Как се прави прощъпулник

  • 1 027
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 749
Здравейте, в вякои теми поразпитах,но прочетох една конкретно за прощъпулника и се обърках тотално.
Правело се на голяма луна само сряда,раздава се първо  питка и в някой друг ден се прави прощъпулника общо взето тези неща ме объркаха ,защото ги чувам за първи път и ще се радвам да подновя темата и да чуя как всъщност се прави.Ще кажа какво аз знам,че се прави за да видим дали все пак съм на прав път. Знам,че е хубаво да е Понеделник,сряда или неделя.
Аз си бях набелязала да е в неделя,оказа се,че тогава е Бъдни вечер предполагам няма връзка едното с другото и няма да има проблем да го направя на бъдни вечер . Знам,че майката рано сутринта замесва питката ,и когато се е наспало детето може да се направи прощъпулника като тракулваме питката пред детето в посока на наредените предмети ,от които трябва да си избере професия и общо взето е това ,друго не знам дали се прави

# 1
  • Мнения: 5 334
Нашия беше на Коледа по обяд. Питката си я поръчах, не мога да меся. Общо взето както си го усетите. Няма проблем да е Бъдни вечер, няма проблем и друг да меси питката, стига да е с двама живи родители. Не е хубаво да е в събота - това е деня на мъртвите. Тези неща спазих аз. Същото е и за погачата.

# 2
  • Мнения: 6 938
Нашия на 30.12...
Не съм избирала специално датата.Питка поръчах,бяхме само с баща й без излишни панаири с баби 😁

# 3
  • Мнения: 534
Нашият беше на Благовещение, но беше събота, на гости беше само сестра ми. Направих питка, която не се получи много добре, нещо маята ми беше кофти. Търкулнахме я, избра си предмета и хапнахме. Бях поръчала и торта. Направихме му снимки и така. На големия също беше в събота и му направих аз питката. И при двете деца, докато месих питката направих отпечатък с босо краче на детето(добре измито) не помня кой ми беше казал, че се прави така.

# 4
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Както искаш си го прави, сега всеки си измисля, нищо от гореописаното освен питката не са нито стари нито разпространени традиции.

# 5
  • Мнения: 25 610
Традициите отдавна не са това, което бяха. Simple Smile
Както го направите, така ще е. Спокойно, никой няма да ви върне на поправка. Simple Smile
„Важното“ е да има предмети, символизиращи различни професии, за да може детето да си хване 1-2-3 или колкото там успее, питка да си хапнете за здраве и стига толкова. Всичко останало е за разкош.

Скрит текст:
Само като любопитна информация. По нашия край е прието питката да се прави като голям геврек – с дупка в средата, за да може да се надене на кръста на детето, като пояс за плуване. Канят се други деца, по-големи, които трябва да си отчупят парче от питката и да хукнат да бягат, като същевременно примамват детенцето да започне да ги гони. Така го „орисват“ да е пъргаво и бързо.
Друг вариант е да се направи класическа питка, която се търкулва по земята върху бяло платно, като пак се насърчава детето да хукне да я гони.
За предметите и професията е ясно – каквото хване първо детето, това уж ще му е бъдещата професия. Понякога се сбъдва, но само понякога. Но пък е добър повод за шеги и закачки с детето и родителите му. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 749
Тоест ако детето вземе 2-3 различни предмета как да го разбирам каква ще е професията или се брои ,което вземе първо

# 7
  • Мнения: 13 545
Водещото на този обичай е детето да ходи бързо, така както се търкулва питката. Всичко останало е притурка, предметите са за примамка на детето да ходи.
Омеси или поръчай питка и си хапнете за здраве.

# 8
  • Мнения: 580
Нашият прощъпулник беше в петък, казали ми бяха, че не е хубаво да се прави във вторник или събота и аз се съобразих. Питката я меси една съседка, понеже вярванията са, че е хубаво жената, която я прави да е майчина и бащина, а моята майка беше починала отдавна. Бяхме 4-5 жени и няколко дечица, малко по-големи от моето. Вече не помня какво хвана първо детето. Но интересното беше, че тръгна по питката, а после като си взе предмет започна да си лази. Почерпихме със сладки и безалкохолно и гостите се разотидоха. Единствения мъж, който присъства беше татко й, нали уж мъже не трябва да присъстват, но той имаше голямо желание.

# 9
  • Мнения: 1 103
Здравейте, а ако поръчам питка от някъде - как се процедира, как да сме сигурни реално, че родителите за живи.. Малко се обърках заради това.

# 10
  • Мнения: 2 749
Ами няма как да знаете ,това го правят хора ,които не могат да месят или пък нямат време ,за мен дори да не можеш да месиш ще се постараеш заряди детето си . Аз мога да меся и си я замесих сама ,забравих да пиша как е минало . Хванахме химикал и мишка за учител и комп.техник,а това е питката ,с която се гордея ,разбира се не е като от магазин,изрязах и направих от тестото и краченца
Здравейте, а ако поръчам питка от някъде - как се процедира, как да сме сигурни реално, че родителите за живи.. Малко се обърках заради това.

# 11
  • Мнения: 5 334
Ох, ама айде моля ви се 😁 не мога да меся и не мисля да се излагам точно за празника на детето си. Поръчах си питката,в случая знам, че жената е с двама живи родители. Който иска нека меси.

Общи условия

Активация на акаунт