Седмокласници 2023/2024 - тема 4

  • 32 447
  • 775
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 4 587
Децата от 2010 са си бройка. Ама няма как да ‘върнем’ наборите Simple Smile

Моят беше доволен от класното по Бел - справил се бил. Само че все нещо не достига и все петици му пишат. Та ако тенденцията продължи, ще са много сложни сметките през лятото при нас.

# 706
  • Мнения: 301
То няма значение, колко са родени, а колко са стигнали до 7-ми клас.
419 паралелки * 26 деца са 10894 места. Пак не стигат за обявените 12410 деца в набора. Ако сравняваме с родените, разликата е още по голяма... Чак пък толкова деца да отпадат след 7ми клас, не ми се вярва...

# 707
  • София
  • Мнения: 12 247
Не съм сигурна дали в тази бройка влизат държавните училища извън МОН. По-скоро това са паралелките по ДПП, а там не влизат примерно училищата към МК, спортните училища...  Така или иначе, няма начин да предвидят по-малко паралелки от броя седмокласници.

# 708
  • Мнения: X
419 е само ДПП.
За сравнение - миналата година бяха заложени 440 паралелки при 12784 седмокласници. И въпреки че пак е изглеждало, че не са достатъчни, е имало закрити паралелки. Постъпване в частни училища, училища по изкуствата и културата, спортни и духовни училища ( които са със самостоятелен прием), записване в училища в друга област , заминаване зад граница и т. н. РУО си следят тенденциите през годините и на тази база изготвят прогнозните целеви стойности.

# 709
  • Мнения: 12 492
Независимо от училищата, които не приемат чрез класиранията на РУО, не е нормално обявените паралелки и места да са по-малко от завършващите седмокласници. Както и не е нормално всички осми класове да се окажат пълни на макс. Какво се случва с децата, чиито родители по една или друга причина се местят в София? Те къде отиват да учат? И къде биха отишли тези, които остават извън класирането по една или друга причина, и които не могат да влязат в спортно училище, училище към МК или частно?

# 710
  • Мнения: X
Ами, може да не е  нормално, но очевидно нещата се получават. Поне откакто ги следя. Има-няма едно 15 години.
Идеята не е, че останалите без места след класиранията за ДПП отиват в ЧУ, спортно, духовно и т. н. По-скоро записалите се в училища със самостоятелен прием освобождават места за ДПП. Преместването е съвсем отделен въпрос, често - надпланов, а там правилата са различни.

# 711
  • Мнения: 301
А има ли някъде статистика какви паралелки са закрити? Защото те хубаво искат 60% професионални паралелки, ама не е много реалистично. Децата едвам се ориентират какво искат да учат, а камо ли да избират професионална насоченост на 14 години. Да не говорим, че до седми клас така популярната STEM насоченост е смехотворна. Даже и да харесва дете механика например няма как да знае, защото досег до 7ми клас с това няма. Химията, Физиката и Биологията са самостоятелни предмети от 7ми клас...

# 712
  • Мнения: 6 420
В тази бройка следва да се добави и някакво количество деца, които идват от другаде, точно за да кандидатстват. Вкл и София област, които надали имат грандиозен избор, но не само те, а и много амбицирани деца за топ-места

# 713
  • София
  • Мнения: 7 126
Има ли някъде информация колко от децата са момичета? Някъде миналата година прочетох, че набор 2010 има доста повече момичета в сравнение с набор 2009 и това вероятно ще повиши баловете в училищата с квоти...не зная дали е вярно.

# 714
  • Мнения: 12 492
Идеята е в МГ и ЕГ да отиват най-силните ученици както до сега, които след това ще учат висше. Извън тези 10-20% отличници има маса ученици с успех от Среден до много добър, които могат да бъдат ориентирани/ разпределени към професионалните гимназии, което не е пречка да продължат в университет в същото направление или дори в коренно различно. Не знам как са училищата в София, но извън столицата има градове, в които в някои професионални гимназии минималните балове са конкурентни или близки до тези на  местните МГ или ЕГ.

# 715
  • European Union
  • Мнения: 1 428
В тази бройка следва да се добави и някакво количество деца, които идват от другаде, точно за да кандидатстват. Вкл и София област, които надали имат грандиозен избор, но не само те, а и много амбицирани деца за топ-места
Аз знам за много деца от София, които учат в Правец и Своге. Предполагам, че има и други училища, за които аз не знам. Движението не е само към София.

# 716
  • у дома
  • Мнения: 7 167
В Пловдив ОТ са провели ПИ по мат-различен е от този в София-дали някое дете се е явило и може да го споделите ?

# 717
  • София
  • Мнения: 7 126
Кети, за Правец ясно защо, но не мога да намеря причина дете от София да учи в Своге. И дори да има са единици.

# 718
  • Мнения: 40
За интересуващите се от олимпиадата по БЕЛ :
Ето какво е публикувано на сайта на РУО-София :
https://ruo-sofia-grad.com/%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B8% … B1%D0%B5%D0%BB-3/
Има и  критерии за оценяване на ОЛВ и ОНВ.

# 719
  • Мнения: 775
Олимпиада по БЕЛ в Бургас на 20.01.2024г (събота), но не знам за час.

Общи условия

Активация на акаунт