Цените в България и в чужбина

  • 26 296
  • 846
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 18 740
Да бяха написали нещо за месо, плодове, зеленчуци, хляб в статията. Че яйца и млечни далеч не изчерпват потребителската кошница.

# 91
  • Мнения: 14 805
Цитат
Оказва се, че в България тези основни храни са с над 20 на сто по-скъпи отколкото в Германия и с 36% по-скъпи отколкото във Франция. Същевременно средната нетна заплата в България е 701 евро при 2870 евро в Германия и 2504 евро във Франция, показват последните данни на Евростат.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2023/12/16/izprevarvame-germaniia … ovni-hrani.592515
Я,Евростат го казва.Значи не е,че просто си мрънкаме.

# 92
  • Мнения: 826
Цитат
Оказва се, че в България тези основни храни са с над 20 на сто по-скъпи отколкото в Германия и с 36% по-скъпи отколкото във Франция. Същевременно средната нетна заплата в България е 701 евро при 2870 евро в Германия и 2504 евро във Франция, показват последните данни на Евростат.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2023/12/16/izprevarvame-germaniia … ovni-hrani.592515
Я,Евростат го казва.Значи не е,че просто си мрънкаме.
Определено не е, че просто си мрънкаме. Ама, я иди обяснявай на някои хора, че хем сме най-бедни, хем цените ни са най-високи - почват да ти развиват какви ли не теории.

# 93
  • Мнения: 3 973
Ето данните от Евростат. 

Данните са за 2022-ра, публикувани на 14 Декември 2023-та:

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 924
Да бяха написали нещо за месо, плодове, зеленчуци, хляб в статията. Че яйца и млечни далеч не изчерпват потребителската кошница.
Ми няма да е толкова драматично. Конкретно и само яйцата и млечните са ни по-скъпи. Което не че е добре - никак не е добре, но не е равно на "цениТЕ ни по-високи". В поста над моя я има таблицата.

# 95
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 945
По-лесно ще е да се сравни като се каже колко харчиш на месец за храна, отколкото да спорим за отделни продукти.

# 96
  • Мнения: 3 973
По-лесно ще е да се сравни като се каже колко харчиш на месец за храна, отколкото да спорим за отделни продукти.



Дали?
Едните купуват труфели и френско вино, другите хляб и сирене.
Аз имам мъж, който яде за 3-ма стандартни мъже, плюс тинейджър. Нелепи са тези сравнения.
Затова има статистика, която работи по критерии и сравнява сравними показатели.
И на страницата на Евростат и на НСИ са описани критерии и резултатите след това са съпоставими.

# 97
  • Мнения: 10 774
Имало е сумати хранителни сравнителни теми... сума страници калабалък кютек.. и накрая всички ядем свинско със зеле Joy
Горе-долу тук същата работа.

# 98
  • София
  • Мнения: 6 375
колко плащате за една вечеря в ресторант в Германия/Франция/Испания със салата, основно ястие, десерт и чаша вино? ресторантът е нормален - не квартална кръчма, не с Мишлен звезда.

# 99
  • Берлин
  • Мнения: 4 692
Аз отговарям от Берлин: 4 човека, италиански непретенциозен ресторант. 4 салати, 4 основни, 4 десерта + 3 коктейла, 4 водки, 2 бири - 279 € без бакшиша снощи.
И още едно сравнение: промоция в Кауфланд в Бг бонбони Мерси 14+лв. Също на промоция вчера същата голяма кутия тук 4,44€

# 100
  • Мнения: 18 740
В нашето семейство никой не може да изконсумира салата, основно и десерт, освен ако не е гурме с малките порции. Обикновено всеки е с по две от изброените.

Пример от онзи ден - Брюксел, централна част, румънски ресторант. За моята част от плата със салати и разядки плюс порция сърми с качамак и пушено свинско (която стигна и за вечеря на мъжа ми, защото след салатите не се справих с яденето), платих 26 евро. Виното и безалкохолните бяха от шефа.

Фламандската част извън Брюксел: 4 пици, 2 чаши вино, 2 цитронади, вода и 2 сладоледа - 80е.

Пак фламандска част, за 3 възрастни плюс дете, all you can eat азиатска кухня със суши, сьомга, тон и всевъзможни морски дарове, огромен десертен бар, напитките се плащат отделно - варираме между 90 и 120 евро в зависимост от деня и дали е обяд/вечеря.

# 101
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 945
колко плащате за една вечеря в ресторант в Германия/Франция/Испания със салата, основно ястие, десерт и чаша вино? ресторантът е нормален - не квартална кръчма, не с Мишлен звезда.
Направо снимки на менюто с ценоразписа Fork And Knife А всъщност защо само за храни се говори, пишете колко струва да дойде водопроводчик, колко ти е прегледа за колата, таксата за чистачка в блока, билетчето за градския транспорт и т.н.

# 102
  • Мнения: 42 081
Аз отговарям от Берлин: 4 човека, италиански непретенциозен ресторант. 4 салати, 4 основни, 4 десерта + 3 коктейла, 4 водки, 2 бири - 279 € без бакшиша снощи.
И още едно сравнение: промоция в Кауфланд в Бг бонбони Мерси 14+лв. Също на промоция вчера същата голяма кутия тук 4,44€

Уточни какво се разбира под "4 водки" Wink

# 103
  • Берлин
  • Мнения: 4 692
Тук са винаги малки

# 104
  • Мнения: 3 332
Да бяха написали нещо за месо, плодове, зеленчуци, хляб в статията. Че яйца и млечни далеч не изчерпват потребителската кошница.
Ми няма да е толкова драматично. Конкретно и само яйцата и млечните са ни по-скъпи. Което не че е добре - никак не е добре, но не е равно на "цениТЕ ни по-високи". В поста над моя я има таблицата.
Само?
Ако говорим средно за Европа, почти всичко там е по-евтино спрямо България, не само млечните.

Общи условия

Активация на акаунт