Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 83

  • 37 761
  • 775
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 21
Съни, моето ki е по-високо, а двама онколози ми казаха, че имам шанс за излекуване, така че не го мисли толкова.

Аз минах първото лъче.
Остават още 24. Pensive
Лекарката каза на няколко пъти с нищо да не мажа, те щели да следят и ако има нужда ще ми предпишат нещо.
И още един въпрос, малко тъп може би.
Какво облъчват и какво се очаква да почервенее? Гърдата е ясно, но колко около нея да пазя като се къпя? Те са ме нарисували навсякъде, включително по здравата.
И опасни ли са удари, защото малкото ми диване много маха с крачета и ръчички?

Благодаря ти! Това, което ми каза патологът е, че заради него ще ми включат химия сигурно, въпреки, че е хормонопозиивен..

# 736
  • Мнения: 2 691
Ами аз като си правих Ензопредикта, доктор Петров ми каза че ако не е метастазата в лв, теста щял да покаже нисък риск и нямаше да правя химиотерапия.
Тоест с ки 40, ендопредиктът щеше да покаже без химия.
При теб обаче и други неща са различни, така че онкологът сигурно и тях гледа.
В крайна сметка хер-а ти негативен или позитивен е? Не мога да оправя в резултатите кое е минус, кое тире и кое какво точно означава.

# 737
  • Мнения: 365
Opossum, за удари не знам да е опасно повече от обичайно. Единствено, че все пак мястото е по-чувствително. Аз изгорях (само гърдата) и то малко след 20-та фракция. Така и нищо не мазах. Пази от слънце! Може би месец след края започнах с бебешко мляко. Междудругото, маркерите ми се изтриха и просто пак ме рисуваха. Само вода и сапун, без търкане при къпане.

# 738
  • Мнения: 21
Ами аз като си правих Ензопредикта, доктор Петров ми каза че ако не е метастазата в лв, теста щял да покаже нисък риск и нямаше да правя химиотерапия.
Тоест с ки 40, ендопредиктът щеше да покаже без химия.
При теб обаче и други неща са различни, така че онкологът сигурно и тях гледа.
В крайна сметка хер-а ти негативен или позитивен е? Не мога да оправя в резултатите кое е минус, кое тире и кое какво точно означава.
Негативен е her-a. Поне според Dual ish.

# 739
  • Мнения: 178
Съни, моето ki е по-високо, а двама онколози ми казаха, че имам шанс за излекуване, така че не го мисли толкова.

Аз минах първото лъче.
Остават още 24. Pensive
Лекарката каза на няколко пъти с нищо да не мажа, те щели да следят и ако има нужда ще ми предпишат нещо.
И още един въпрос, малко тъп може би.
Какво облъчват и какво се очаква да почервенее? Гърдата е ясно, но колко около нея да пазя като се къпя? Те са ме нарисували навсякъде, включително по здравата.
И опасни ли са удари, защото малкото ми диване много маха с крачета и ръчички?

Привет! Къпи си се спокойно, чак голямо пазене аз лично не съм прилагала. Търках леко със сапунка, и то с пръсти около знаците, а след баня ги повтарях, винаги - за мое спокойствие. В началото мъжа ми ме рисуваше, после самичка се драсках. При мен още на третото лъче, почувствах силна умора, отпадналост, гадене. Когато споделих с лъчетерапевтите, те се учудиха. Тъй като ходех сутрин, то преди всяко лъче хапвах кроасанче и пием сокче, а и се въздържах от пушене преди лъчето, също така. За пушенето изрично ми казаха, да се въздържам преди лъче, та ги послушаха:)
Първите 25 лъчетерапии бяха с доза, която обхващаше цялата гърда, малко над-под-и от страни до нея, стана нещо като квадрат. За последните 5 лъчета до 30-тото, ми начертаха други знаци и ме облъчваха в ложето, където е бил тумора, под мишницата.
Нека си рита малката, пази се все пак да не те нарани, ама голям кеф си е - да я нагушкаш! 
Simple Smile

# 740
  • Мнения: 649
Извинявайте за тъпия въпрос, какви са тия знаци и рисунки дето ви ги правят във връзка на лъчетерапията, и аз ще имам такава, така ми казаха, заради суспектния  лимфен възел.
Мойто ки67 е 25, според Консулова било грешно и трябвало да бъде по високо, щото ХЕР позитивен рак бил агресивен. Не съм ходила на второ мнение, щото Консулова каза че и да го ревизират ще е макс 10 единици нагоре и няма значение за химиотерапията, която правя.
Косата ми бая оредя отгоре, до коя терапия ще падне хептен? Сега съм на две.

# 741
  • Мнения: 21
@haidi Вие доц. Консулова в София ли я посетихте? Тъй като разбрах, че вече не идвала във Варна, а се чудя дали не прави онлайн консултации. Pipilota ми обясни какъв е редът при проф. Тимчева, но бих искала да имам и резервен вариант.

# 742
  • Мнения: 178
Heidi, маркират тялото на пациента,  включително и зоната,  която ще облъчват, като ползват обикновен скенер за тази цел. При това маркиране те подканват да се наместиш удобно в поза в която ще си по времето на всеки сеанс.  Целта е при всеки сеанс на облъчване тялото да е в една и съща позиция. Ако не е, и забележат, че има отклонения в положението на тялото, радиохирурзите не стартират облъчването, а ще дойдат и ще наместят пациента така, че да са сигурни, че е по предмчварително начертания план. За тоя план, т.е. за определяне на дозата и детайлите, аз лично, чаках маркирана с лепенки близо две седмици преди същинския старт на лъчесесиите. Ходех през два дена да ми сменят лепенките, защото от душа тръгнаха да се разделят и се страхувах да не се затрие маркировката, и много се бях изнервила по едно време. Но когато започнаха процедурите се поусрокоих, даже ми беше приятно да ходя, а после като приключи всичко малко ми беше странно, бях свикнала с този ритъм и си бях изградила моментни навици за този период, приятни навици Simple Smile

# 743
  • Мнения: 46
@haidi Вие доц. Консулова в София ли я посетихте? Тъй като разбрах, че вече не идвала във Варна, а се чудя дали не прави онлайн консултации. Pipilota ми обясни какъв е редът при проф. Тимчева, но бих искала да имам и резервен вариант.

Прави и онлайн консултации, правихме такаа септември месец. Трябваше да изпратя всички документи, които имам предварително и малко преди уговорения час тя ми прати линк за видеовръзка. След това получих фактурка за плащане.

# 744
  • София
  • Мнения: 2 442
Честит празник, силни и борбени момичета! Бъдете здрави, щастливи, обичайте, наслаждавайте се на живота и го живейте на макс! Ние ще победим ракът, вярвайте в това!!!

# 745
  • Мнения: 365
haidi, anonymous78 много добре е описала маркирането - нищо страшно и да се изтрие. Мен ме маркираха поне два пъти, дали не бяха и три пъти по време на лъчето. Относно косата, зависи от лекарствата. Моята падна за около седмица след първата химия още, но аз бях на три лекарства наведнъж - една червена и две бели химии.
Честити 8-ми март, момичета!

# 746
  • Северозапада
  • Мнения: 5 493
Честит празник! Желая ви здраве, щастие, любов и късмет! Сила и борбеност да преживеем този труден период от живота ни, да се радваме на малките неща и да не се ядосваме за незначителните проблеми!
Косата ми започна да пада след втората седмица. В началото на третата седмица я отрязах, защото се свличаше на кичури вече. На бяла химия съм.
Има ли начин да си повиша левкоцитите с храна и добавки? Знам, че добавките не са препоръчителни, но все пак за 2-3  седмици да ги бутна малко. Биха ми растежен фактор в края на февруари, но онзи ден ми отложиха вливането, заради ниски стойности.

# 747
  • София
  • Мнения: 6 746
Честит празник! Бъдете здрави и обичани!

Ант, не се ли вдигнаха от растежния фактор? Ако не да от него, не вярвам от храна и добавки да успееш.

# 748
# 749
  • София
  • Мнения: 136

Честит празник, да сме живи и здрави и да имаме много поводи за усмивки!
За лъчето мен ме маркираха малко по-различно. Нямам лепенки, а 3 точки като глава на карфица - една между гърдите и две под мишниците. Направиха ми ги с леко убождане, явно на принципа на татуировките, като казаха, че сред време ще се изтрият. Засега не са мръднали, ама и аз съм на 3 процедури само.

Общи условия

Активация на акаунт