Цените в България и в чужбина

  • 25 285
  • 831
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 14 703
Определено не сме с по-ниски доходи от северномакедонците. Къде е тая статистика?

# 76
  • Мнения: 793
Качеството на живот е пряко свързано с доходите и парите.
 И не може да живееш в уредена държава, и да плащаш ниски данъци и наеми.
Ако живееш в социална държава каквито са повечето в Европа, горните твърдения не са верни😁
Кажете го това на тези, които живеят в такива страни, но се оплакват

# 77
  • Мнения: 14 723
Определено не сме с по-ниски доходи от северномакедонците. Къде е тая статистика?
По тв полит.коментатор,но не си спомням подробности,кой канал и т.н..
Цитат
Кои са те, конкретно? И това какво показва?
Темата тръгна от там ,че у нас  някои храни са по-скъпи ,а не наеми,данъци и т.н.на запад.Както аз писах,виждала съм го преди ковид.Освен да търся снимките да видят и други.Имам от чужбина.Виж в Б-я не съм снимала цените по онова време.Какво показва това,предполагам спекула.Сложих снимки с голяма разлика на цените на козметични продукти м/у Германия и Нидерландия.Те са от нидерландски форум.Местни и чужденци се оплакват от по-високите цени.Тоест,както ние споделяме,така го правят и на запад.
Тук също са показвали брошури на лидъл от Германия,Гърция,Испания.Цените два пъти по-ниски НЕ на промоция.

# 78
  • Мнения: 4 813
Нидерландците не е необходимо да се оплакват, да ходят на пазар в Германия, наблизо са. Люксембургчани например в събота завземат германския Трир. Ние сме в Белгия и докато синът ми беше малък и не бяхме в режима с домашни и съботно-неделни дейности, редовно ходехме за разходка и пазар до Аахен (който е на по-малко час и половина път от нас по магистралата) или до Лил (на около час път). Не го правехме с цел спестяване предимно, а по-скоро с цел разообразие. И явно не сме само ние, защото инв двата града в събота винаги е пълно с белгийски коли. Предлагането в Белгия е в пъти по-ограничено от това в съседните държави, което е нормално. Цени не съм сравнявала поотделно, но определено една количка обикновен пазар (плодове, зеленчуци, месо, хляб, млечни,…) ми излизаше примерно два пъти по-евтино в Германия, без да съм избирала продуктите по цените им. В момента знам само цените на училищните тетрадки, които ползва сина ми, но пак не е меродавно, защото в Белгия продават само на една скъпа марка, докато във Франция има поне 3-4 марки, а ние купуваме марката на супера - разликата е три пъти на тетрадка.

# 79
  • Мнения: 3 863
Ами нормални са тези неща. Навсякъде в Европа се отскача до съседни държави за по-ниски цени. Не виждам, защо постоянно някой трябва да обяснява, че като дошъл от на гости от Германия в България и кетчупа бил златен. От цена в един магазини.
Малко на българският казан ми прилича.

# 80
  • Мнения: 18 611
То пък остава и да обикалям магазините да сравнявам кетчупа навсякъде, който и без това не купувам. Метро за мен е обективен ориентир за цените.

Положителното е, че впечатляващи ми се сториха само цените на продуктите, които не са от първа необходимост и може и без тях. Като въпросният кетчуп. Хранителните продукти не ме впечатлиха особено.

# 81
  • Мнения: 793

Темата тръгна от там ,че у нас  някои храни са по-скъпи ,а не наеми,данъци и т.н.на запад.Както аз писах,виждала съм го преди ковид.Освен да търся снимките да видят и други.Имам от чужбина.Виж в Б-я не съм снимала цените по онова време.Какво показва това,предполагам спекула.Сложих снимки с голяма разлика на цените на козметични продукти м/у Германия и Нидерландия.Те са от нидерландски форум.Местни и чужденци се оплакват от по-високите цени.Тоест,както ние споделяме,така го правят и на запад.
Тук също са показвали брошури на лидъл от Германия,Гърция,Испания.Цените два пъти по-ниски НЕ на промоция.

У  нас  доста вносни храни не само са по-скъпи, но и по-некачествени. Някои съставки са заменени с по-евтини и по-вредни. Напр.  с Глюкозо-фруктозен сироп

# 82
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 427
У  нас  доста вносни храни не само са по-скъпи, но и по-некачествени.
Ами ако са качествени ще са още по-скъпи ¯\_(ツ)_/¯

# 83
  • Мнения: 14 723
Преди десетина година тук  имаше такава тема за качеството на стоките на запад и у нас.Имаше два лагера,които яростно спореха.Някои твърдяха,че си внушаваме по-лошото качество на храни,прахове за пране и пр.Обвинения и подигравки на тема конспирации имаше.Те западняците нямало да сменят продуктите в заводите, които правели за нас.Какво да сменят,имат си различни поточни линии и готово.След няколко месеца се оказа,че е имало такова проучване и наистина стоките произвеждани за източноевропейците са с по-ниско качество.Тв екип попита защо така.Отговорът беше един път,на източноевропейците така повече им харесва!:open_mouth:
Не си представям хора постоянно да се вдигат да пътуват до съседна страна за по-евтина храна и козметика.Не на всички нидерландци им е близо и бързо да отидат в немско.В чужбинският подфорум има линк с цени в Люксембург.Там не съм ходила,но знам,че в страните от Бенелюкс си е скъпо.Та цените в линка ми малеят към днешна дата.

# 84
  • Мнения: 4 813
Какво разбираш под ‘постоянно’? Трир - Люксембург е 60 километра. Моите познати в Люксембург, които са доста на брой, ходят през две-три седмици в Трир. Ние навремето ходехме веднъж в месеца в Германия или Франция, сега ходим по 2-3 пъти в годината специално за пазар и примерно още 3-4 пъти за ваканция, която съчетаваме и с пазар. За ежедневни продукти не става, но за всякакви химии, консерви, тоалетна хартия, вода, сокове, … става идеално.

От темата разбрах, че явно съм спестила доста парите, тъй като кетчуп у дома не ядем.

# 85
  • Мнения: 220
Гърците по отношение качеството на храната не можем да ги стигнем и срещу тях да тичаме. В Лидл цените не знам как са, защото там качествените продукти са в местни магазини (месарници, пекарни и т.н).
[/quote]
И при нас има месарници и в месото няма вода.
Рибата им в БГ е по-евтина отколкото в магазините в Гърция. Ние си я купуваме по 6 евро от рибари в малко место пристанище.
Плодовете им са по-скъпи.
Имаме имот в Гърция и моите съседи все искат да им купувам продукти от България.
Вземам тефтера от последната им поръчка...консерви с гъши дроб, бира,  олио,кромит лук, чесън,праз,кори за баница,пчелен мед.Нашата лютеница не им се хареса.
...и цигари

# 86
  • Melmak
  • Мнения: 3 259
Знам, че доста хора пазаруват от Гърция и Турция, но аз особено за Гърция нямам поглед на цените. Като съм ходила на море там не ми се е виждало по-евтино. Не коментирам почивката, а покупки в хранителен магазин. В Турция ок, може да е по-евтино, ако си от пограничните зони. Но от Плевен, София или Варна да ходиш до Турция за храна?

# 87
  • Мнения: 110
Да не генарализираме с ''въобще''.И пак казвам,че не говоря за българи.Както се видя и в др.страни се жалват и показват доказателства без да живеят до границата.Австралийци коментират как е в щатите.Нищо,че са огромна територия.Коменират си за големите градове,курорти,цени на храни,дрехи,всичко.Айде да не е през девет планини в десета,но скандинавците се лашкат по круизни кораби не за масло,а за по-евтин алкохол.Същото не чак  в такива мащаби правят като се мотаят между НЗ и Австралия и го съобщават с огромна гордост.Западняци с кеф мъкнат стекове цигари на макс 4бр. от тук към страните си.Уж там не пушат,само ние сме простаци,но  като са тук,пушат като българи.И не говоря за някакви пишлемета,а за хора м/у 30-50г.Може и повече.Уж на Сл.бряг идвали най-големите отрепки,може и така е.Огромни семейства,бебета в колички и с малко по-големи деца,всички в кръчмите,дъни музика.Пият коктейли,майката с една ръка държи количката,с другата цигарата.Уж все консервативни нации,британци и нидерландци бяха,дето вкъщи децата им лягали в 7ч.вечерта.Е тук в полунощ бяха на крак,бебета в количките.Идваше ми да ги снимам.Нищо общо с това,което пишат нашите по форумите.Даже първо се възмутих.После си коментирахме с нашата компания,че тук имат възможност да разпуснат без притеснения  и дали ще има последствия.Там няма и кой да ги пусне така в кръчма,НО хора са и нищо човешко не им е чуждо.Сега им е паднало,нека  се забавляват максимално.И вечер в кръчмите,и през деня  точно това коментираха колко евтино им е тук.Та не е като да не коментират и другите народи.

Точно това е,че тук като правим такива коментари и веднага следват 18 коментара как не разбираме от логистика, продажби и икономика. Навсякъде хората коментират такива неща,защото това е ежедневието ни. Нима не сравняваме цените на ресторантите като правим сватба или кръщенка. Ама не, тук не можем да се възмутим,че е по-скъпо,защото просто сме "тъпи",че не разбираме,че Зара и Кауфланд ако продават тук е за да ги има, а не за двойна печалба...

# 88
  • Мнения: 14 723
Въпроса е принципен,но явно трябва да бъдем нас тези неща. Да не издребняваме. Wink Точно днес в билла група сърби сериозно пазаруваха.За мое учудване те пък обръщаха всички цени в евро.Имаше наредени стекове бира Stella Artois.Коментираха един аха,аха един да вземе,пак коментари и се отказаха накрая.

# 89
  • Мнения: 793
Изпреварваме Германия и Франция по скъпотия на основни храни

https://www.dnes.bg/obshtestvo/2023/12/16/izprevarvame-germaniia … ovni-hrani.592515

Общи условия

Активация на акаунт