Лели или учинайки!

  • 12 969
  • 135
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 161
Не исках да пускам цяла тема за това,но просто няма къде да попитам.Става въпрос за роднините т.е. кой какъв се пада.Тук имаме голям спор за това какви се падат сестрите на моя мъж(зълвите ми)на нашата дъщеря?Аз мисля ,че са ученайки,свекито казва,че са лели.Някой ако има представа моля да ми каже,защото ми омръзна да се разправям,понеже мисля,че аз съм права.Моята сестра е леля на бебката,но сестрите на мъжа ми не могат и те да бъдат лели? newsm78
Ами лели се падат.Моят мъж има сестра и тя е леля на моите деца.На нейните аз съм вуйна.Какво е това ученайка?Ти си млада жена,предполагам.В такъв случай се научи да използваш правилните български думи.Забрави за ученайките,лелинчовците,както и чините.

Първо ти научи български, преди да ни даваш акъл - всички думи, които я съветваш да забрави, са си чисто български думи. Толкова си смешна - не познаваш богатството на родния ни език, а си тръгнала да ни учиш на грамотност!
Не ставай по-смешен,отколкото по принцип си!Я кажи в кое произведение на български автор,в което звучи българска реч омайна,сладка,се използват думи като учинайка,каинчо и прочие.Дова е диалект,бе,лелинчо с лелинчовците!

# 16
  • Мнения: 4 053
лели са

# 17
  • Мнения: 39
Лели. Ти си вуйна (Учинайка) на децата на сестрите на мъжа ти.

# 18
  • Мнения: 9 990
Добре, че съм лишена от подобни главоблъсканици, честно Laughing

# 19
  • Мнения: 420
 Grinning  Учинайка е равнозначно на вуйна.
В някои райони на България се употребява едното, в други - другото.
Не е вярно, че "учинайка" не се използва.
 Аз казвам на жената на вуйчо ми /брат на майка ми/ - учинайка.
Сестрата на майка ми е леля, а нейния мъж - калеко.
Според този принцип децата на брат ми ми казват леля, а моите на неговата жена - учинайка /вуйна/.
Сестрата на баща ми е леля, нейния мъж - лелин.
Брата на баща ми е чичо, а жена му - чинка /чана/.
Друг е въпроса, че днес все по-често се обръщаме просто с малките си имена.

# 20
  • Мнения: 9 990
Добре, не използвате ли имена, като се обръщате към тези хора?Или първо слагате титлата според родословието, пък чак тогава и името-например-Учинайке Мария, би ли ми донесла чашата?Или ползвате само обръщението- Учинайке?Питам от любопитство просто, не се заяждам... Thinking

# 21
  • Мнения: 2 022
На леля ми си й казвам лельо. За всички останали леля не знам коя си са приятелки и колежки на родеителите ми  и изобщо по-големи жени Simple Smile Не ми звучи добре малко детенце да  нарича възрастен по име Wink Макар, че племеника ми го прави като е ядосан само Sad

# 22
  • Мнения: 2 161
Във Варна обръщението учинайка никога не съм го чувала.Лелинчо,каинчо и тн съм чувала в други краища на България.Но това,че съществуват,не означава,че трябва да се използват от  по-млади хора.Леля,вуйна са също български думи,да не са чуждици случайно?Спирам да се обяснявам,много поздрави на учинайката на каинчото на Воден дух.

# 23
  • Мнения: 420
Добре, не използвате ли имена, като се обръщате към тези хора?Или първо слагате титлата според родословието, пък чак тогава и името-например-Учинайке Мария, би ли ми донесла чашата?Или ползвате само обръщението- Учинайке?Питам от любопитство просто, не се заяждам... Thinking

Не, когато се използват тези обръщения, не се използват имена. Казвам: "Учинайке, подай ми чашата с вода".
А ако си говорим само на имена, не използвам тези обръщения.
Е, ако две лели са пред теб, естествено ще кажеш "лельо Мария".

# 24
  • Мнения: 2 022
Защо в много държави има наречия и думи специфични за дадена област - това е част от богатството на езика. В Бургас също не се използва лелинчо  и учинайка и също не съм го използвала, но имам познати в цяла България и тези думи не са чуждици за мен. Simple Smile Е тук използваме свако, в Пловдивско използват калеко - кое е правилното?

# 25
  • Мнения: 420
Simple Smile Е тук използваме свако, в Пловдивско използват калеко - кое е правилното?

 GrinningИ двете са правилни.
Няма установена книжовна норма по този въпрос.

# 26
Но това,че съществуват,не означава,че трябва да се използват от  по-млади хора.

Да, има къде-къде по-превъзходни думи, подходящи за употреба от младите хора - мадъфакъ, шунда и прочие...

# 27
  • Мнения: 417
_Chanel_  моля ти се не ми говори във Варна,че учинайка не си го чувала,защото точно пък там се употребява доста често.Лелинчо,каинчо също се среща доста да не говорим пък ,че се  среща и доста звучното чинка.Всеки сам избира какви думи да използва и няма значение дали е млад или стар.Пък седни да прочетеш малко книжки и тогава ми се сили да приказваш в кое българско произведение се срещат.Препоръчвам ти Чудомир,има и още ама хайде да не те натоварваме!
_Воден Дух_ напълно съм съгласна с теб Peace

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лели са.
И аз съм такава, на децата на брат ми. Само някой да употреби друго обръщение към мен  #Cussing out

Ползвам само: леля, чичо и вуйчо. Останалите обращения са ми  Sick

# 29
  • Мнения: 4 916
Добре, не използвате ли имена, като се обръщате към тези хора?Или първо слагате титлата според родословието, пък чак тогава и името-например-Учинайке Мария, би ли ми донесла чашата?Или ползвате само обръщението- Учинайке?Питам от любопитство просто, не се заяждам... Thinking

тц, аз казвам само "Здравей, вуйчо", "Чичо, къде е еди-какво си".

Общи условия

Активация на акаунт