Как прекарвате зимните студени дни вкъщи или забавления за хора на бюджет

  • 12 670
  • 161
  •   1
Отговори
# 120
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
Аз не работя, но топлите месеци се грижа за градина, правя зимнини... Имам почивка от ноември до март. Тогава ходя на гости при приятелки в различни градове, лятото те идват при мен. Спортувам, откривам нови готварски рецепти, чета, редя пъзели , гледам филми... За мен скуката е  непозната. Живея между поля и гори, дори студените месеци, с подходящи дрехи е хубаво за разходка. Освен това с приятели и семейство си правим турнири по карти уно, шах, табла, играем монополи, не се сърди човече... Много ми е уютно зимата - камината пука, книжка, филм, ароматен чай. Моето време!

# 121
  • Мнения: 12 628
Много романтично и приятно звучи, но има и голяма разлика дали човек живее и работи в голям град, особено пък София или в малко градче/ село сред поля или в планината и не е обвързан с офис, шеф, работно време и задачи за отчитане.

# 122
  • Мнения: 4 975
А какво те зарежда и какво правиш в останалите сезони?
Зимата мен лично ме депресира. Хем не ми се мърда от нас, хем ми е мрачно ако се отпусна сама дълго.
Не съм чела темата, но само този сезон ли е проблем и защо?

# 123
  • Мнения: 929
Цялата тема прочетох. Накратко, става дума за твърде много свободно време, поради което става скучно, и недостатъчно пари. Аз бих си уплътнявала времето с допълнителна работа или с получаването на някакви умения, които да носят в бъдеще пари и повишаване на квалификацията. Поне при мен, като чувствам, че правя нещо полезно, не просто съм изгледала някой филм и съм разцъкала някаква игра и прочие губи-времв хобита, ми действа повдигащо духа

Твърде многото свободно време в консуматорското общество е анатемосано. То е за безделниците и мързеливците, които не искат да стават роби на парите. Поощрява се постоянното търчане насам-натам между работа, допълнителни занимания като курсове и школи, екскурзии, спорт и прочее неща, които изискват харчене на пари и тяхното печелене. Скромният и простичък живот не е ценност, защото не носи печалби.

# 124
  • Melmak
  • Мнения: 3 437
А какво лошо има човек да си уплътни времето с нещо? Аз лично от две години се занимавам усилено с редовно обучение (вечерно). Лятото бяхме ваканция и бях изумена колко много свободно време ми остава като ходя само на работа.

# 125
  • Мнения: 12 031
По темата хоби-аз имам едно кажи-речи безплатно хоби, по което много се увличах, но сега нямам време. Запали ме една приятелка. За съжаление, сега сезонът, а и местоживеенето на авторката са неподходящи, но все пак, ще споделя. През лятото събирам от плажа и морето"морско стъкло" - парчета, останали от счупени стъкла, които са изгладени от морето. От тях си правя разни причудливи фигури и си ги лепя върху картон или коркова подложка. Нямате представа какво увлечение е. Но за съжаление, нямам време. Направих си водно конче," Щурец и мравка", "Малката русалка", кокиче и др. Не са шедьоври, но е много приятно занимание. Може и да се добявят малки камъчета, клечки и да се до нарисува с тънък писец. Моята приятелка ми сподели, че е член на група в която влязох и аз Sea  glass hunters. Много е уютно там (ФБ група), весело, добронамерено, а има и различни идеи.Освен това си упражнявам английския език, интересни са ми небрежните, разговорни форми.

Още-когато детето беше малко, редовно посещавах арт магазините за "боклучета" (казано е с обич!  Blush), защото все им искаха нещо за час по труд и творчество или както се казваше. Така оттам като видя какво има и си измислям разни неща за изработка, с евтини материали и мои подръчни средства(стари дрехи, остатъци от прежди, копчета и др). Миналата Коледа си купих салфетки от плат и търсих пръстени, ами хем скъпо, хем не ми хареса. Така ли, хайде за Коледа ширит, зскопчсн с "коледно копче" (червено еленче на бял фон) за стотинки. За Великден-на ластик нснизах дървени маниста пак за стотинки - един пръстен в червено, друг зелено, трети жълт, син и тн и на червените салфетки стана подобно на цветни яйца. Ей такива прости неща. Правя мартенички, за Коледа шия Елфчета, от топки стиропор направих снежен човек, на когото оплетох едно простичко шалче и сложих каквото намеря за шапка, вече не помня.

Иначе - гледам сериали, предимно руски, защото имат невероятно кино като проблематика и актьорска игра. Тук, във форума има тема, която върви бавно, но е много зареждаща.

Някога обичах да плета пуловери, но вече никой около мен не носи.

Книги, филми, разходки, дори безцелни.
За домакинството нищо не пиша, не ми е хоби, а задължение. Но ми е вид терапия да изваждам всичко от гардероби и чекмеджета и да ги пренареждам. (това вече може и за диагноза да е, ама много ме разтоварва).

# 126
  • София
  • Мнения: 15 510
Зима, лято, пролет, есен  гледам корейски сериали.

# 127
  • Мнения: 4 496
Зима, лято, пролет, есен  гледам корейски сериали.
Има такъв филм на великия Ким Ки Дук https://www.imdb.com/title/tt0374546/?ref_=nm_flmg_t_26_wr

# 128
  • Мнения: 996
Цялата тема прочетох. Накратко, става дума за твърде много свободно време, поради което става скучно, и недостатъчно пари. Аз бих си уплътнявала времето с допълнителна работа или с получаването на някакви умения, които да носят в бъдеще пари и повишаване на квалификацията. Поне при мен, като чувствам, че правя нещо полезно, не просто съм изгледала някой филм и съм разцъкала някаква игра и прочие губи-времв хобита, ми действа повдигащо духа

Твърде многото свободно време в консуматорското общество е анатемосано. То е за безделниците и мързеливците, които не искат да стават роби на парите. Поощрява се постоянното търчане насам-натам между работа, допълнителни занимания като курсове и школи, екскурзии, спорт и прочее неща, които изискват харчене на пари и тяхното печелене. Скромният и простичък живот не е ценност, защото не носи печалби.
Чак пък- за мен твърде много свободното време е признак за липса на задължения. Нищо консуматорско не виждам в занимания със семейство, деца, обучение, къща, работа, хобита.
То простичък живот, амаа..тока, водата,  простия домат и сиренето са с пари.

# 129
  • Мнения: 4 496
Всъщност, никой не поощрява някой, който се оплаква от битието си да го промени, ако сам не иска и предпочита да се оплаква, мърмори и обвинява вселената. Дадоха се много ценни съвети, от които всеки може да почерпи идеи, включително за подобряване на качеството си на живот.
Усвояването на нови знания, не мисля, че е консуматорски продиктувано, а би трябвало да е естествен стремеж на човек да израства. Иначе, за консуматорство се сещам първо, ако някой ми каже, че любимото му занимание е мотаене по молове и магазини. Пиша всичко това с ясното убеждение, че авторката изобщо не се интересува нито от предложенията, нито от дискусията.

Последна редакция: пн, 20 ное 2023, 20:27 от Tsugumi_

# 130
  • Мнения: 1 001
Аз съм от работещите на две места. На едното давам и нощни смени и вече не мога рано да легна. Синът след вечеря се оттегля в стаята си, ММ като се затопли заспива.Аз творба разни неща за коледни базари в училище, за новогодишни късмети и икраса във фирмата. Мине ли нова година идва ред на .мартенска и пролетна украса.

# 131
  • Paris
  • Мнения: 271
Здравейте
Реших да създам тази тема, защото вече стана студено и като човек с имунитет нула хващащ всеки вирус навън, съм буквално принудена да седя вътре.
Опитвам се да си намеря занимания, но сами разбирате че в един момент се изчерпват. Затова реших да се допитам до необятният океан от идеи в БГ мама Simple Smile И вярвам че ще успеете да ми препоръчате нещо интересно Simple Smile
Може ли да споделите какво обичате да правите вкъщи или поне някакви активности за събота и неделя, които не струват 50-100 лева на излизане? Наистина търся идеи за уикенда, за да не се чувствам отегчена. Търся занимания за сам човек, тоест само за мен. На 35 годни съм, ако има значение. (Нямам приятели и роднини, отговарям на въпроса предварително).
Благодаря на всеки, който ще отдели време за да се включи с препоръка. Желая ви прекрасен ден!

Здравей Лили,

Аз лично бях изкарала повече от месец вкъщи сама, докато бях в болничен и си бях починала чудесно и без други хора.
Разнообразявах се с готвене , рисуване (в ютюб има как да направиш страхотни картини стъпка по стъпка), слушане на книги в строител, гледане на филми, медитации , учене на чужд език, танцуване, упражнения и йога.
Забавлявах се. Иначе ако си добре здравословно, може да се разхождаш понякога в парка когато е слънчево. Защото липсата на слънчева светлина води до депресии. Защо нямаш приятели? Не искаш и предпочиташ да си сама или не намираш правилни хора?

# 132
  • Мнения: 1 878
Има си поговорка...дявола намира работа на празните ръце..
Бих добавила и на незаетия ум.
Тук проблем е многото свободно време и недостатъчните средства. Дадоха седобри предложения.За имунитета,трябва съвет от лекар.

# 133
  • Мнения: 19 319
Цялата тема прочетох. Накратко, става дума за твърде много свободно време, поради което става скучно, и недостатъчно пари. Аз бих си уплътнявала времето с допълнителна работа или с получаването на някакви умения, които да носят в бъдеще пари и повишаване на квалификацията. Поне при мен, като чувствам, че правя нещо полезно, не просто съм изгледала някой филм и съм разцъкала някаква игра и прочие губи-времв хобита, ми действа повдигащо духа

Твърде многото свободно време в консуматорското общество е анатемосано. То е за безделниците и мързеливците, които не искат да стават роби на парите. Поощрява се постоянното търчане насам-натам между работа, допълнителни занимания като курсове и школи, екскурзии, спорт и прочее неща, които изискват харчене на пари и тяхното печелене. Скромният и простичък живот не е ценност, защото не носи печалби.

По принцип бих се съгласила, но тя се чуди с какво да се забавлява и запълва времето. Не е от случаите, в който някой коментира "Ама как може тази да не ходи на работа, аз щях да откача от скука какво ще правя по цял ден". Аз лично нямам някакви интересни хобита и все пак имам обратния проблем даже, склонна съм да отлагам да свърша много неща и не ми е скучно. Чак вечерта, като трябва да заспивам, не мога да заспя лесно, ако не съм отчела някаква полезна дейност, чувствам се зле, но не ми е било скучно. Но пък на авторката ѝ е скучно и няма пари. Разбира се, може да си купи пъзели или прежда за брюкселски дантели, може да се научи да прави безглутенови торти и пр. хобита, но проблемът с парите си остава.

# 134
  • Мнения: 2 287
Много обичам зимата - сякаш тогава имам по-голямо желание да захвана хоби, книга, дневник, рисуване или игри на плейстейшъна, настолни игри.

На мен също скуката не ми е позната - винаги има филм/сериал за гледане, повече книги от колкото ще мога да изчета. А по едно време много исках да си радвия книжен блог.

С ММ играем настолни игри или играем заедно на плейстейшъна, аз чета, той гледа спорт.

Обичам как зимата е точно времето, в което може да стоиш у дома и да правиш всичко това без грам вина, че губиш време и не си навън.

За съжаление, тази година е толкова динамична от към работа, че дори когато свърша в 20:00 и се прибера не мога да се изключа да спра да мисля, за да мога с лекота и удоволствие да се отдам на друго занимание, както в минали зими съм си позволявала. Но ми е приятно да прочета вашите идеи, вдъхновяват ме!

Общи условия

Активация на акаунт