КРУИЗИ /Тема 18/

  • 46 674
  • 747
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 574
Преди нова година бяхме и до стария град. стигнахме за 10-15 минути пеша.  Но на връщане се разхождахме по крайбрежната алея и от там е далече, заобикаля се много за да влезеш в терминала.

# 511
  • Русе
  • Мнения: 692
Няма шатъл в Бари. За 10 мин. сте в стария град.

Как стигнахте за 10 мин.?
Качвали сме се от Бари и на картата изглежда близко, но няма откъде да се мине, обикаля се доста, с такси е 10-15 мин., като отбелязвам, че и такситата са почти мираж - от хотела не можаха да ни намерят свободно и с късмет се качихме в едно, от което слязоха хора. На слизане от кораба на терминала имаше 1(едно!) единствено такси.
Ще прикача снимка на номер на таксита, който съм запазила.

П.с. Уточнявам, че информацията ми е от преди почти две години и може да има промени.


Ние ще бъдем в Бари като междинна спирка. Дали сте забелязали  има ли някакви автобуси ?
/Обикновено има на круизната компания , но са по-скъпи от такива организирани от пристанището. /

# 512
  • Мнения: 574
Не видях да има автобуси. Нашия престой беше до обед само и нямахме време за екскурзии, само разходка из града.
Относно наддаването, това не е еднократна сума. А на човек и ако се съгласите не  означава, че ще ви е сменят. Вие подавате оферта за надграждане на вашата каюта .С мейл ще ви уведомят дали сте избрани. 
Сега погледнах мейла си от МSC за майския  ни круиз с външна каюта и имам предложение да наддам за балкон по 90 евро на човек. Т.е. 360 евро.

# 513
  • Мнения: 743
Може ли някой да ми каже на MSC корабите  струва ли си ъпгрейд за Aurea. Имаме кабина с балкон, но получих имейл ако искам за 80 евро да надградя до балкон с Aurea. За пръв път ще ни е и се чудим
Много правилно го е казала Leila, няма какво да се чудите за 80 евро.Ние последния път ъпгрейднахме Ауреа и вече винаги ще го правим, ако има възможност. Само достъпа до sundeck в дни по море, когато в общите части няма място къде да седнеш, е безценен. Иначе напитки няма, ползват се разни отстъпки. Прочетете си условията.

# 514
  • София
  • Мнения: 840
Благодаря за отговорите. Направих оферта за ъпгрейд до Ауреа. Няма напитки в Ауреа, премахнати са от 2022 г. Има само просеко и шоколад за добре дошли. Има обаче достъп до Спа зона след предварителна резервация.

# 515
  • София
  • Мнения: 151
Това с ъпгрейда ме заинтригува. И аз бих се възползвала за круиза ни през август по фиордите. Кога и къде се прави това или кога получихте предложение за ъпгрейд. Ние сме в каюта с балкон Фантастика. Тези 80€ на човек или за каюта са?

# 516
  • Русе
  • Мнения: 692
Някой скоро да се е качвал от Венеция?
Интересува ме дали има къде да си оставим багажа около пиацале Рома? Пристигаме рано сутринта във Венеция.
За чекин ни е даден час 16-17 часа и мислим да се разходим.
P.S. На нас ни изпратиха предложение за наддаване за Аурея ,но минималната сума беше 300 евро на човек за Армония.

# 517
  • Sofia
  • Мнения: 4 739
На човек са и го предлагат, ако има непродадени кабини.

# 518
  • Враца
  • Мнения: 2 383
Някой скоро да се е качвал от Венеция?
Интересува ме дали има къде да си оставим багажа около пиацале Рома? Пристигаме рано сутринта във Венеция.
За чекин ни е даден час 16-17 часа и мислим да се разходим.
P.S. На нас ни изпратиха предложение за наддаване за Аурея ,но минималната сума беше 300 евро на човек за Армония.

https://www.stowyourbags.com/en/shop/venice/luggage-storage-sant … MqmQaArwBEALw_wcB

# 519
  • гр. София
  • Мнения: 4 809
Това с ъпгрейда ме заинтригува. И аз бих се възползвала за круиза ни през август по фиордите. Кога и къде се прави това или кога получихте предложение за ъпгрейд. Ние сме в каюта с балкон Фантастика. Тези 80€ на човек или за каюта са?
Ще получите персонален мейл с предложенията, от които може да избирате и сумата за наддаване. За вашия круиз може да е различна. Това става около месец преди качване. А дали сте одобрени може да разберете и почти веднага, и ден преди да се качите.

# 520
  • гр. София
  • Мнения: 4 809
Един полезен сайт
www.whatsinport.com

# 521
  • Мнения: 743
Това с ъпгрейда ме заинтригува. И аз бих се възползвала за круиза ни през август по фиордите. Кога и къде се прави това или кога получихте предложение за ъпгрейд. Ние сме в каюта с балкон Фантастика. Тези 80€ на човек или за каюта са?
Трябва да получите имейл от круизната компания. Може и да не получите, ако корабът е пълен. Ние платихме по 150 евро на човек, сами си решавате колко да наддавате, има минимална сума, разбираш дали си одобрен около седмица преди круиза и парите ти се дърпат от кред карта

# 522
  • Варна
  • Мнения: 232
Здравейте, имаме запазен първи круиз с Коста и в профила си харесахме една от предлаганите организирани екскурзии. Въпроса е кога се заплаща ако я изберем - веднага или при заплащане на остатъка от цената на круиза? Група от 10 човека сме с отделни регистрации, а за екскурзията пише, че е в малки групи как можем да сме сигурни, че някой няма да остане извън бройката?

# 523
  • Мнения: 188
Парите за организирана от Коста екскурзия се плащат на борда на кораба и се теглят автоматично от картата. Ние бяхме 15 човека, избрахем една и съща екскурзия и бяхме заедно.

# 524
  • Sofia
  • Мнения: 4 605
Най-накрая ми остана време да напиша информация за круиза Кариби - Европа. Слагам го в скрит текст, защото се получи доста дълъг пътепис. Не съм включвала описание н кораба Costa Fortuna, както и на европейските пристанища Барселона и Марсилия - мисля, че доста е писано вече. Но, ако някой се интересува за нещо конкретно, ще допълня.
Приятно четене!

Круиз Кариби – Европа

Скрит текст:
Гваделупа -  Тортола – Сен Мартен – Антигуа – Сейнт Винсънт и Гренадини –
Мартиника – Гваделупа – Санта Лучия – Барбадос – Тенерифе – Барселона – Марсилия – Савона

Пойнт а Питр, Гваделупа
Евро, Европейски роуминг пакет, Всичко е на френски и креолски
Тук имахме два дни предварително и още един по време на круиза, така че имам повече информация:
Бяхме позиционирани в Gossier – Grande Terre.
Плаж Santa Ana – плитко, чиста вода, бял, ситен и много твърд пясък, много палми за сянка. Убедихме се, че е най-добрия.
Транспорт до там – от круизния порт (спирка на около 200м) има няколко варианта с автобус, може да си изтеглите местното приложение KARULIS – там има всички линии, разписания, като искам да отбележа, че са доста точни. Аз лично ползвам Google Maps, където имам интернет или предварително си задавам маршрут. Трябва да се каже на шофьора до коя крайна спирка отивате – на билета, който ви издава, пише началната и крайна спирка. Ако се прехвърляте на друга линия, процедурата е същата. Транспортът е разделен на зони – билетът за една зона е 1,20Евро, за две – 1,80Евро. До Санта Ана е 3,00Евро, защото се сменя автобус. С такси е 10Евро на човек в посока.
Плаж La Datcha до Le Gossier – случихме ветровито време, така че не можахме да му се насладим кой знае колко. Има зона с чадъри и зона без. Чадър и шезлонг – по 5 евро/ден. Имахме намерение да отидем на отсрещното островче, но не успяхме да намерим мястото, откъдето евентуално можеше да има лодка до там. Не е толкова живописен като Санта Ана, но става като за по-близо до порта. Билетът до там е 1,20Евро.
Портът е буквално в центъра на града – може да се разходите, има магазинчета, супермаркети и ресторанти.
За втория ден наехме кола – препоръчвам, ако имате достатъчно време да се занимавате с волните карибски души от агенциите. За тях работното време е относително понятие...
С колата обиколихме съседния полуостров Basse Terre – посетихме Зоологическата градина, плажът De Malendure, Pigeon. Зоологическата градина е много атрактивна – животните са в естествена среда, изградена е система от въжени мостове, по която може да се наблюдават отгоре, растенията също са описани. Билет за възратстен 17Евро, за дете/студент 12,50Евро. Плажовете на Basse Terre са с черен пясък, открити и с вълни, подходящи са за водни спортове. Колата и бензина ни излязоха общо няма и 50Евро.
Определено Basse Terre е по-европейски изглеждащата част на Гваделупе.

Тортола, Британски Вирджински острови
USD
Непосредствено след изхода от порта чакат таксита, обикновено бусчета, с фиксирани цени до определени точки. Ние взехме до плажа Cane Garden Bay, 12$ в посока. Уговорихме се с шофьора за връщането, беше много точен. Плажът е с бял, много ситен (като гипс) пясък, тюркоазена вода. Няма естествена сянка, чадър и два шезлонга с интернет – 20-25$. Навсякъде имаше промоция 6 бири Корона за 20$, малката вода е 2$. На връщане шофьорът ни закара до едно частно имение с прекрасни гледки към залива. Нещо интересно за Тортола – всички коли са с ляв волан, но обратно движение! И те не знаят защо...

Сен Мартин или Синт Маартен
Евро или USD (курсът е 1:1), Европейски роуминг пакет
Бяхме с организирана екскурзия от българския туроператор. Обиколихме острова с бус – и френската, и холандската част. Спряхме на прекрасен плаж – Orient beach (с нудистка част, да няма изненади). Galeon beach също бил много хубав, но нямахме време. След това – на пазара в Marigot, може да се пазариш, ама с малък марж, не са особено склонни. Оттам – на плажа Maho – за снимки на кацащи и излитащи самолети (плажът е ужасен, пренаселен и мръсен). Оставиха ни на крайбрежната улица на Philipsburg, уж за плаж, но и тук беше пренаселено, така че се разходихме (цените в магазинчетата тук бяха по-ниски от Marigot) и се прибрахме пеша до кораба за около 30мин. Градът и плажът са на пешеходно разстояние, както се вижда, за тези, които искат само това. И тук има таксита на изхода на порта с фиксирани цени до различните забележителности.

Сейнт Джонс, Антигуа
Евро или USD (курсът е 1:1)
Определено най-красивият остров! Пак бяхме с екскурзия, возеше ни най-веселото бусче на острова – декорирано като котка, клаксонът му мяука, а шофьорът се казва Happy и е адски забавен! Започнахме с плаж Antigua – чудесно място с интернет, докато не се изсипаха и други туристи. Оттам се качихме нависоко към Shirley Hights – с гледка към старото английско пристанище. Има интерактивен презентационен център за историята на острова. В магазинчето към него се продават качествени сувенири. Сдобих се и с кулинарна книга (колекционирам). От висикото ни показаха и къщата на Ерик Клептън с музикално студио. Следващата спирка беше Nelson‘s Dockyard – прекрасно възстановен и поддържан комплекс от стари сгради на форта – сега са музеи, магазини и ресторанти, с голямо пристанище за яхти.
Портът е в градчето St. John’s – има пазар за сувенири непосредствено след изхода, както и на порта.

Кингстаун, Сейнт Винсънт и Гренадини
Евро или USD (курсът е 1:1)
Корабът спира в King’s Town, в самия град, централната част е на около 10мин пеш. Последната екскурзия с група – включваше обиколка на острова. Първа спирка – парк Wallilabou – мини ботаническа градина с водопадчета и мостчета, после заливът Wallilabou, където е сниман първия Карибски пирати с бутафорни сгради и макети на пирати и накрая плаж с черен пясък, не се стъпваше към 14:00. На връщане се разходихме из Кингстаун – като повечето крайбрежни карибски градове с две-три успоредни на брега улици и няколко пресечни. Интересно е, че имаше много църкви, буквално една до друга – от готически до съвсем обикновени протестантски. За пръв път минахме през пазар с местни плодове и зеленчуци (пазарите са моята страст). Имали 50 вида манго, но сега не беше сезона.

Форт дьо Франс, Мартиника
Евро или USD (курсът е 1:1), Европейски роуминг пакет
На изхода на порта са такситата (бусчета) с фиксирани цени. Първоначално искахме да отидем до La Pointe du Bout срещу круизния терминал с ферибот, но се оказа, че имало стачка, а таксиджиите ни предупредиха за медузи. Така че взехме бус до най-южната точка – плаж St. Lucia – за 35 Евро двупосочно, пак с уговорка за връщане. Мартиника е може би най-развитият индустриално и урбанистично остров, пътищата са великолепни, виждат се предприятия, плантации, търговски центрове. Плажът (всъщност множество плажове, свързани с пътечки през гора) е див, с жълт пясък и растителност за сянка, със заведения с поносими цени). На връщане искахме да ни остави по-далеч от порта – в центъра на града. Красиво градче с много приятна крайбрежна алея – около 20мин пеша от круизния терминал.

Кастрис, Санта Лучия
USD
На самия порт има офиси на местните туристически агенти с различни предложения, които буквално повтарят корабните екскурзии , но цените са по ниски с 20-30%.
Ние си избрахме пътуване с лодка до Питоните и вулкана (100$ на човек). Цялата екскурзия продължи около 6 часа – с лодка до един плаж пред Питоните (уникална гледка откъм морето, видяхме и костенурки), после с бус до вулкана и калните бани. В калдерата на вулкана се виждат бълбукащи мътни езера с гореща вода и облаци от серни изпарения. Имаше избор и за кални бани, но се въздържахме. Втората спирка беше водопад в който повечето хора се къпеха и правеха снимки. Спряхме за час на плаж в залив, в който е сниман филмът доктор Дулитъл. Черпиха ни с пунш на корем на лодката. На порта има доста магазини за сувенири, както и ресторант на втория етаж с много добър нет.

Бриджтаун, Барбадос
Евро или USD (курсът е 1:1)
На самия пристан има хубави магазинчета за сувенири. На видно място има  информационна табела за цените на такситата до различни дестинации. До Accra beach – 7,5$, до Carlisle Bay Beach – 5$ (ние отидохме там). Плажът е хубав, със ситен бял пясък и изумрудено синя вода. Има вход за частта с чадъри и шезлонги, където се ползва и интернет – по 10$ на човек, по-нататък е свободна зона.
На връщане ходихме пеша (до порта са 40мин.) и разгледахме града – най-забележителното беше градска градина, посветена на основателите на острова, изброени поименно на една тухлена стена. В центъра, пред местния парламент, има скулптурна група на видните барбадосци, една от които е Риана, разбира се. Сградата на терминала е доста голяма, с

Следваха шест дни по море с обичайните забавления на кораба. Последните два дни излезе много силен и студен вятър, корабът си се поклащаше, добре че не ми действа по никакъв начин. Пък и аз се възползвам максимално от всички активности на борда и не ми е оставало време да се тревожа.

Тенерифе, Санта Крус
Вече сме в Европа! Ура!
Терминалът е буквално в центъра на столицата. Не можехме да се нарадваме на твърда земя и европейско усещане за град. Цял ден прекарахме в разходки (непременно идете до Аудиториума), дегустация на вино и емпаняди и шопинг.

Общи условия

Активация на акаунт