Пазаруване от индийски онлайн платформи

  • 442
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Привет на заинтригуваните от темата!
Намерих подобни теми от 2009 и 2013 г, в които отдавна не е коментирано, а мисля, че ще има все по-голям интерес с развитието на глобалната търговия и доставки. Става въпрос за пазаруване на дребно, а не за някакъв сериозен бизнес.
Леко въведение. Интереса ми към това какво може да си купи човек от Индия е отдавна. Дори съм си поръчвал преди 15-тина години разни дреболии и много качествено кожено яке made to measure, което и до днес нося чат-пат ако се сетя за него. Тогава онлайн търговията беше на съвсем друго ниво, пък и аз едва прохождах в нея, та минавах през фирми, специализирани в така нареченото асистирано пазаруване.
Наскоро попаднах на продукти, предлагани от търговци от Индия в ebay и Etsy и качеството и цените ми се струват много конкурентни. Още повече специално за дрехи често се предлага ушиване по поръчка, което в моя случай е безценно предвид нестандартните размери, които нося. Например, кожено/велурено яке/блейзър, агнешка кожа, Custom/Tailor made и за 100-150 долара с често безплатна доставка на мен ми звучи повече от добре. Не зная доколко е уместно и според правилата на форума да дам линкове и не искам да се сметне за реклама, затова ще постна само снимки за сега, а ако има интерес - разбира се, ще дам и подробности на лични.






Та, аз съм готов да рискувам с една-две поръчки и да споделя впечатления, но бих искал първо да съм наясно как стои въпросът с мито и ддс, за да не се окаже, че това, което ще ми начислят на митницата е повече от стойността на самата поръчка Simple Smile
Зная, че първо се начислява мито и след това ддс, но нищо повече. Затова конкретните ми въпроси са:
1) над каква стойност се облага доставка от Индия? Мисля, че е като за всичко извън ЕС - над 30 евро, но не съм сигурен;
2) как точно се облага? Някакъв % от стойността или? Ако да, то колко е този %? Включва ли се транспорта (ако има такъв) в облагаемата стойност?
3) има ли диференцирани ставки за различните стоки? Например, за кожени изделия - едни, за платове - други, за тия страни - толкова, за ония - еди-колко си и т.н;
4) какво изисква митницата като доказателство за платената по поръчката сума, въз основа на което да начисли митото и ддс-то? Извлечение от карта/сметка, потвърждение на поръчка от ebay или друго?
Ако някой се включи с компетентен отговор ще съм безкрайно задължен. Линк, където може да се проверят тия неща също върши работа, макар че предпочитам обяснение от запознати, а не някакви дълги и засукани наредби и правилници, които да трябва да тълкувам с моите съмнителни юридически познания.

# 1
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 178
Само за ибей и еци ли става дума или има някакъв индийски алиекспрес?  То в цяла Азия има евтини качествени неща, но гаранцията е нулева и си е лотария. Ще чакам и аз отзиви.

# 2
  • Мнения: 67
Ами, ebay и Etsy ми се виждат по-читави. Пазарувал съм от тях и не съм имал проблеми. А и доставят до тук. Защото това е голям проблем. Китайците от Ali-то го решиха горе-долу въпроса с доставката, ама за други, по-неизвестни азиатски сайтове - не знам.
За индийски Ali - не знам да има. То и ebay India е някакъв странен и нещо не можах да се ориентирам добре. Не съм имал време да го проуча по-детайлно.
Това, което намерих и постнах като картинки тук са листвания в Хонконг-ския ebay. Интересно, че в английския ebay се виждат само част от продуктите на акаунта. Примерно, ако в Хонконг-ския продавача има 3000 аритула, в английския са само 300. И не е свързано с доставка или нещо такова, защото ако си ги хвърлиш в количката в Хонконг ти излизат и можеш да ги поръчаш в английския ebay.
А иначе, че си е лотария е ясно. Затова и отворих темата - кой каквото знае, да казва, за да не правим всички едни и същи грешки. Било за магазини, било за доставки, митници и т.н. Така че всяко инфо е добре дошло. Нали Индия щяла да бъде новия Китай Simple Smile

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 02:30 от answer42

Общи условия

Активация на акаунт