Лели или учинайки!

  • 12 985
  • 135
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 161
_Chanel_  моля ти се не ми говори във Варна,че учинайка не си го чувала,защото точно пък там се употребява доста често.Лелинчо,каинчо също се среща доста да не говорим пък ,че се  среща и доста звучното чинка.Всеки сам избира какви думи да използва и няма значение дали е млад или стар.Пък седни да прочетеш малко книжки и тогава ми се сили да приказваш в кое българско произведение се срещат.Препоръчвам ти Чудомир,има и още ама хайде да не те натоварваме!
_Воден Дух_ напълно съм съгласна с теб Peace
Чудомир при мен не се нуждае от препоръки,как Сийке.И пак специално за теб ще повторя-във Варна варненци не използват тези изрази.Не мога да се сдържа да не те питам-ти само Чудомир ли си чела?Омръзнало ми е от подобни на теб персони тук,които пускат тема и молят за съвет,а когато някой им отговори по начин,който не им изнася...Абе,аман от ощипани монахини.

# 31
  • Мнения: 4 916
_Chanel_  моля ти се не ми говори във Варна,че учинайка не си го чувала,защото точно пък там се употребява доста често.Лелинчо,каинчо също се среща доста да не говорим пък ,че се  среща и доста звучното чинка.Всеки сам избира какви думи да използва и няма значение дали е млад или стар.Пък седни да прочетеш малко книжки и тогава ми се сили да приказваш в кое българско произведение се срещат.Препоръчвам ти Чудомир,има и още ама хайде да не те натоварваме!
_Воден Дух_ напълно съм съгласна с теб Peace

Мога да се закълна, че за учинайка чух за пръв път в този форум. За предишните почти 30 години във Варна такова нещо не съм чувала. Същото важи и за леливчо и каинчо, като последното още не ми е ясно какво е. Думата "Чинка" употребява само една моя позната от Варна, но всъщност нейното семейство се премести във Вн когато тя беше на 10 г., така че явно са си го донесли от другаде.

Готова съм  да се съглася с много неща - напр. че във Варна се употребяват повече турски думи отколкото в други краища на България, но за учинайка съм непреклонна.

# 32
  • Мнения: 2 161
Но това,че съществуват,не означава,че трябва да се използват от  по-млади хора.

Да, има къде-къде по-превъзходни думи, подходящи за употреба от младите хора - мадъфакъ, шунда и прочие...
Аз също мисля,че мадъфакъ,шунда и прочие не са подходящи както за младо,така и за старо.

# 33
  • Мнения: 4 053
учинайка не идвали някъде от Пловдивско  newsm78

# 34
  • Мнения: 2 849
Лели ,Лели ,Лели ...... Peace

# 35
  • Мнения: 2 022
учинайка не идвали някъде от Пловдивско  newsm78
мда, оттам ми се струва, че е.

# 36
  • Мнения: 3 423
Другари и другарки,
намалете темпото,
запалете лулата на
мира, па поканете
на кафе и бяло сладко
де, що има тетки,
учинайки (оченайки,
ученайки, очинайки),
лели, вуйни, чинки,
стринки, чини, мини.
Баджанаците само
да не пропуснете,
както и шуренайките.
Аз пък познавам една
дружка, дето на сестрата
на майка си вика леля,
пък към мъжа на тази
леля се обръща с вуйчо.
Аз на това му викам пълно
неграмотство, че и отгоре.
И не Чудомир, ами мирско
чудо трябва да стане, че
да се научи тая моя дружка,
кой кум, кой сват. Ама, ха!

# 37
  • Мнения: 1 100
Моята сестра е леля на бебката,но сестрите на мъжа ми не могат и те да бъдат лели? newsm78

И защо да не могат да бъдат лели на бебето ти? Сестрите на мъжа ти имат точно толкова право да се наричат леля на бебето, колкото и твоята сестра. Или мъжът ти не е баща на детето?


И какво е това учинайки?  Close #2gunfire  Звучи страшно грубо и строго. Айде стринка е по-добре, ама учинайка? Sick  Леля звучи по- приятелски, по-мило. А учинайка звучи все едно се караш на някого.


# 38
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Леля е.А другата дума за сефте я чувам от вас.

# 39
  • Мнения: 425
Лели са! Аз съм леля на сина на брат ми, но той ме нарича по име  newsm10 . Никога не ме е лельосвал, но това все пак е личен избор.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Леле, лелеее... "и настана война на небесата"
Оставете хората да си викат както знаят, уточни се какво значи учинайка и толкова...

# 41
  • Мнения: 420
учинайка не идвали някъде от Пловдивско  newsm78

Да, аз съм от Пловдив и тук се използва масово.
 А в Първомай, който е близо до Пловдив се среща като разновидност на "учинайка" - "чана"

# 42
  • UK
  • Мнения: 3 959
Още един глас че във Варна подобна дума просто няма. Аз си имам чичо и стринка, леля и свако, чичо ми е брат на баща ми, стринка ми е (беше) неговата жена, леля ми е сестра на майка ми, свако ми е нейния мъж. Ако майка ми имаше брат, той щеше да ми е вуйчо, неговата жена - вуйна. Учинайка звучи адски смешно... Лели са си, все едно да имаш различни думи за братовчеди от страна на майката и на бащата.

# 43
  • Мнения: 4 555
Да, аз съм от Пловдив и тук се използва масово.
 А в Първомай, който е близо до Пловдив се среща като разновидност на "учинайка" - "чана"
Подкрепям  Peace

Освен това не съм съгласна, че вуйната и учинайката са едно и също. Вуйната си е вуйна, а учинайката е жена на чичото, т.е. брат на бащата.
Т.е. в следната хипотетична ситуация:
Баща ми има брат, той е женен, жена му ми е учинайка.
Майка ми има брат, той е женен, жена му ми е вуйна.

Иначе в различните краища на България вместо учинайка се използват много други думи.
Ние можем, разбира се, да копираме американския модел, където имат само леля и чичо и да забравим думите за другите роднински връзки. Не че леля и чичо ще ни стигнат, но можем да ползваме описателни начини, като например мъжът на сестра ми, жената на брата на баща ми и т.н.

А за по-кратко, може да се обръщаме към всички по имена. Вместо лельо, ще казваме Марийке, вместо бабо - Иванке и т.н.
Така и децата ни ще се научат да казват на бабите и дядовците си по имена. Например - Пешо, айде купи ми шоколад, бе!
А може направо по имена и вместо "мамо" и "татко".
Така де! Тези селски и диалектни обръщения са толкова демоде! Да не сме в разказ на Чудомир, че ще си говорим на "мамо" и "татко"! Нали си имаме имена!

# 44
  • София
  • Мнения: 2 623
Учинайка -  Joy Joy Joy - съжалявам,
но това название буди у мен само
смях Simple Smile

Лели са !
Ние имаме само баби и дядовци, лели и чичовци
и вуйчо и вуйна ! Всичко останало е смях в залата.
Да не говорим някой като каже нещо подобно
като учинайка  Joy или свако  Joy
И дори и такава да е детето как ще се обръща
към нея ? УЧИНАЙКЕ МАРИЯ  Joy Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт