Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 16

  • 42 205
  • 773
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 2 413
Това с микроклимата го пропуснах съзнателно. Не че не е вярно, но е странно. Наистина в Люлин има адски много white trash, такива, които живеят, за да започнат да пият от 6 сутринта , наркомани или..просто хора без мечти и амбиции. И точно тези хора развалят всичко останало за съжаление. В същото време намерихме доста приятели покрай детето, а докато живеехме в осма част- не се усещаше никак ‘духа на Люлин ‘, тъй като беше в това каре зад Билла и метростанцията,  само с ново строителство.
Но в блока ми в Дружба имаше  шизофреник и алкохолик, а доста от съседните панелки в Люлин са еталон за поддръжка , дори и по новините даваха такъв. Та си е много субективно.
Аз лично бих се върнала да живея в Люлин , защото вече съм съзнателен човек и мога да вирея въпреки средата. Но за дете в ученическа възраст никак не е Ок.

# 571
  • Мнения: 9 036
За мен Люлин до метро е по-добре от Дружба.

# 572
  • Мнения: 107
Това с микроклимата го пропуснах съзнателно. Не че не е вярно, но е странно. Наистина в Люлин има адски много white trash, такива, които живеят, за да започнат да пият от 6 сутринта , наркомани или..просто хора без мечти и амбиции. И точно тези хора развалят всичко останало за съжаление. В същото време намерихме доста приятели покрай детето, а докато живеехме в осма част- не се усещаше никак ‘духа на Люлин ‘, тъй като беше в това каре зад Билла и метростанцията,  само с ново строителство.
Но в блока ми в Дружба имаше  шизофреник и алкохолик, а доста от съседните панелки в Люлин са еталон за поддръжка , дори и по новините даваха такъв. Та си е много субективно.
Аз лично бих се върнала да живея в Люлин , защото вече съм съзнателен човек и мога да вирея въпреки средата. Но за дете в ученическа възраст никак не е Ок.
Живяхме в Люлин между 1994 и 2011 - по-скоро спяхме там щото и приятели и работа ни беше в другия край на София. Веднъж ни обраха апартамента точно в четвърта част, два пъти палеха коли на паркинга заради мутра от блока. За битовия алкохолизъм и циганите не ми се говори, имаше тогава и интелигентни хора по случайност попаднали там и сега е така, но масово положението бе зле - във входа имаше дама която беше цигулар в оркестър , странеше от агитката на пейките отпред и жената на домоуправителя я беше набедила пред майките че имала лошо око - едната ля куршум на детето си Wink касиерката на блока завлече входа с огромна сума за вода и ни спряха водата за близо месец. Иначе добронамерени хора, просто живеят както могат. В Дружба нещата не са по-розови - и там има мутри и то доста , в първа част също. На наши познати два пъти им обираха жилището, втория път с детето в него. Като цяло сега почнаха да го застрояват заради бизнес парка и може да се промени средата де…

# 573
  • Сф
  • Мнения: 10 789
Хаха, много добро описание Звездица. С глас се смея рано рано. 😂 Ние пък имахме една мадам във входа на 50+, която в обявите пишеше, че е на 40, страшна гротеска. Един приятел като я видя и трябваше да го свестяваме. Също откачена бабичка,която кълнеше децата предимно за добър ден. Учителка, която просеше цигари от учениците си и още и още. С тогавашният ми приятел се бъзикахме, че адвоката на последния етаж сигурно няма нито едно спечелено дело и така... Е, аз бях в най- гадната част уж, ама все пак. Сестра ми беше в 8 ма зад Била. Под тях гледаха 10 кучета някакви откачалки. Знам, че е на късмет това със съседите , ама все пак.. изнесохме се вече от квартала и двете, преди децата и то. Където съм сега , е в пъти по- добре, а уж сходни квартали според някои. Но...
За мен Люлин си е Люлин. Няма аналог! Там каквито образи има дори разхождайки се или по институциите, в които все пак ти се налага да ходиш, , няма втори. Аз поне не съм срещала подобен климат по други квартали.  В интерес на истината имам позната , приятелка която живее в момента в 5 та част, каза че не пуска децата да играят около блока. Явно и тя не е доволна, и си е намерила решение. Разбира се ,че има и свестни хора и деца , но като цяло имах предвид като квартал не ми харесва. Всички микрорайони Simple Smile. Някои си го обичат, знам. Въпрос на приоритети и предпочитания. И възможности.
Приятелят на мм е зад Била в новото в 8 ма. От началото още. Понеже се спомена . Няма такъв гъч там! Те поне имат гараж. Те са си доволни. Но..на колите и не излизат там, нито детето. То също беше на градина и сега на училище извън квартала . Така са си преценили явно. И двамата са с коли, баба в София и не им тежи непрестанното развозване.
Между другото темата с метрото и чистия въздух на Люлин като предимства не се ли поизтърка вече ? 😉
С най - добри пожелания, лек ден на всички!

# 574
  • София
  • Мнения: 16 220
Това с микроклимата го пропуснах съзнателно. Не че не е вярно, но е странно. Наистина в Люлин има адски много white trash, такива, които живеят, за да започнат да пият от 6 сутринта , наркомани или..просто хора без мечти и амбиции - Същите бели боклуци ги има и в Лозенец, и в Дианабад.
Но в блока ми в Дружба имаше  шизофреник и алкохолик, - и аз имах и имам такива съседи в Лозенец и Дианабад

За мене лудите и белия боклук е равномерно резпределен по всички квартали.
Няма как да се обобщава. А и не се знае какво ще стане в бъдеще.
Пример - 2002 г. купих имот в ЕПК в Дианабад. На 9 ет. живееше кротък, самотен дядо.
След 2 г.   почина се нанесе внучка му неработеща алкохоличка с приятел нелегално живеещ арабин. Сдушиха се със себеподобни в блока и стана мазало за близо 10 г. На мене не ми пречеше, не се чуваха музиката и крясъците у нас. После и двамата предозираха и  починаха, наследниците продадоха апартамента и сега е заключен.
В блок в Лозенец детството ми премина в слушане на упражнения по цигулка и пиано от съседката.
Нямаше тишина 14 - 16.00 ч, сутрин започваше в 6.30, независимо от деня. Сега дори не е известна музикантка, а чиновничка в БНР.
На късмет е всичко, няма как да предвидим.

# 575
  • Мнения: 95
За Люлин нямам впечатления, той е град в града и може да се конкурира с Младост (Предпочитам Младост заради  гледката към Витоша, но не само затова.)
За Дружба 1-ва част - по-стара, граничи с Полигона и Слатина на запад. Има парк - парк Езерото се ползва и от Дружба 2. Има добре развита индустриална зона, както и 2та част.
Дружба 2 - по-новата, разделена на части 2,3,4 и 5, много близо до бизнес центъра при Цариградско шосе, много нови сгради по ул. Обиколна и около метростанция Дружба.
И в двете части има големи хипермаркети, като някои от тях в близост до метростанция Дружба се ползват лесно и от двете части.
Дружба е добре транспортно свързана - има много лесен достъп до Цариградско шосе и до летището, както и 3 спирки на метрото. За някои части в Дружба трябва прекачване до метрото, защото метрото пресича квартала по-средата в посока летището.

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 18:07 от e233

# 576
  • Мнения: 2 413
Аиша, затова и не намесвах фактора хора/съседи в първия пост. За мен също е предимно въпрос на късмет, но когато се говори за ‘микроклимат’ в квартала, все пак е важно доколко такъв тип преобладават. Не е като да са баш да са равномерно разпределени. Затова и не са случайни големите разлики в цените на жилищата спрямо квартала.
И преди съм писала, че скоро ще се местим в Мусагеница. Мъжът ми залага големи надежди, а аз знам вече няколко случая от познати на обрани жилища през последните 2-3 години. По групите също се пише за постоянни кражби на колелета и автомобили.
Крими контингентът не се самоограничава до определени райони, даже в по-престижните квартали е по-активен.

# 577
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
И преди съм писала, че скоро ще се местим в Мусагеница. Мъжът ми залага големи надежди, а аз знам вече няколко случая от познати на обрани жилища през последните 2-3 години. По групите също се пише за постоянни кражби на колелета и автомобили.
Ми то има ли квартал, в който не стават такива неща? Всъщност има ли някъде статистика по квартали?

# 578
  • София
  • Мнения: 5 323
Имаше някаква статистика по брой подадени жалби в РПУ, което няма да е по квартали, но по райони.

# 579
  • Мнения: 158
Не знам за кражбите, но Мусагеница е един от най-странните квартали (да не кажа по-силна дума). Излизането от квартала е в две точки - на Г.М. Димитров и на още едно място. Невъзможен е достъпът до никой от съседните квартали, дори и до Цариградско. А минава за ОК квартал

# 580
  • Мнения: 161
Паркът при езерото Дружба е нелепо да се дава за достатъчен за двете части на Дружба. Пренаселен е и с не малко цигани. Не става за тичане освен сутрин по-тъмно и вечер към полунощ, което за мен означава, че не е парк, а градинка. Няма и читави спортни зали, няма и басейн. Ама то това май за почти всички квартали се отнася.

# 581
  • Sofia
  • Мнения: 2 375
Имаше някаква статистика по брой подадени жалби в РПУ, което няма да е по квартали, но по райони.
Да, но няма никакъв смисъл от нея, защото районите са много различни както като размер, така и като население (плътност), а и самите РПУ-та покриват различен по размер райони.

# 582
  • София
  • Мнения: 2 493
Преди няколко години като писах за "народонаселението" на някои крайни квартали и че бих се гъчкала в малко жилище, но в добър квартал, вместо голямо в Обеля, ме обвиниха в снобизъм.

И да, има изключения. Като одухотворена цигуларка в Люлин или безделник-наркоман в Долен Лозенец. Но тук не обсъждаме частните случаи, а масата. Ми има разлика.

# 583
  • София
  • Мнения: 16 220
Не знам каква разлика има.
Но по мои почти 50 г. наблюдения частта на Лозенец над Кръста, около РУМа, до Кошарите е пълно с бял боклук. Пият от сутринта на пейки между блоковете, крещят вечер от беседките.
Аз го наричам Люлина на Лозенец. Да не изброявам женищата с кокчета и клинове, бабиерите със спомени и огромни изисквания.
Мръсотията се вижда, блоковете са на доизживяване.

# 584
  • Мнения: 4 475
За мен няма разлика каква е професията, ако човекът е нагъл, безпардонен и децата му са вандали без възпитание. Даже хора с висок пост в службите или в съдебната система могат да бъдат  много по-неприятни съседи от  мутри, хора на ниски постове , медици и дребни бизнесмени.
Днес никой не държи нищо ценно в дома си, но въпросът не е дали ще влязат , а кога. Много често не липсва нищо, но всичко е на пода и газено с обувки,  а каквото е могло да бъде почупено е .Особено неприятно е когато дете е само , когато семейството спи и когато човек е в банята. Има и се знаят кои са ''таланти'' , които се катерят за минутни по фасадата етаж след етаж и преодоляват затворена дограма.
  СОТ+паник бутон  не е гаранция, но ми е една идея по-спокойно. Не се притеснявам за вещи, а за нас, защото казват че хората които се занимават с такива неща много често са наркозависими и  са опасни.

Общи условия

Активация на акаунт