ДВАНАДЕСЕТИ клас. Рокли, курсове, сертификати..., но още е спокойно на душата

  • 46 943
  • 763
  •   1
Отговори
# 690
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 471
А по кое време е изпита за НБУ? Върти ми се в главата април, но може и да бъркам... Опитвам се да навия сина ми да се яви на него като алтернатива.

# 691
  • София
  • Мнения: 2 068
Izida,  и в момента тече записване за ТОП тест. Ето линк с инфо:
https://nbu.bg/bg/kandidat-studenti/priem-sled-sredno-obrazovani … ializirani-izpiti

# 692
  • Мнения: 128
Mrs Jan не са с еднакъв коефициент.  Матурата за уни се умножава по 3.25,а изпитите по 3.00. Ако не бяха различни коефициентите изобщо нямаше какво да се мисли.

# 693
  • Sofia
  • Мнения: 4 470
А по кое време е изпита за НБУ? Върти ми се в главата април, но може и да бъркам... Опитвам се да навия сина ми да се яви на него като алтернатива.

Регистираме тях, а се явяваме ние Laughing (нали е онлайн без камери, без нищо) Сега погледнах какво съдържа - математиката ще я направи сестра му (7 клас). Шегата настрана, задължително трябва да го имаме като резервен вариант.

# 694
  • Мнения: 6 843
Дати за НБУ има почти постоянно.
Изпитът е много лесен.
И да, няма камери, може да се яви и някой друг да го решава вместо студента…

# 695
  • Мнения: 4 187
Ние четохме,четохме за приема в НБУ и останахме и двете с наборката с впечатление, че може и повече от един път да се явиш на този ТОП тест и да кандидатстваш с най-високия резултат. Бяхме на обявените консултации миналата събота, но не се доредихме, че имаше много хора, а малко консултанти, но пък обиколихме каквото можахме от кампуса и много ни хареса, особено  на нея, което е важното. Има отворени врати края на март, чакаме ги с нетърпение. Наборката би категоричен отбой на НХА, та пренареждаме приоритетите.

# 696
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 471
Ние четохме,четохме за приема в НБУ и останахме и двете с наборката с впечатление, че може и повече от един път да се явиш на този ТОП тест и да кандидатстваш с най-високия резултат.

Така е, да, аз днес следобяд попрочетох малко на сайта на НБУ.Таксата е 40 лв, но следващи явявания са безплатни, ако са в рамките на кандидатстудентската кампания.

Регистираме тях, а се явяваме ние Laughing

Понеже прегледах днес един примерен тест (и на наборa го изпратих, който поне каза, че ще го погледне по-късно), физиката и химията, че и биологията ще са ми провал.Flushed

Последна редакция: нд, 04 фев 2024, 20:36 от Izida

# 697
  • Мнения: 4 187
И ние гледахме, аз съм пълна дупка по тези предмети, та да не се изказвам, но наборката е паметлива и съвестно си учи до този момент, обаче се затрудни на поне половината въпроси.
Надявам се да дадат насока за систематична подготовка.

Последна редакция: нд, 04 фев 2024, 20:29 от мартеа

# 698
  • Мнения: 11 988
От чисто любопитство и без интерес към НБУ, може ли да се видят тестове по история, ако има такива?

# 699
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 949
От балообразуването на СУ миналата година:
Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.
Еми... ако детето има 6 в дипломата, бих го посъветвала да не избира такъв ДЗИ Trollface

В крайна сметка те събират с коефициент оценката от ДЗИ и оценка от дипломата.

За пример Философия:
Дете ще има 6 в дипломата, и по-ниска на ДЗИ философия - 4.75. По формулата се събират двете. Значи 6+11,875=17.875
А ако няма матура по философия?

Нещо не разбирам, съжалявам. Все някоя оценка от ДЗИ се взима.

# 700
  • Мнения: 6 843
Не се смята така.
Оценките от дипломата автоматично отпадат ако има ДЗИ.

Пример:
6 в дипломата по Философия
4.50 на ДЗИ Философия

По балообразуването миналата година:
3 х матура + 1 х диплома
3 х 4.50 + 1 х 4.50, т.е 4 пъти ще се вземе оценката от матурата.

# 701
  • Мнения: 4 187
Светкавица, те не са отделни тестове, самият ТОП изпит е със 100 въпроса от общо 10 области, покриващи ученото в гимназиален етап, плюс логика. Някъде на сайта им има примерни ТОП тестове, като се разтърся тези дни, ще пусна линк.

За мен е малко неприятна изненада, че вече за творческите специалности не се кандидатства И с портфолио, не знам защо така са решили.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 564
Ето тук описание и един примерен ТОП.
https://nbu.bg/bg/kandidat-studenti/priem-sled-sredno-obrazovani … en-variant-na-top
Мартеа, ако ти се споделя, защо би отбой на НХА наборката? Следя и аз тези специалности заради осмокласничката, макар че е много далеч за нея още... Странно ми е и на мен  в тази връзка как само с ТОП и без портофолио. Тя би се издънила сериозно на всичко що е Мат и природни науки. А това, което им е силата реално отпада..

# 703
  • Мнения: 1 541
Как така отпадат оценките от годините ако има оценка по ДЗИ? Имаш в предвид университет Х не ги взима под внимание, не че не си пишат в дипломата, нали?

# 704
  • Мнения: 4 187
Jiema, най-общо смени посоката по отношение на специалността, а това, което иска, го няма в НХА. Утре ще ти пиша подробно на лични.

Общи условия

Активация на акаунт