?Въпроси всякакви за СО? 2024

  • 220 713
  • 6 309
  •   1
Отговори
# 4 380
  • Пловдив
  • Мнения: 23 935
А защо според вас грижите са непременно бърсане на задници и гледане на легло? Да, случват се и тези неща, но в повечето случаи е за малко и съвсем накрая.
Защото в много случаи нито е за малко, нито е съвсем накрая. Баба ми беше 5 години на легло, като 3 години в съвсем неадекватно състояние, не говореше и не ни разпознаваше.

# 4 381
  • София
  • Мнения: 29 053
...
От другаде тръгна казуса. Ако вземем за пример ощетено дете, за сметка на друго, често родителите именно от ощетеното търсят грижи и внимание, а галеника си живее живота, защото цял живот е било така. Често не е "дай, за да те гледам", а "аз те игнорирам и ощетявам, ама ти си длъжен да ме гледаш".
...
Точно. Ето я ситуацията:
Още един казус - родители с втори брак, от първите имат по едно дете (А на бащата, Б - на майката), имат и едно общо в последствие. Първите деца са оставени да се отглеждат от разни баби и дядовци. След като общото дете навършва пълнолетие, бащата преписва (дарява, не знам) имуществото си на общото дете - тази сделка се прави тайно, А е обезпечено от имуществото на майка си, както и от това на бабите и дядовците си. Бащата на Б има втори брак и там имуществото остава за новите наследници.
Скрит текст:
Какво би трябвало да са отношенията в подобно семейство? Един се чувства онеправдан, друг смята, че всичко е справедливо. До къде е законът и от къде започват семейните или общочовешки ценности? Или те се припокриват? Вие как виждате от страни тази ситуация? Какво би било отношението ви към останалите, ако сте на мястото на А или Б?

През цялото време говоря за нея.
При нея (или подобни на нея) никой от родителите няма очи да иска грижи от Б. Лишаването от наследство е само външен израз на отношението към детето. За мен по-лошото е, че са го захвърлили при някоя от бабите, но са си гледали новите деца. Ако съм на мястото на Б, не бих полагала грижи.

# 4 382
  • Мнения: 2 326
На Б последна грижа са му имотите на тези хора. Други проблеми си има, при това сериозни.

# 4 383
  • Мнения: 18 404
Абе на стари години с Б. ще е: "Ооо, маме, аз не исках да те оставяме при баба ти, ама пастрока ти е виновен!" (или мащехата, разбира се).

# 4 384
  • София
  • Мнения: 29 053
Възможно е. Но това не променя нищо.

# 4 385
  • Мнения: X
А защо според вас грижите са непременно бърсане на задници и гледане на легло? Да, случват се и тези неща, но в повечето случаи е за малко и съвсем накрая.

Баба ми е на 98, грижа се за нея по един или друг начин с постоянно покачващо се ниво на сложност откакто е на 70. От 10 години плащаме на жена да я гледа... Като някакъв психопат просто се моля всичко да свърши и ме е срам от себе си!

# 4 386
  • при късмета
  • Мнения: 24 132
Абе на стари години с Б. ще е: "Ооо, маме, аз не исках да те оставяме при баба ти, ама пастрока ти е виновен!" (или мащехата, разбира се).
Това няма да е оправдание. Вероятно изобщо Б няма да го отрази като такова. С пълно право. Ще каже "маме, аз искам да те гледам и да ти помагам, ама ей на, тези мои деца/жена са ми целия ангажимент. Други нямам"

# 4 387
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
А защо според вас грижите са непременно бърсане на задници и гледане на легло? Да, случват се и тези неща, но в повечето случаи е за малко и съвсем накрая.
... е мъжката гледна точка. Когато си опирал най-много до пълен памперс на бебе (и то далеч не на всички мъже се случва, понеже са особено гнусливи), си изграждаш погрешни представи и за грижите за възрастните хора. На чужд гръб и сто тояги са много малко.

# 4 388
  • Мнения: 7 553
Масово от болниците изписват хора с трахеостома и зависими от апарат, който близки трябва да си закупят, а и да наемат вкъщи персонал, който липсва, с дълбоки декубитални рани и действително зеленчуци, тъй като пътеката отдавна изтекла а близките нямат възможност да плащат. Страшно е, хора.
Близки търсят хосписи, други болници, където никой не иска да ги вземе и е пълен хаос в тая държава.
Да не дава господ, човек да изпада в такава ситуация с майки, бащи и деца. А тогава трябват много, ама много пари.

# 4 389
  • Мнения: 6 307
Не говоря за такива случаи, аз самият се грижа за възрастни родители, баща ми е на 85+ години и знам за какво става въпрос. Много хора около мен си отидоха на тези възраст заради липсата на елементарни грижи, не заради гледане на легло или пълно обслужване. Просто захвърлени или гледани колкото за отбиване на номера. А на тази възраст един грип е достатъчен, баща ми се е случвало да го заваря в напълно безпомощно състояние, не може да стане от леглото, опикан, не знае кво му е, а той с 40 градуса температура. Един два дни макс без адекватна грижа и до там. Просто понякога е нужно малко, но на време и редовно, за да си карат съвсем нормален живот за възрастта си без да имат нужда от хосписи или постоянно обслужване.
А точно такива грижи не тежат като има силна връзка, която не се полага по право или се купува с наследство, това е нещо, което се създава и поддържа не само в детството на децата.

# 4 390
  • София
  • Мнения: 35 332
Точно такива грижи тежат, когато са дългосрочни, няма пари и си раздиран от съмнения в собствените си устои или си пропит от криворазбрана синовна обич.

# 4 391
  • при късмета
  • Мнения: 24 132
rf22, не обсъждаме конкретно грижите, а казуса е отношения, отговорности и отношения и разликите с това на хартия и по закон и в действителност. За сравнение с твоя случай, моя дядо е бил парализиран цели 9 години, преди да почине. Можел е да си движи само врата и лявата ръка, нищо друго. Починал е без нито една декубитална рана и с акъла си до последно, на почти 80 години. Далеч обичайното не е за 2-3 дни и с не толкова сериозни проблеми. Иначе, с последното ти изречение съм напълно съгласна

# 4 392
  • Мнения: 19 319
Не говоря за такива случаи, аз самият се грижа за възрастни родители, баща ми е на 85+ години и знам за какво става въпрос. Много хора около мен си отидоха на тези възраст заради липсата на елементарни грижи, не заради гледане на легло или пълно обслужване. Просто захвърлени или гледани колкото за отбиване на номера. А на тази възраст един грип е достатъчен, баща ми се е случвало да го заваря в напълно безпомощно състояние, не може да стане от леглото, опикан, не знае кво му е, а той с 40 градуса температура. Един два дни макс без адекватна грижа и до там. Просто понякога е нужно малко, но на време и редовно, за да си карат съвсем нормален живот за възрастта си без да имат нужда от хосписи или постоянно обслужване.
А точно такива грижи не тежат като има силна връзка, която не се полага по право или се купува с наследство, това е нещо, което се създава и поддържа не само в детството на децата.

Човек на 85 в безпомощно състояние в повечето случаи няма да изкара 1-2 дни, без никой да го погледне. Дядото на мъжа ми, ако не го бяхме намерили почти веднага, щеше да си замине.

# 4 393
  • Мнения: 6 307
С инсулт или инфаркт да, от грип или пневмония все си мисля, че изкарват поне ден два.
Точно такива грижи тежат, когато са дългосрочни, няма пари и си раздиран от съмнения в собствените си устои или си пропит от криворазбрана синовна обич.

А ти какво предлагаш, примерно баща ми си е напълно с всичкия и никога няма да се съгласи за хоспис дори и да не го поглеждам изобщо. Не би си оставил къщата и градинката поне докато може да става и да се обслужва сам. Законово не знам как е регламентирано, но мисля се иска тяхно съгласие освен в случаите на напреднала деменция и там още квото ги прави неадекватни.

# 4 394
  • Мнения: 209
Съгласна съм, Джорджи. Аз съм много ЗА домовете, но за съжаление те не са това, което трябва да бъдат. Достатъчно репортажи гледахме как ги тормозят и бият в частни домове, и смъртни случаи има. На кой ще му е спокойно, ако майка му/баща му е в дом, като се знае как ги гледат там? Няма смисъл да се пише така категорично за нещо, което не се е случило и не се знае какво ще ви поднесе животът.

Не само ги  тормозят и бият, няколко жени си отидоха изнасилени от мъжете там. Имаше и няколко бързи абзаца във “Вести“, и до там, а случаите вероятно са много повече.

Всички колеги дадоха родителите си в старчески домове, защото нямали време да ги гледат. Шанса да завършите жизнения си път така, е почти 100% гарантиран, и то при условие че сте обезпечени по някакъв начин. Иначе ще си седите осрани и опикани, без никой да ви погледне, а и ММ няма да го има тогава. Дори и децата, ако не им оставите пари или жилище

Общи условия

Активация на акаунт