Жълто тяло??

  • 652
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте.
Днес бях на преглед при гинеколог, цикълът ми закъснява с 6 дни, тест за бременност-отрицателен. Докторът каза след десет дена да отида на кръвен тест. В амбулаторния лист е отбелязъл “ десен яйчник- жълто тяло”. Какво трябва да означава това? От притеснение забравих да го питам и затова пускам темата

# 1
  • Мнения: 25 615
Това означава, че е имало овулация. Но не е гаранция, че има оплождане и бременност.

Цитат
Жълто тяло – същност
За да разберем повече за неговата основна функция, трябва да знаем какво точно представлява едно жълто тяло. То се формира от празния фоликул, останал след овулацията. Това е последният активен етап от жизнения цикъл на яйчниковия фоликул. Без него ранната бременност не може да се поддържа.

Яйчникът е изграден от фоликули. Всяка от тези малки, пълни с течност торбички съдържа незряла яйцеклетка (или яйцеклетка). През първите две седмици от менструалния цикъл хормоните, регулирани от хипоталамуса и отделяни от хипофизната жлеза, задействат растежа на някои от тези фоликули и узряването на яйцеклетката във фоликулите.

В даден момент един фоликул става доминиращ. Той е мястото, откъдето идва яйцеклетката, която ще бъде освободена при овулация. Тя излиза от фоликула, оставяйки след себе си празна обвивка от клетки. Те се трансформират след освобождаването на яйцеклетката и така променят хормоните, които отделят. Така се получава жълто тяло.
https://fertilaid.bg/julto-tyalo/

# 2
  • Мнения: 794
Аз бих си направила повторно тест, например след още ден, два. При 6 дни закъснение, а ако и изчакате още малко, например да станат 8, 9, 10, със сигурност вече би трябвало тестът да е положителен при бременност. А кръвният тест е най-сигурен определено.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 155
Това с кръвен тест след 10 дни, ако не си правила секс в последните дни, няма смисъл.
При 6 дни закъснение, пусни сега кръвен тест и ще разбереш. Дори и да има бременност, на 6 дни закъснение нищо не може да се види.
Вероятно става дума за късна овулация, заради която се бави новият цикъл.

Общи условия

Активация на акаунт