Политиката в България - Тема 5

  • 459 174
  • 17 066
  •   9
Отговори
# 12 450
  • Мнения: 15 216
Чие предложение е "За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник."
Какви са аргументите точно тези хора да бъдат назначавани за СМП.
Сега нека предложилия го да обясни, ако всички откажат какво ще следва.

# 12 451
  • Мнения: 12 301
Какви са аргументите точно тези хора да бъдат назначавани за СМП.
Сега нека предложилия го да обясни, ако всички откажат какво ще следва.

Няма да са хора, хванати от улицата от някой президент, който им казва "Правя те премиер и ще ме слушаш". Това беше аргументът на Христо Иванов.

# 12 452
  • Мнения: 5 551
Ако му е била такава идеята, може би са му попречили неговите съпартийци?
Които съм ги слушала по интервюта пак да искат да  отпадне тази институция ? Thinking

# 12 453
  • Мнения: 15 216
Скрит текст:
Какви са аргументите точно тези хора да бъдат назначавани за СМП.
Сега нека предложилия го да обясни, ако всички откажат какво ще следва.

Няма да са хора, хванати от улицата от някой президент, който им казва "Правя те премиер и ще ме слушаш". Това беше аргументът на Христо Иванов.
Помислих, че написаното е шега, а то било истина, буквално. Blush
Намерих го:
"Това са хора, които няма да бъдат, образно казано, хванати от улицата от някой президент, който да им каже "Аз те правя премиер, ти ще слушаш моята воля". Хипотезата, че те могат просто така да се откажат от това, всъщност не би трябвало да бъде приложима, защото когато се съгласяваш оттук нататък да вземеш някоя от тези длъжности, ти вече знаеш, че потенциално това може да ескалира изпълнението на такъв обществен дълг", обясни мотивите Христо Иванов от ПП-ДБ.

# 12 454
  • Мнения: 589
Интересно мнение на Христо Иванов. Разглежда длъжността на служебния премиер като някаква военна повинност. Да не говорим за завареното положение.

Абе наистина кой позволи на този човек да моделира конституция?

# 12 455
  • Мнения: 12 301
...

Абе наистина кой позволи на този човек да моделира конституция?

ГЕРБ, ПП ДБ и ДПС.

# 12 456
  • Мнения: 589
Иначе бяха много възмутени, когато МГ предложи няколко вече съгласувани имена, чиито притежатели можеха по всяко време да си направят самоотвод.

Според ХИ посоченият служебен премиер няма такъв лукс. Граждански дълг и толкоз. Да си е правил сметката, като е ставал шеф на БНБ.

# 12 457
  • Мнения: 12 301
А пък колко фенове има ХИ, които постоянно милееха да правел промени, промени...

Имам искрена и лична неприязън към бившия конституционен съдия Георги Марков, обаче е прав, че всички въпроси около батака със СП, за което никой не носи отговорност и което може да не бъде съставено "трябва да бъдат поставени пред правната нула Христо Иванов. Даже бих казал, той е две правни нули".

За тези, които са му гласували доверие, не знам колко точно нули се полагат. Мисля, че и там са по две.

# 12 458
  • Мнения: 15 216
Интересен е отговорът на управителят на БНБ Димитър Радев:
"Имахме продуктивен разговор, решението ще бъде на президента. Аз му изложих моята позиция. А тя е, че не е добра идея да се въвлича БНБ в политическия процес".
И още:
"Аз съм член на генералния съвет на Европейската централна банка. Етичният кодекс там изрично посочва, че управителят трябва да избягва каквото и да е участие в политическия процес и също така да прави опити да взема публични позиции извън тази на управител", коментира Радев. Управителят на БНБ обясни, че това до голяма степен се отнася и за неговите заместници. С идеята да решим конюнктурен проблем ще създадем дългосрочни проблеми и това не е редно да се допуска".
Последното изречение важи и за останалите от предложения списък с изкл. може би на председателя на НС.
https://dnes.dir.bg/politika/tarsi-se-sluzheben-premier-rumen-ra … po-domovata-kniga

Политика, обществен дълг,  морал и етика. Това е сложна формула за нечий възможности.

# 12 459
  • Мнения: 3 538
имам въпрос - конституционните съдии точно за тези промени ли трябваше да се произнесат? и ако е така, какво чакат?

# 12 460
  • Мнения: 391
То кой предложи тези реформи в Конституцията е добър въпрос.
Ама кой ги гласува...?

# 12 461
  • Мнения: 3 538
не отричам, че и този въпрос е резонен.

# 12 462
  • София
  • Мнения: 4 251
Горица Кожарева не е ли свързана с ГЕРБ? Все пак е избрана по времето на втория им мандат, т.е. при "дълбокия гербизъм".
Горица е тясно свързана с ДПС много преди въобще да помирише Сметната палата. Методично я подготвяха за някакъв пост. Понеже я познавам,  чудех се къде ще я инсталират. В Сметната палата беше проводник на техните интереси.
Очаквам да ме изтрият предвид актуалните събития. Simple Smile

# 12 463
  • Мнения: 317
Мисля че трябва да се пусне анкета За и Против Избори 2 в 1.
Аз съм против.

# 12 464
  • Мнения: 15 216
То кой предложи тези реформи в Конституцията е добър въпрос.
Ама кой ги гласува...?
То е ясно кой ги е гласувал - 165 гласа "за". Питам се защо. Сред тези хора има немалко юристи. При положение, че е очевидно нелогично предложението /"обществен дълг", "отговорност по конституция" са лозунги от време оно/ как си затварят очите.
Представям си как се приемат другите закони.

Компромис и компетентност са две много различни неща. Как ще правиш компромис с нещо, което е неработещо, излишно, безсмислено  ..., което трябва да решава проблеми, не да ги създава.

Общи условия

Активация на акаунт