Това нормално ли е ?

  • 1 264
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 116
Здравейте , бебето ми е почти 10 месеца има рефлукс и от 3 месечна възраст започна да отказва млякото . Пиеше за денонощие 200-300 мл , водихме го на гастроентеролози , изписваха сиропчета , но пак не започваше да яде като другите бебета на неговата възраст . Сега все още е така , с твърдата храна сме същите , все още нямаме заместено хранене . На мен това много ми се отрази и се ядосвах, че не яде , храненето беше все насила , той върти главата ръкомаха аз го разсейвам и пак давам шишето. Но от известно време забелязвам , че е много инатлив , та се чудя дали е провокирано от това , с насилването да яде повече , дали е някакъв период, дали и при други бебета е така , дали трябва да потърся помощ. Та , нещата , които ме притесняват са : не се храни добре и все още няма заместено хранене, започна да се инати за всичко , като го преобличам започва да се дърпа и върти да лази , но като го хвана да го облеча започва да ръкомаха да удря , да се ядосва и плаче/ пищи , притеснява ме това удряне и как трябва да реагирам . От 1 месец е същото и с преспиването , преди пак е правил проблеми , но много по рядко , а сега на всяко преспиване като го гушна да го люшкам( заспива на ръце) е едно дърпане , скубене, удряне , ритане , опитва се с всичка сила да избяга , защото знае , че ще спи , нормално ли е всичко това ? Към консултант по сън ли да се обърна или детско развитие или пък е нормално за бебетата това поведение ?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 575
На 10 месеца по принцип не трябва да има заместено хранене. Другото също не ми звучи като проблем. Детето расте, започва да разбира все повече, нормално е да има мнение.
Единствено смятам, че храненето насила е проблем и ще става все по-голям, и приспиването на ръце.

# 2
  • Мнения: 15 356
За храненето нямам компетенция да коментирам. Относно съня- има растежен скок на около  10 м, който се изразява и в  смущения в съня като-започват да спят по-лошо – отказват да си легнат, заспиват лошо, събуждат се по-рано, спят неспокойно. Неспокойният период е между 3 и 7 седмици, пикът е около седмица. Максимално се придържайте към режим с достатъчно сън и без преумора и превъзбуда, създайте ако нямате вечерна рутина около час, която е да е отускаща и приятна и в нея  да приведете детето от активно в спокойно състояние, въведете ритуалче с предвидим край, което се случва в спалнята и трае 5мин  някъде. Това значително ще намали протеста, както и нуждата от помощ за заспиване.

# 3
  • Мнения: 2 748
Моя син е на 1.2 г и ве още няма заместено хранене и отказва да яде , и да отказването може да се задълбочи ако насилвате,не го правете! Давайте храна на малки късчета и той да си взема сам примерно

# 4
  • Мнения: 1 302
Вероятно не е искал да пие мляко точно защото го насилвате, бебето прави негативна асоциация с шишето и хапва само ако е много гладно. Също той усеща, че се изнервяте и това допълнително го стресира. Моят дребосък имаше такъв период в началото, нещата се оправиха когато започнах да предлагам мляко само когато той покаже, че е гладен, изобщо не следях какви количества пие. Няклко дни не пи почти нищо, после постепенно започна да се храни нормално.

Сега е почти на 10 месеца и също нямаме заместено хранене, изобщо не съм се притеснявала за това. С времето той постепенно сам си намаля млякото и хапва повече твърда храна. Оставям го и да се храни сам, с храна приготвена по съответния начин и така много се забавлява.

# 5
  • Мнения: 4 408
На 10 месеца по принцип не трябва да има заместено хранене. Другото също не ми звучи като проблем. Детето расте, започва да разбира все повече, нормално е да има мнение.
Единствено смятам, че храненето насила е проблем и ще става все по-голям, и приспиването на ръце.
Миленака,
Тъй като сте забранили ЛС,
Скрит текст:
На колко месеца се предполага, че бебе трябва да има заместено хранене?

# 6
  • Мнения: 658
В никакъв случай насилствено хранене. Не яде, обаче как е на кг, ръст? До 1г е нормално да няма заместено хранене и основно да е на мляко. Започнете спокойно да му предлагате различни храни, пробвайте ЗВБ или пюрета, поръчайте детска кухня, може пък да му хареса. Дайте му сам да се храни с ръце или лъжица. Целта ви в момента е да му покажете, че храненето може да е приятно. Обаче пак да кажа вие трябва да сте спокойна и позитивна, защото с това насилствено хранене най-много да го направите злоядо.
Относно обличането - моето 10 месечно е много трудно за преобличане, смяна на памперс и т.н. в момента. Запасявам се с няколко интересни предмета до мен, за да му ги давам един след друг, само и само да стои мирен поне 2 минути. Същото е с къпането, не може да седи във ваничката и да си играе примерно с гумено пате, в момента слушалката на душа е гранде цел и трябва да я докопа на всяка цена 😀. Така че смятам че е напълно нормално поведение. За удрянето, ако и вие прилагате сила и всичко е насилствено, трябва да измислите по-лек вариант за укротяване. Направете го игра.
За приспиването и моето го имаше този период. Приспивах го на ръце, но в един момент стана много трудно, само се въртеше, блъскаше ме, абе ужас. Затова го гушках изправен и главичката му лягаше на рамото ми. Така се успокояваше, но това не е вариант вече много, струва ми се голям за приспиване на ръце, не ви ли тежи?
Консултант по сън може да ви помогне да го приучите да заспива сам, което би било много добре за вас преди всичко.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 575
Да, до годинка е нормално да няма завестено хранене.

# 8
  • Мнения: 150
Моето бебе не се инатеше ,то си ядеше но после повръщаше много .При авторката не е толкова зле положението (да върне 80% от яденето е стресиращо ).
Всеки ден и на всяко ядене(беше ад) .
И това продължи месеци ,защото имаше силен рефлукс .Сменихме много храни и вече си яде точната храна .Наддава вече нормално но кажете ми норм ли е за нас майките в началото да сме по уплашени и изнервени ,а сега тя си е същата ,но аз съм по спокойна някак .
А когато се дереше като магаре бях изнервена .Сега обаче има разлика и се питам защо не бях така и в началото .....
Има ли го при друго майки това ?

Общи условия

Активация на акаунт