Работа, CV-та, HR-и, съвети - 88

  • 24 004
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 29 761
Е, не, това и аз не го приемам. Как пък няма да ме следи, сакън да не изпия две кафета вместо едно за +20 мин.

Сетих се за старата ми работа, като почнах ми казаха - с еди кой си не си говорим, щото шефката го мрази..... При което аз (шок,шок) - Аъъъ, да не сме в детската градина нещо...?!? Естествено си говорех с всички и изобщо не ѝ мълчах на госпожата, когато се правеше на велика, затова бях "черната овца".

# 61
  • Мнения: 2 200
Понякога човек просто не пасва на колектива или интензивността на работата е по-голяма и може да се откаже, не е задължително вината за е във фирмата. При нас има нов колега. При все, че средната възраст при нас е 40+, темповете на работа са високи, ангажираността - голяма. Ако отидеш да си направиш кафе, на никого няма да му направи впечатление. Но ако 5 минути "блееш" и се моташ между бюрата - да. Виждам как новият колега явно не е свикнал да си уплътнява времето, да се концентрира за дълго, гледа си часовника кога ще дойде време за почивка и т.н. А изглежда умен и схватлив, че и опит даже има някакъв. Вече мога напиша инструкция как да не се държим на нова работа.
Да ти кажа честно. За мен е по-нелепо да се взираме в компютрите  и дя се правим на заети когато очевидно няма толкова разбира. Ако трябва да уплътнявам 8 часа без да стана да се разходя или поговоря с някого за 5 мин - директно се махам.  Мразя атмосфера на тишина и всеки забит в монитора цял ден.
Не е необходимо всички да си падат по 100 процентова ангажираност. Право на всеки е да определя по колко точно да се ангажира с работа и да намери такова място. Хората минават и през различни етапи в живота си - понякога ги тресе работохолизъм, друг път - искат да се носят спокойно по течението, без много да се напъват.
Това казвам, като имам предвид, че някой може да не падне на работата или на колектива. Работата е такава, каквато е. Или се приспособяваш и я приемаш, или си тръгваш. Но в случая работата няма вина.
А за симулирането на работа: ако човек иска, винаги може да си намери какво да прави. Дали ще е да се запознае с дейността на фирмата, с дейността на клиентите, с конкуренцията и т.н.

# 62
  • София
  • Мнения: 17 851
И преди съм писала - смятам запълването на 100% с работа, ако видиш, че някой е на 80/90, за токсично.
Хората трябва да имат малко време да отдъхнат и са много по- доволни и продуктивни.

# 63
  • Мнения: 141
Аз работя много бързо, никога не влача нищо,но се научих да си мълча и да чакам крайния срок.

Иначе имах такъв шеф само веднъж, искаше да мълчим и ако някой се заговори ( той ни наблюдаваше) го викаше при него и даваше работа. Пълен психопат. Ние се смеехме и го подигравахме като излезеше,това не е ръководител. После го махнаха.

Аз имам няколко принципа: не стоя след работно време нито минута, ползвам обедна почивка и не работя в затвор. Ако това се наруши - бягам.  Отделно си върша работата винаги в срок.

# 64
  • Мнения: X
И преди съм писала - смятам запълването на 100% с работа, ако видиш, че някой е на 80/90, за токсично.
Хората трябва да имат малко време да отдъхнат и са много по- доволни и продуктивни.

Ако някой понякога работи на 120%, или обикновено на 100%, но понякога на 80%, добре. Но да работиш по принцип на 80% натоварване значи, че един ден седмично не правиш нищо. Ми не, не е окей да очакваш такова нещо постоянно, особено ако изискваш да ти се плаща 100% заплата. Освен това винаги има какво да се прави, и вместо да се размотаваш можеш да се заемеш с нещо, за което няма краен срок или е от по-общ характер, не нещо належащо да те стресира. Не пречи на кафетата от време на време.

Доколкото ми е известно, в 8те часа на ден, за които ти се плаща 100%, обикновено не влиза обедната почивка, или почивките, в които си отдъхваш. Тоест, отдъхвай си, пък си доработвай после. Няма драма.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 18:12 от Анонимен

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 40 845
Някой да има опит с подаване и явяване във фирма Новек? Занимава се с управление на евро проекти.
Изискването за CV-то е да е атрактивно и да качиш кратка мотивация на тема "Защо Европейските проекти и финансирането по EU програми, представлява интерес за мен?"

# 66
  • Мнения: 141
Е, не, това и аз не го приемам. Как пък няма да ме следи, сакън да не изпия две кафета вместо едно за +20 мин.

Сетих се за старата ми работа, като почнах ми казаха - с еди кой си не си говорим, щото шефката го мрази..... При което аз (шок,шок) - Аъъъ, да не сме в детската градина нещо...?!? Естествено си говорех с всички и изобщо не ѝ мълчах на госпожата, когато се правеше на велика, затова бях "черната овца".

Това ми се случва почти във всяка работа!! Винаги жени. Последната беше покъртителна:
Шефката не харесвала този и онзи, за това ние също трябва да го мразим. (тя беше в конфликт с 90%)Не обичала това и онова, не харесвала този и онзи филм и всички трябва да харесваме, каквото тя харесва. Ужасна жена. Разбира се беше се обградила само от подмазвачи които повтаряха след нея и и пляскаха с ръце.

# 67
  • София
  • Мнения: 17 851
А ако правиш същото, което колегите ти правят за 8ч, за 6. Пак ли трябва да ти се даде още работа?
Защото при мен много пъти се е случвало. И понеже без ропот приемаме, че другите толкова си могат, яя ти имаш време и капацитет да направиш това и и това и онова.
(Изключвам случаите с овъртайма, по принцип се е случвало).

Послушах Смоук, Тсугуми и т.н., да не ги изреждам всички, да си пренаредя малко начина на поведение. Като свърша нещо бързо и натръшкам всички задачи, не бия тъпана веднага, че всичко е готово, че да ми стоварят още от на другите, докато те си живеят живота, а аз имам проблем до проблема със здравето.

Ще си калибрирам начина на поведение и в бъдеще, и на друго място. Плаща ми се за свършена работа, а хора като мен, без да се изтъквам, за 8ч плътно и концентрирано могат да отметнат двойно на други със същата заплата и малко по- леко потупване по рамото. Ами, мерси.

# 68
  • Мнения: 2 200
Е, не, това и аз не го приемам. Как пък няма да ме следи, сакън да не изпия две кафета вместо едно за +20 мин.

Сетих се за старата ми работа, като почнах ми казаха - с еди кой си не си говорим, щото шефката го мрази..... При което аз (шок,шок) - Аъъъ, да не сме в детската градина нещо...?!? Естествено си говорех с всички и изобщо не ѝ мълчах на госпожата, когато се правеше на велика, затова бях "черната овца".

Това ми се случва почти във всяка работа!! Винаги жени. Последната беше покъртителна:
Шефката не харесвала този и онзи, за това ние също трябва да го мразим. (тя беше в конфликт с 90%)Не обичала това и онова, не харесвала този и онзи филм и всички трябва да харесваме, каквото тя харесва. Ужасна жена. Разбира се беше се обградила само от подмазвачи които повтаряха след нея и и пляскаха с ръце.
Е, при нас такива неща няма. Въпреки абсолютната ангажираност стресът е сведен до абсолютния минимум; отношенията не са близки, но са много добронамерени.
И нас не ни следят дали си спазваме работното време, кой кога тръгва и идва, но мотаенето из офиса от бюро на бюро не е нещо, което може да се види. В тоя дух, когато някой нов дойде и се чуди къде да се почеше, вместо като възрастен и зрял индивид, на какъвто отначало прилича, да се съсредоточи върху работния процес, не говори добре.

# 69
  • Мнения: 722
Това ми се случва почти във всяка работа!! Винаги жени. Последната беше покъртителна:
Шефката не харесвала този и онзи, за това ние също трябва да го мразим. (тя беше в конфликт с 90%)Не обичала това и онова, не харесвала този и онзи филм и всички трябва да харесваме, каквото тя харесва. Ужасна жена. Разбира се беше се обградила само от подмазвачи които повтаряха след нея и и пляскаха с ръце.

Просто от любопитство - в каква сфера работиш? Наистина е странно това да се случва навсякъде и може би е добре да вдигнеш нивото и да мигрираш към по-цивилизована среда.

# 70
  • Мнения: X
А ако правиш същото, което колегите ти правят за 8ч, за 6. Пак ли трябва да ти се даде още работа?

Мениджърът ти има право да ти запълва времето, за което ти се плаща. Аз бих казала, ако смяташ, че ще се пренатовариш или просто не ти се занимава - не си давай зор просто. А иначе, ако си бърза и си вършиш добре работата, поне на теория прогресията е да ти се дават повече и по-отговорни задачи, последвани от бонуси/увеличение на заплатата/повишение, точно за да се разграничиш от колегите си както чрез работата, така и чрез възнаграждението.

Моето разбиране за плащам за свършена работа е да кажа примерно на майстора, че получава Х пари, за да ми оправи банята, пък той си преценява дали му изнася да я прави седмица или месец, все ще получи Х. На трудов договор се плаща за времето ти, и получаваш Х, независимо колко и каква работа свършиш. Има по-продуктивни, бързи, прецизни служители. Както казах, редно е да бъдат стимулирани и възнаграждавани за труда си. Ако не бъдат е нормално да загрубяват мотивация и да спрат да си дават зор. Но това не значи, че им се плаща “за свършена работа”.

Последна редакция: чт, 28 сеп 2023, 18:26 от Анонимен

# 71
  • София
  • Мнения: 17 851
Е да, но като виждаш как стоят нещата и кофти мениджмънт, си намираш решения. Схванах мисълта ти иначе.

# 72
  • Мнения: 29 761
А иначе, ако си бърза и си вършиш добре работата, поне на теория прогресията е да ти се дават повече и по-отговорни задачи, последвани от бонуси/увеличение на заплатата/повишение, точно за да се разграничиш от колегите си както чрез работата, така и чрез възнаграждението.


М, да, на теория....

Освен да те нагърбят с повече работа, вкл. и на колегите ти, които вземат същите и дори повече пари от теб, друго няма да се случи, ако си много бърз и продуктивен.
Може и да има някоя фирма, в която да не е така, ама аз поне не знам....

Единствено, ако си с таргет за продажби/производство или подобно, тогава може да има ставка за всичко над плануваното. За следващата година обаче таргетът ти ще е на постигнатото ниво, нали е ясно.....

# 73
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Не може да се сравнява майстор, който ще ми прави банята със служител. Ако днес в магазина влязат 10 човека, а утре е празник и продажбите са в пъти повече? Същото е и в корпоративния свят, но там е бавно и трудно за промяна. Ако напусне човек, неговата работа се разпределя на останалите. Обаче докато се намери нов кадър, може да се влачи и месеци. Вече от 3-4 месеца напусна един колега. Ноември започва новия, който е на негово място. И дори това е вътрешен трансфер, а не кадър от вън. Ами.. аз и колегата ми си разделихме акаунтите. Ако сме били заети на 100%? Сега трябва да сме на 150?

Кажете ми, моля ви, какво е заплащането за финансов анализатор в банка?

# 74
  • София
  • Мнения: 17 851
Зависи коя все пак, но под 2. Зависи и колко  опит.

Общи условия

Активация на акаунт