Комисионна на брокер

  • 798
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! Интересува ме каква е комисионната, която се дължи на брокера при покупка на жилище. Знам, че варира, но все пак... Почти никъде не откривам конкретна информация.
Ако някой има опит конкретно с "Адрес" ще съм благодарна. ☺️

# 1
  • Мнения: 40 933
Няма някакъв законово определен процент, но обичайното е 3% без ДДС или 3,6% за регистрирани брокери.  Понякога е по-малко - за приятели, за двойни сделки и прочее, но за повече не съм чувала (но не изключвам все пак).

# 2
  • Мнения: 90
Това, дето го прибират брокерите, е комисиона, не комисионна.
Стандартно е 3%, но обикновено по 3% от всяка страна (от купувача и от продавача), като естествено всичките 6% излизат от джоба на купувача.

Интересно е защо хората масово са готови да се подлагат доброволно на този пладнешки грабеж? Да факто тези пари ги дават за да научат местоположението на имота и да установят контакт с продавача.

А конкретната комисиона на даден брокер е на разстояние един телефонен разговор.

Последна редакция: нд, 05 ное 2023, 22:35 от Евгени Генов 749798

# 3
  • по морето
  • Мнения: 188
Здравейте! Интересува ме каква е комисионната, която се дължи на брокера при покупка на жилище. Знам, че варира, но все пак... Почти никъде не откривам конкретна информация.
Ако някой има опит конкретно с "Адрес" ще съм благодарна. ☺️
Имам опит с Адрес от миналата година, може да се намали комисиона, не е задължително да е 3%, както се договорите с конкретния офис и брокер може да слезете на 2,5, както се разберете, а ако вие искате фактура тогава искат 3,6%,  ако се разплатите кеш не искат ДДС. Това важи и за масата брокери, но има и малки агенций които са по-гъвкави и са на 2%.

Общи условия

Активация на акаунт