Отговори
# 15
  • Мнения: 25 724
Как може улеснение да е спънка?

Много лесно.У нас всичко може, дори немислимото.
Вчера минах през ЛЛ да ми пусне електронна рецепта за медикамент, който пия редовно от няколко години.
Днес не можах да си го купя в аптеката, защото рецептата беше сгрешена.
Слава богу, медикаментът не е животоспасяващ, само поддържащ хронично състояние, плюс това имам запаси за още 10 дни.
Ами ако не беше така? Ако беше животоспасяващо лекарство, ако беше свършило, ако няма възможност да се коригира бързо рецептата, ако се окаже, че има срив в системата, няма ток или друг проблем, който възпрепятства покупката? Тогава какво?

# 16
  • Мнения: 5 316
НСЧ, ще дадат на мъжа ти лекарствата. Аз ползвам електронна рецепта от доста време за лекарства за астма.
За антибиотиците и аз съм с отрицателно мнение, въпреки че не давам бвз лекар да е изписал. Винаги имах антибиотик под ръка вкъщи за спешни случаи. Миналата година на Коледа дъщерята беше болна и й дадох. Личната след преглед каза, че съм действала правилно. Е да, ама ако нямах антибиотик в детско ли трябваше да лежа?
С 25 % бяха спаднали в първия ден, щото има една камара неуредици. Точно преди въвеждането им имах рецепта за Азитромицин за малкото ни дете. Отивам в аптеката, давам рецептата и аптекарката ми казава - Ами, нямаме. Питам, А нямате ли Сумамед? Е...да, имаме. Искате ли? Ами искам, разбира се. Личната лекарка нарочно изписа тала рецептата, за да мога да взема каквото има в аптеката.

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 21:48 от brumm

# 17
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Съгласна съм, че трябва да има контрол и да се следи употребата на антибиотици и други лекарства, обаче е някаква лудница!

Приемам метформин, имах си хартиена рецепта от ендокринолог. С нея си купувах спокойно. Заминах на почивка в чужбина, купих си кутия лекарство преди да замина. Връщам се и вече не мога да си купя. Не съм разбрала, че докато ме няма се въвежда това ново правило за метформина. В аптеката ме гонят, аз съм с няколко хапчета. Уикенда къде да ходя на ендокринолог? Личната по телефона не се съгласи да ми изпише, викна ме на място. Ходих днес. Даде ми рецепта за 6 месеца и каза, че не знае какво ще е след 6 месеца, да дойда пак тогава.

По телефона ми обясни, че така не се изписва от нищото и иска доказателства, че съм с проблем. Ама изследванията от ендокринолога не са от сега, а от преди месеци. Не съм се излекувала, но изследванията били стари. Кога да пускам нови? Лекарствата свършват.

Предишният ден бях на профилактични от работа, така или иначе давах кръв, доплатих си един инсулин, да имам резултати да нося.

Носих днес, видя високите нива, изписа ми. Цялото това нещо е безумно натоварващо, измислено по този начин. Нямам против контрола, но не и от днес за утре и с толкова чуденки и неуредици.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 852
Аз също в момента нямам, но реших просто да направя почивка.
Само на гладно ли прави или ти иска обременяване? Моето е от отдавна, но на гладно инсулинът си е висок.
Мисля,че съм вписана при моята, едно време ми нанасяше епикризата в "досието". Хич не ми се прави ново обременяване, очевАдно е по стойностите на гладно, че не съм излекувана.

Много ме е яд, че не се запасих с антибиотика, който ми трябва. Имах хартиена рецепта, важаща до вчера и не се смятаха бройките, както е сега.

Ето списъка на свободните лекарства:

https://www.bda.bg/images/stories/documents/new_registered/202309/OTC.pdf

Последна редакция: чт, 02 ное 2023, 02:00 от The Catcher in the Rye

# 19
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Ползвам от време на време капки за очи, антибиотични, понеже нося лещи и понякога правя възпаления. Е, тях не ми ги отказаха в аптеката без рецепта, не знам докога обаче. И какво излиза? Единия АБ може, другия не може. Кретени.

# 20
  • Мнения: 4 215
Мобилното приложение за изписване на рецепти не било искало амбулаторен номер, чувам. ЕЖК. Така ли е?
Допълнение от чут разговор- в първите дни на нововъведението педиатър 3 дни не успял да купи антибиотик за собственото си дете. Проблеми с рецепта.

Последна редакция: чт, 02 ное 2023, 08:42 от ra2

# 21
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Аз също в момента нямам, но реших просто да направя почивка.
Само на гладно ли прави или ти иска обременяване? Моето е от отдавна, но на гладно инсулинът си е висок.
Мисля,че съм вписана при моята, едно време ми нанасяше епикризата в "досието". Хич не ми се прави ново обременяване, очевАдно е по стойностите на гладно, че не съм излекувана.

Много ме е яд, че не се запасих с антибиотика, който ми трябва. Имах хартиена рецепта, важаща до вчера и не се смятаха бройките, както е сега.

Ето списъка на свободните лекарства:

https://www.bda.bg/images/stories/documents/new_registered/202309/OTC.pdf


Не, никакво обременяване няма да правя за щяло и нещяло. Само на гладно, инсулина ми е висок и без да правя обременяване се вижда.

Като цяло съм в лош период в живота си и съответно това ми се отрази много и на здравето. Имам регрес и с кг и всичко. Няма какво да се тъпча с глюкоза и да го преживявам това отново, като знам, че не съм се подобрила и сега няма как да спра лекарствата.

Съгласи се да го изпише и с тези резултати.


Говорих с АГ онзи ден, каза, че преди като си лекар в аптеката си казваш УИН и ти дават каквото искаш. Вече и за себе си трябва да пишат електронни рецепти.

Аз бях в чужбина, когато са въвели тези електронни рецепти. Бях далече и си купих един антибиотик за “зор заман” преди да заминем. Иронията беше, че всички се разболяха, освен мен. Явно действа като амулет! 😀
Не съм го пила, разбира се, но честно казано на подобни дестинации трябва да се ходи подготвен, защото там такива “глезотии” като лекарства може и да няма.

# 22
  • София
  • Мнения: 17 852
Амулет вика Joy

Ох, поне обременяване няма да правя. Ще се занеса идната седмица и ще се пазаря за 6 месеца. Искат писарушките на 2м да се трупа в касата явно потребителска такса.

# 23
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Моята лична не иска да се виждаме явно често и директно ми каза, че дава за 6 м. Пред мен имаше още 2-3 жени за същото… то и за лекарите е голям обем от работа. Вместо да лекуват болни отново пишат и описват…

Кечър, предполагам и на ендокринолог да отидеш, ще ти изпише, но може и да те кара да правиш обременяване. Аз за това ходих при личната, не исках да се занимавам с купища изследвания и да пия глюкозата безпричинно.

# 24
  • Мнения: 2 482
С 25% има намаляване на злоупотребите с антибиотици, да.

Това няма как да се разбере!

Някога кои лекарства бяха със специални рецепти?-Морфин и подобните. Трябваше така да остане. Това, което се случва е тероризъм над хората, а не грижа за здравето им! За алкохола и цигарите има ли рецепти??? Всички сме чували, че младежта си намира наркотици без проблем! А ченгетата уж дебнат....Само на уж!

Чух зам.министъра на здравеопазването да казва, че дори с 5% да намалеят злоупотребите с лекарства щяло да бъде голям успех! Такива ли са големите им успехи???

Последна редакция: пн, 27 ное 2023, 00:42 от vl

Общи условия

Активация на акаунт