Избор/Мнение за комбинирана пералня със сушилня?! №5

  • 8 125
  • 278
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 44 229
А топки?

# 166
  • Мнения: 23
d&b, благодаря за мнението ти. Направо ми отвори очите. Аз също си купих нова комбинирана пералня с WI Fi. Понеже съм от по-старото поколение и до сега не съм ползвала уред с Wi-Fi, вече 4 месеца си пера и суша само от контролния панел, изобщо не съм инсталирала приложението. В книжката към уреда изобщо не е обяснено коя програма за какво се използва, дрехите излизат супер намачкани, направо усукани, без значение на коя програма съм прала/сушила, всичко трябва да гладя. Имате ли идея защо така се получава? Ще инсталирам Приложението и ще видя какви други възможности имам с него. Уредът е Самсунг.

# 167
  • София
  • Мнения: 3 873

Първият път сложих топка, но за ски якето съвсем забравих, защото го пуснах с два ски панталона, които нямат пух естествено.

# 168
  • Мнения: 11 736
Дами, имам нужда от вашето компетентно мнение. Благодарение на вашите отзиви се сдобих със следния комбо уред миналата година https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s%C3%A0s-Sushilni/Peralnya … W7WN369S/p/688393. Прах преди 2 месеца яке от чист гъши пух на програмата за деликатно пране с препарат за деликатни тъкани и на 30 градуса и пуха се сби на малки топки. Видях се в чудо как да го оправя. Преди 3 дни изпрах ски яке от чист гъши пух на програмата за спортни дрехи на 30’С, специализиран течен препарат за спортна екипировка с мембрани и пуха отново се сби, но след като отново правих какво ли не да го изсуша, на места виждам петна. Някой прал ли е такова чудо яке от чист гъши пух в такъв комбо уред и на коя програма? Ще се радвам да споделите опит и предварително благодаря! В колебание съм да правя ли трети опит или направо да ги давам на химическо чистене, макар че и там не знам как ще се справят.
Tова не е от уреда и няма значение комбо ли е или не е.
Програмата за деликатни тъкани не е никак подходяща, програмата за спортни дрехи също не е подходяща.
Вярната програма е Outdoor! . Тя е за връхни дрехи.
Ако на якетата пише да не се перат в пералня, никоя програма няма да е вярната.
Ако го сушиш на простор, пухът ще си остане сбит.

# 169
  • София
  • Мнения: 3 873
Скрит текст:
Дами, имам нужда от вашето компетентно мнение. Благодарение на вашите отзиви се сдобих със следния комбо уред миналата година https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s%C3%A0s-Sushilni/Peralnya … W7WN369S/p/688393. Прах преди 2 месеца яке от чист гъши пух на програмата за деликатно пране с препарат за деликатни тъкани и на 30 градуса и пуха се сби на малки топки. Видях се в чудо как да го оправя. Преди 3 дни изпрах ски яке от чист гъши пух на програмата за спортни дрехи на 30’С, специализиран течен препарат за спортна екипировка с мембрани и пуха отново се сби, но след като отново правих какво ли не да го изсуша, на места виждам петна. Някой прал ли е такова чудо яке от чист гъши пух в такъв комбо уред и на коя програма? Ще се радвам да споделите опит и предварително благодаря! В колебание съм да правя ли трети опит или направо да ги давам на химическо чистене, макар че и там не знам как ще се справят.
Tова не е от уреда и няма значение комбо ли е или не е.
Програмата за деликатни тъкани не е никак подходяща, програмата за спортни дрехи също не е подходяща.
Вярната програма е Outdoor! . Тя е за връхни дрехи.
Ако на якетата пише да не се перат в пералня, никоя програма няма да е вярната.
Ако го сушиш на простор, пухът ще си остане сбит.

На ски якето пише, че се пере при 30 градуса, за другото не помня, но не бих прала, ако няма знак, че се пере.
Не съм ги пускала за сушене в този уред - факт, защото се притеснявам да не ги съсипя. Може би трябва да пробвам на програмата Outdoor да изсуша.

# 170
  • Мнения: 11 736
Скрит текст:
Дами, имам нужда от вашето компетентно мнение. Благодарение на вашите отзиви се сдобих със следния комбо уред миналата година https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s%C3%A0s-Sushilni/Peralnya … W7WN369S/p/688393. Прах преди 2 месеца яке от чист гъши пух на програмата за деликатно пране с препарат за деликатни тъкани и на 30 градуса и пуха се сби на малки топки. Видях се в чудо как да го оправя. Преди 3 дни изпрах ски яке от чист гъши пух на програмата за спортни дрехи на 30’С, специализиран течен препарат за спортна екипировка с мембрани и пуха отново се сби, но след като отново правих какво ли не да го изсуша, на места виждам петна. Някой прал ли е такова чудо яке от чист гъши пух в такъв комбо уред и на коя програма? Ще се радвам да споделите опит и предварително благодаря! В колебание съм да правя ли трети опит или направо да ги давам на химическо чистене, макар че и там не знам как ще се справят.
Tова не е от уреда и няма значение комбо ли е или не е.
Програмата за деликатни тъкани не е никак подходяща, програмата за спортни дрехи също не е подходяща.
Вярната програма е Outdoor! . Тя е за връхни дрехи.
Ако на якетата пише да не се перат в пералня, никоя програма няма да е вярната.
Ако го сушиш на простор, пухът ще си остане сбит.

На ски якето пише, че се пере при 30 градуса, за другото не помня, но не бих прала, ако няма знак, че се пере.
Не съм ги пускала за сушене в този уред - факт, защото се притеснявам да не ги съсипя. Може би трябва да пробвам на програмата Outdoor да изсуша.
Първо си виж хубаво програмите в упътването коя за какво е:

# 171
  • София
  • Мнения: 44 229
Аз задължително бих го сушила в сушилня, заради пуха.

# 172
  • София
  • Мнения: 3 873
Проверих преди мъничко и двете якета и на едното (ски якето) пише да се пере на 30 градуса, да не се суши в сушилня и да не се подлага на химическо чистене. Второто, което е от фин гъши пух пише да се пере в студена вода, да не се суши в сушилня и няма знак за химическо почистване, но има някакъв с буквата F и зачеркнат - ще го потърся, както и да се суши хоризонтално.

# 173
  • Мнения: 3 152
d&b, благодаря за мнението ти. Направо ми отвори очите. Аз също си купих нова комбинирана пералня с WI Fi. Понеже съм от по-старото поколение и до сега не съм ползвала уред с Wi-Fi, вече 4 месеца си пера и суша само от контролния панел, изобщо не съм инсталирала приложението. В книжката към уреда изобщо не е обяснено коя програма за какво се използва, дрехите излизат супер намачкани, направо усукани, без значение на коя програма съм прала/сушила, всичко трябва да гладя. Имате ли идея защо така се получава? Ще инсталирам Приложението и ще видя какви други възможности имам с него. Уредът е Самсунг.

cvetiiii, не знам какво представлява приложението на Самсунг, но опитай да го инсталираш. Със сигурност ще предлага някакви допълнителни опции.

За намачкването - има няколко важни момента:

Първо - колкото са по-високи оборотите на центрофугата, толкова дрехите са по-смачкани. Аз преди си мислех, че щом след това ще се сушат в сушилня, дрехите трябва да са максимално изцедени и ги пусках на най-високите обороти. Но се оказа, че не е така. Едни и същи дрехи, центрофугирани на 1400 оборота и на 1000 оборота, сушилнята ги изкарва доста по-намачкани в първия случай и по-малко във втория. Бях чела коментари, че не било добре за сушилнята да не са максимално изцентрофугирани дрехите, но явно не е така. Според  автоматично зададените от производителя параметри на моето комби, на много малко от комбинираните програми пране + сушене са предвидени максималните за уреда 1400 оборота. Програмата за ризи (пише, че осигурява минимално намачкване) е с предвидени 1000 оборота. Чаршафите са на 1200. 1400 имам май само на програмата за хавлии и халати за баня, както и на общата за памук.

Вторият принцип е - колкото е по-малко дрехи се сушат, толкова по-малко се мачкат и за по-кратко време се изсушават.

И третото правило, което спазвам - избягвам комбинираните програми пране + сушене. Обикновено след пране вадя дрехите, тръсвам ги да се поизправят, леко сгъвам - и така ги слагам за сушене. Комбинирано пране и сушене, без прекъсване на цикъла, ползвам само за чорапи, гащи или други такива по-дребни работи, които не се мачкат.

# 174
  • Мнения: 289
Спасих вече изсушено пухено яке на дълга програма в сушилня, с топки и на ниска температура

# 175
  • Мнения: 41 343

Първо - колкото са по-високи оборотите на центрофугата, толкова дрехите са по-смачкани. Аз преди си мислех, че щом след това ще се сушат в сушилня, дрехите трябва да са максимално изцедени и ги пусках на най-високите обороти. Но се оказа, че не е така. Едни и същи дрехи, центрофугирани на 1400 оборота и на 1000 оборота, сушилнята ги изкарва доста по-намачкани в първия случай и по-малко във втория. Бях чела коментари, че не било добре за сушилнята да не са максимално изцентрофугирани дрехите, но явно не е така. Според  автоматично зададените от производителя параметри на моето комби, на много малко от комбинираните програми пране + сушене са предвидени максималните за уреда 1400 оборота. Програмата за ризи (пише, че осигурява минимално намачкване) е с предвидени 1000 оборота. Чаршафите са на 1200. 1400 имам май само на програмата за хавлии и халати за баня, както и на общата за памук.
Правилно е твърдението, че по-високи обороти значат повече намачкване, което се обяснява много просто - по-силно притискане към барабана. Не е вярно обаче, че за сушилнята е все едно, точно обратното - с оглед САМО на изсушаването колкото по-високи обороти, толкова по-добре.  От там нататък е въпрос на оптимизация и приоритети. Например хавлиените кърпи поемат много вода и не се мачкат, затова ги пускам на 1600. Още повече, че ги гладя след това за допълнителна мекота. Подобно е и с чаршафите - памукът съхне бавно, а ми е все едно дали са намачкани. От друга страна фини материи като ризи съхнат лесно, мачкат се много и после се гладят трудно. Нормално е в този случай приоритет да има мачкането, а не сушенето.

Вторият принцип е - колкото е по-малко дрехи се сушат, толкова по-малко се мачкат и за по-кратко време се изсушават.
Нямам възражения. И колкото по-голям барабан, пак по-добре.

И третото правило, което спазвам - избягвам комбинираните програми пране + сушене. Обикновено след пране вадя дрехите, тръсвам ги да се поизправят, леко сгъвам - и така ги слагам за сушене. Комбинирано пране и сушене, без прекъсване на цикъла, ползвам само за чорапи, гащи или други такива по-дребни работи, които не се мачкат.
Пак подкрепям. Нещо повече - никога не пускам комбинирана програма. Винаги вадя оправям и зареждам за сушене. Това с лекото сгъване обаче е безсмислено, достатъчно е да не са на топка.

# 176
  • Мнения: 8
Здравейте
Изчетох повечето, но малко се изгубих относно филтъра за мъхове. Той явно се казва въздушен филтър и трябва да търся в ръководството за употреба, за да видя дали го има. От АЕГ само 9-та серия ли го има? Ориентирали сме се към седма, LWR75965O. По спомен имаше такова чекмедженце на мострата в магазина, но може и да се заблуждавам.

# 177
  • при него
  • Мнения: 1 238
Stork, не знам дали при всички го има и дали ако го има изглежда точно така, но ето как е при моята, модела е LWR98165XE

Скрит текст:





# 178
  • Мнения: 11 736
Има го единствено и само при 9 серия и аналогичния модел на Електролукс, като цената на последния е по- добра.,

# 179
  • Мнения: 8
Дали ми е погрешно впечатлението,че за термопомпата по някакви причини е по-затормозяващо да са комбо? Дори и с филтър и всички предпазни мерки е добре да се отваря и да се чисти примерно веднъж годишно? Това част ли е от профилактиката? На тези без термопомпа възможни ли се такива отваряния или те просто в един момент са непоправимо счупени?

Общи условия

Активация на акаунт