Гранични АСАТ и АЛАТ

  • 934
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 292
Тези стойности на АСАТ и АЛАТ ме притесняват. В норма са, но на горна граница. Преди 3 год. ме гледаха на ехограф по друг повод и ми казаха, че имам омазняване на черния дроб, но не било притеснително. Много хора били така. Да се притеснявам ли? Има ли други с подобни стойности? На 58 г.съм, ако има значение. Зная,че лошият холестерол е повишен, но пия лекарства за него. Въпросът ми е само за чернодробните показатели.

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 20:45 от maca-niki2008

# 1
  • Мнения: 3 551
Лошият ви холестерол не е с добра стойност. Трябва ви диета, но доктор първо да види и каже.

# 2
  • Мнения: 2 480
Ако отслабнете, ще ги свалите. А за подобрение на лошия холестерол вероятно ще трябва да увеличите дозата на хапчетата или да ги смените. Кардиолозите имат думата.

# 3
  • Мнения: 1 741
Вижте въобще не са високи алат и асат...дори от по вредна храна хапната на вечерта преди изследването могат да се покачват...или от някой антибиотик или друго лекарство което сте пили напоследък...на мен от пропицил 3 месеца ми бяха леко над горна граница + и ггт...после постепенно се нормализираха

# 4
  • София
  • Мнения: 11 490
Лошият ви холестерол не е с добра стойност. Трябва ви диета, но доктор първо да види и каже.
Жената пише, че знае за лошия холестерол Rolling Eyes
Пита за чернодробните.
И моите са над средната стойност, също съм с омазнен черен дроб, но гастроентерологът ми не ми е казвал да приемам някакви лекарства. Само да си оправя храненето.
И не, нямам нужда да отслабвам.

# 5
  • София
  • Мнения: 658
Черен дроб се омазнява (основно) от две неща:
1. Сладко (най-вече течни: газирани, сиропи, сокове) + всички останали
2. Алкохол

Основният проблем на омазнения дроб, е че с него идва инсулиновата резистентност, откъде идват всички познати на човека хронични болести: от диабет и хипертония до рак и алцхаймер.

Отговор на питащия: да, редно да се попритесните, за да вземете мерки. И задължително си направете тест за ИР: HOMA-IR, в която и да е лабораториите. Почти сигурно сте с инсулинова резистентност, въпросът е колко.

# 6
  • Мнения: 54 445
Триглицеридите също са високи. Оптимално трябва да са под 1.
Промяна в храненето трябва и много движение. Да се минимизират въглехидратите - тестени, сладкиши, сокове и безалкохолни, дори плодове. Много зеленчуци, риба, яйца, маслини и ще се оправи положението. Асат и Алат са в норма, все още.

Общи условия

Активация на акаунт