Медрол и високо кръвно

  • 1 042
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 150
Здравейте.
Майка ми преди около две седмици се разболя от респираторно заболяване. Направи тест за Ковид, който беше отрицателен. Личният лекар каза, че това е вирус и назначи лечение. Почувства се по-добре след няколко дни, но остана много силна и честа кашлица. Тогава личният лекар каза, че това е алергична кашлица и предписа медрол 3 пъти по 2 таблетки на ден. Мама започна да ги пие, пи ги няколко дни, от които само два е пила по 6 хапчета, а в останалите дни по-малко от предписаното.
Но започна да вдига много високо кръвно налягане. Една нощ се наложи да отидем до Пирогов. На следващата сутрин я прегледа и кардиолог. И на двете места смятат, че причината е в Медрола, който тя естествено спря. Започна и кардиологична терапия. 3-4 дни по-късно, днес отново вдигна много високо кръвно, имаше повръщане и треперене. Този път нямаше сили да стане от леглото. Извикахме бърза помощ. Когато те дойдоха, вече бяхме успяли да свалим кръвното, направиха й кардиограма, която беше добра. Те също казаха, че е много голяма вероятност причината да е тази, която посочиха и другите лекари.
Пиша темата като се надявам някой, който има опит или познания да ни даде съвет, какво да правим в тази ситуация (ясно е, че ходим и ще продължаваме да ходим на прегледи), но моля, ако сте минавали през това да дадете някакъв съвет, какво можем да направим?

# 1
  • Мнения: 3 628
Медролът е за ревматизъм и е кортикостероид. Вдига кръвната захар, изследвайте захарта на жената!

# 2
  • Мнения: 5 275
Ще мине малко време преди да се изчисти организмът. И при майка ми така действа.

# 3
  • Мнения: 150
Ще мине малко време преди да се изчисти организмът. И при майка ми така действа.

Много е страшно, защото вдига кръвно и това повръщане е допълнително по-зле. Тя на практика е почти безпомощна в момента.

# 4
  • Мнения: 6 895
Кортикостероидите имат противовъзпалителитен ефект, не са само при ревматизъм. Намаляват се по схема, а не изведнъж.
През 2021 карах тежък ковид, бях на доста медрол - 15 таблетки ( 60 мг.) на ден ме изписаха от болницата. Вдигах инцидентно кръвно, имах сърцебиене, прескачане. Направих и перикарден излив. Лекарите казаха, че кръвното е от ковид, прескачането вероятно от медрола, заради високата доза. Кардиологът ми каза да пия по 1/2 таблетка хлофазолин, ако горната граница на кръвното стигне 150 и нагоре. Не съм спирала медрола, а го намалявах по схемата. Постепенно кръвното и прескачането се оправиха с времето. На ММ му остана аритмия след ковид от тогава.
Преди ковид съм била на медрол около половин година, заради алергична астма и не съм вдигала кръвно.

Да не би да е ковид и да не сте направили теста в правилния момент, когато позитивира? Може да се посъветваш и в темата за ковид.
https://www.bg-mamma.com/?topic=1496635.2340

Последна редакция: вт, 24 окт 2023, 11:24 от Diorela

# 5
  • Мнения: 150
Проблемът с Медрола, доколкото разбрах в нашия случай е голямото количество, още повече, че по принцип не би трябвало да се изписва на хора с високо кръвно, поне според това, което чета в Интернет, а и такова мнение сродиха лекарите.

Просто в момента е едно безкрайно чакане, дали след малко кръвното й няма пак да скочи.

# 6
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 397
Майка ми страда от алергии и астма, периодично го приема по сххема за 3 дни 3х2х1 но не съм чувала за поглъщане на такива количества като споменатите по-горе. При нужда са и слагали инжекции с друг вид кортикостероиди. И да, вдига кръвно, лицето и се зачервява, но от високите инжекционни дози.

# 7
  • Мнения: 150
Майка ми страда от алергии и астма, периодично го приема по сххема за 3 дни 3х2х1 но не съм чувала за поглъщане на такива количества като споменатите по-горе. При нужда са и слагали инжекции с друг вид кортикостероиди. И да, вдига кръвно, лицето и се зачервява, но от високите инжекционни дози.

И аз се учудих. В шок съм. Надявам се по-бързо да отмине.
Благодаря ви за информацията. Всяко мнение ми е от голяма помощ в момента.

# 8
  • Мнения: 6 895
Откакто се помня, ми слагат инжекции урбазон при нужда. С тежка алергия съм от малко бебе и в кризисни ситуации, кортикостеридите спасяват.  За пръв път чувам да се вдига кръвно от кортикостероидите. Безсъние, голямо напрежение, дори треперене на крайниците има при по-високите дози, но при по-дълго приемане.
На мен описаните симптоми ми напомнят на ковид.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 00:37 от Diorela

# 9
  • Мнения: 4 204
Реално дозата е 24 мг на ден, не е чак толкова голяма.
Да, може да качва кръвно и захар, но след спиране ефектът изчезва в рамките на няколко дни.
Ако 3-4 дни след спирането му продължава да качва кръвното, вече не е виновен медролът.

# 10
  • Мнения: 150
Откакто се помня, ми слагат инжекции урбазон при нужда. С тежка алергия съм от малко бебе и в кризисни ситуации, кортикостеридите спасяват.  За пръв път чувам да се вдига кръвно от кортикостероидите. Безсъние, голямо напрежение, дори треперене на крайниците има при по-високите дози, но при по-дълго приемане.
На мен описаните симптоми ми напомнят на ковид.

Мнение на лекари, при това независими едни от други, това за високото кръвно в този конкретен случай.
Правихме тест за Ковид и беше отрицателен.

# 11
  • Мнения: 6 895
В темата за ковид, доста хора споделят, че тестовете им в началото са били отрицателни и едва по-късно са позитивирали. Казват, че при сегашния вариант позитивират по-късно. Така, че един отрицателен тест не е гаранция, че не е ковид, има значение на кой ден от симптомите е направен.
Далеко съм от мисълта да оспорвам лекарското мнение. Ти търсеше помощ и мнение,  затова го давам. Само се опитвам да помогна, споделям от личен опит.  А ти си решаваш, дали да коментираш и такава вероятност с лекарите, които посещавате. Защото като им насочиш вниманието само в една посока, може да изпуснат другите вероятности. А може да е важно за изследвания, лечение.
Споделяш за вирусна инфекция и, че майка ти се е подобрила, а после влошила. Това се случва при ковид - подобряване и последващо влошаване. Казваш, че майка ти е пила само 2 дни по 6 таблетки медрол - 24 мг дневно, после ги е намалила и спряла. Това е няколко пъти по-малко от 60, 80 мл. инжекции урбазон. В листовката пише при рязко спиране симптоми на ниско кръвно, а не на високо. Инцидентно високо кръвно също има при ковид, лично съм го преживяла.
Помогнаха ми и магнезий, вит. Д, вит. В комплекс на Допелхерц+ допълнително метилирани В12, фолиева к-на, В6. Пролетта бях в ендокринология, имаше жена с ковид, която нямаше сили да ходи, вливаха й някакви системи да й възстановят микроелементи и витамини, доколкото разбрах. Може и това да е проблем при майка ти.
Затова казах, че симптомите ми приличат на ковид.

На твое място бих прегледала последните страници от темата за ковид и бих се посъветвала и там. Има доста хора с опит от сегашния вариант.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 23:26 от Diorela

# 12
  • Мнения: 150
Разбирам, благодаря, ще прочета.

Общи условия

Активация на акаунт