великден и други празници. Rage

# 101
  • Мнения: 3 640
И заплатите ни депутатски! Признайте си, че всички имате вили в топлите страни! 😉

При нас втори ЧК е задължително след часовете и следят дали сме в училище тези 40 минути. Това, че говориш и днеска и нощеска с родители, никой не ти го счита. Тези 40 минути да си в училище.

А за дежурството - и при нас е с таблица. Пуска се празна таблица в учителската и всеки се пише, когато му е удобно спрямо часовете, който има. Когато има най-много часове или поне първи и последен, тогава се пише дежурен. И пак при нас в коридора са по трима учители + по един главен на всеки етаж, та можеш да отидеш до тоалетната (или.. магазинчето) без да стане проблем. Simple Smile

# 102
  • Мнения: 1 741
При нас графикът за дежурства е за целия срок и се изготвя от зам.-директора. Дежурим в междучасията веднъж седмично по 2-3колеги на етаж. Не е проблем, ако някой има по-малко от 6ч, или има свободен, да го няма някое междучасие. Всяка седмица 1 колега дежури голямото миждучасие пред входа, а другите почиват и се сменяме на ротационен принцип.
Преди години замествах за кратко в едно училище и ме накараха да дежуря в ден, в който имах 2 часа. Отказах им, казах, че те имат нужда от заместник, но отказвам да ме тормозят с дежурство. Обясних на директора, че е безумен графикът и не виждам смисъл да стоя в училище, вместо да се готвя за следващия ден. Казах, че ще поема дежурство в ден, в който имам 5или6 часа.

# 103
  • Мнения: 9
Понеже се заговори за ВЧК, някой знае ли дали часа на класа, както и ВЧК се включват в нормата за преподаване?

# 104
  • Мнения: 422
Понеже се заговори за ВЧК, някой знае ли дали часа на класа, както и ВЧК се включват в нормата за преподаване?
Разбира се, че се включват в норматива.

Общи условия

Активация на акаунт