Избор/Мнение за комбинирана пералня със сушилня?! №5

  • 7 298
  • 261
  •   2
Отговори
# 180
  • Мнения: 11 626
Нищо затормозяващо няма. Винаги може да се отвори горният капак и да се изчисти кондензаторът. Някъде из темата качих снимки.
Останалите въпроси не ги разбирам.

Последна редакция: нд, 17 мар 2024, 14:42 от petiaivanov

# 181
  • Мнения: 8
Да, благодаря. А ако е без термопомпа, има ли пак нещо, което се отваря и се чисти? И колко често евентуално?

# 182
  • Мнения: 11 626
Винаги се чисти.
Колко често?- зависи от употребата и как я поддържате или по- точно колко мъхести неща сушите, колко често изобщо сушите, дали пускате почистващи цикли след сушене, с какви препарати перете, използвате ли, омекотители, които допълнително  влошават нещата…..
Тези без термопомпа харчат доста вода докато сушат, само за информация.

# 183
  • София
  • Мнения: 1 527
Дали ми е погрешно впечатлението,че за термопомпата по някакви причини е по-затормозяващо да са комбо? Дори и с филтър и всички предпазни мерки е добре да се отваря и да се чисти примерно веднъж годишно? Това част ли е от профилактиката? На тези без термопомпа възможни ли се такива отваряния или те просто в един момент са непоправимо счупени?

Не комбото е затормозяващо за термопомпата, а мъховете. Тях ги има и при самостоятелните сушилни, и при комбинираните уреди. Има ги и при сушилните без термопомпа. Мъховете потенциално са най-голям проблем за термопомпените машини, защото последните имат два радиатора с фини ламели, които биха могли да се задръстят. Затова те имат повече и по-усъвършенствани филтри. На останалите сушилни няма какво толкова да им се задръства, но натрупването на мъховете все пак може да създаде проблеми.

Няма драма с профилактаката на комбитата, независимо със или без термопомпа. Проблемите са съвсем други - нагревателните мачкат и свиват дрехи, харчат много вода и ток и т.н., а на термопомпените единственият проблем (засега) е малко нестандартната височина.

# 184
  • Мнения: 8
Да, благодаря, майка ми от доста време има без термопомпа. Засега се държи, но може би трябва да я обгрижим нещо и нея все пак, така че ние каквото и да решим, събирам инфо и за без.

# 185
  • София
  • Мнения: 1 527
Да, благодаря, майка ми от доста време има без термопомпа. Засега се държи, но може би трябва да я обгрижим нещо и нея все пак, така че ние каквото и да решим, събирам инфо и за без.

Ако се ползва сушенето, маркучът за мръсната вода се затлачва с мъхове. Добре е от време на време да се проверява и евентуално да се почиства.

# 186
  • Мнения: 11 626
Да, благодаря, майка ми от доста време има без термопомпа. Засега се държи, но може би трябва да я обгрижим нещо и нея все пак, така че ние каквото и да решим, събирам инфо и за без.
Нещо, което си работи, не се пипа. Закон "божи".
Затлачват се и други по-важни неща от маркуча, но няма да провокирам никого да пипа, ако не разбира и затова ще си запазя подробностите.
Подобно почистване си иска да се пипне професионално и бая разглобяване има.

# 187
  • до морето
  • Мнения: 152
Здравейте, момичета! Както обикновено виждам, че тук в бгмама абсолютно винаги са най-компетентните мнения! Аз от години повтарям за термопомпената технология и по групите във фб и на мои роднини и познати, които са купували сушилни. Ясно е, че едното е все едно сушиш на въздух от климатик, а другото на радиатора с реотаните! За икономиите на ресурси и мъховете вие сте писали достатъчно също.
Ето обаче, че и на мен ми се налага да закупя комбиниран уред по бюджетен и с възможно по обрана дълбочина. 66см на моделите с термопомпа ми идват на ръба.
Уредът ще е в ниша в коридора, няма място за два уреда. Апартаментът ще се дава за нощувки на морето.
Ако някой има модел на Хайер или LG слим версията, ще съм благодарна за отзиви.
Може и да не е слим, но да е до 60см.
Най вече ме притеснява да не грее отвън силно като печка и да може да се изсушат 2 чаршафа без да са супер смачкани после.
Благодаря!

# 188
  • Мнения: 11 626
Слим вериите не са за препоръчване заради малките барабани. 2 големи чаршафа ще излизат на хармоники след сушене. И двете марки са с direct drive задвижване, което още повече прави по-плитък барабана.
Това е доста приличен уред, но дълбочината...
https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-sas-Sushilni/Peralnya-sas- … 3?tab=featuresTab

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 21:13 от petiaivanov

# 189
  • до морето
  • Мнения: 152
Petiaivanov аз гледах тази понеже е с 7см по-малко в дълбочина.
https://www.tehnomix.bg/peralnya-sas-sushilnya-electrolux-ew7wo349s
Дали е много различна от другия им модел или е ОК като компромисен вариянт в моя случай?

# 190
  • Мнения: 3 137
next, две страници назад съм споделила впечатленията си точно за слим версията на Хайер.
https://bg-mam.ma/p/1618272/47733262
Не трябва да се доверяваш на размерите на уредите, дадени по сайтовете. Всяка марка мери дълбочината по различен начин - едни с люка, други без него, трети като Хайер - дават размер на горната плоскост. Много рядко в описанията на продуктите са дадени всички тези размери - с люк, без люк и т.н. На място в магазина като ги мерих се оказа, че има перални, които не се водят слим, но реално дълбочината им е като на някои слим варианти.
Освен това, трябва да се има предвид и че машината не може да се постави плътно до стената - поне 5 см разстояние трябва да има от стената.

И не е вярно, че машините с direct drive са с по-малки барабани. Специално Хайер беше с най-голям барабан от слим вариантите. Лично съм мерила всичко, което беше налично в магазина.

# 191
  • Мнения: 11 626
next, две страници назад съм споделила впечатленията си точно за слим версията на Хайер.
https://bg-mam.ma/p/1618272/47733262
Не трябва да се доверяваш на размерите на уредите, дадени по сайтовете. Всяка марка мери дълбочината по различен начин - едни с люка, други без него, трети като Хайер - дават размер на горната плоскост. Много рядко в описанията на продуктите са дадени всички тези размери - с люк, без люк и т.н. На място в магазина като ги мерих се оказа, че има перални, които не се водят слим, но реално дълбочината им е като на някои слим варианти.
Освен това, трябва да се има предвид и че машината не може да се постави плътно до стената - поне 5 см разстояние трябва да има от стената.

И не е вярно, че машините с direct drive са с по-малки барабани. Специално Хайер беше с най-голям барабан от слим вариантите. Лично съм мерила всичко, което беше налично в магазина.
До коя стена не може да се постави плътно и защо?
Когато пишете така категорично,  с цел да ме оборите явно, четете добре преди това и недейте да вкарвате хората в заблуда!- казала съм "по-плитък". Да схващате разликата?

Petiaivanov аз гледах тази понеже е с 7см по-малко в дълбочина.
https://www.tehnomix.bg/peralnya-sas-sushilnya-electrolux-ew7wo349s
Дали е много различна от другия им модел или е ОК като компромисен вариянт в моя случай?
Не, не е по-различна от техническа гледна точка. Щом тя е по-подходяща за мястото, на което ще бъде поставена, вземете нея.  Ако искате я сравнете на живо и с Хайер, както са Ви казали,  си обмислете добре и задължително вижте в магазин. В темата за пералните имаше, да кажем, не особено ласкави отзиви за ниския им ценови клас.
По принцип, комбитата си се амортизират по-бързо от отделните уреди-все пак изпълняват двойна роля, но не и равностойна относно сушенето. Товарят се повече, харчат повече вода. Мъхът не е за подценяване като причинител на повреди. Не можете да очаквате прекалено много от такъв уред, произведен през последните години. Дайте му среден живот 5-7 години. Ако изкара повече, ще е добре дошло. Доколкото разбрах, при Вас ще е за сезонна употреба, така че може и да изкара повече.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 17:43 от petiaivanov

# 192
  • Мнения: 3 137
petiaivanov, ако обичаш, овладей малко тона!
Извинявам се за голямата заблуда, в която съм вкарала всички хора, като съм казала, че ти си била казала на дайрект драйв барабаните били "по-малки". Изразила съм се неточно, но имах предвид същото - че на конкретната Хайер барабанът не е по-плитък от барабаните на другите слим модели, които не са с дайрект драйв. Нито беше по-къс, или по-тесен, или с по-малък обем. Твърдя това, защото винаги като купувам пералня (комби или не), меря барабана с рулетка. Обемът на барабана ми е много по-важен от обявените килограми, защото те често са подвеждащи.

А до коя стена не се поставя плътно - нито до задната, нито до страничните стени. Защо -  защото така пише в указанието за монтаж на въпросната пералня, имаше дадени и конкретни минимални отстояния. Логично е, че като залепиш за стената уред, който отделя топлина и вибрира, ще повредиш или уреда, или стената.

Обръщам внимание, че пиша за конкретен уред, който притежавам. Нямам претенциите да разбирам от всички перални на пазара.

# 193
  • Мнения: 11 626
petiaivanov, ако обичаш, овладей малко тона!
Скрит текст:
Извинявам се за голямата заблуда, в която съм вкарала всички хора, като съм казала, че ти си била казала на дайрект драйв барабаните били "по-малки". Изразила съм се неточно, но имах предвид същото - че на конкретната Хайер барабанът не е по-плитък от барабаните на другите слим модели, които не са с дайрект драйв. Нито беше по-къс, или по-тесен, или с по-малък обем. Твърдя това, защото винаги като купувам пералня (комби или не), меря барабана с рулетка. Обемът на барабана ми е много по-важен от обявените килограми, защото те често са подвеждащи.
А до коя стена не се поставя плътно - нито до задната, нито до страничните стени. Защо -  защото така пише в указанието за монтаж на въпросната пералня, имаше дадени и конкретни минимални отстояния. Логично е, че като залепиш за стената уред, който отделя топлина и вибрира, ще повредиш или уреда, или стената.

Обръщам внимание, че пиша за конкретен уред, който притежавам. Нямам претенциите да разбирам от всички перални на пазара.
Тон няма. Изразявам се ясно и точно.
От указанието за монтанж на конкретния уред, стр. 36. ясно се казва, че "Мястото, където монтирате пералната машина, трябва да бъде поне 40 мм по-широко и 20 мм по-дълбоко от нейните размери.", което ще рече 2 см от ляво, 2 см. от дясно и 2 см отзад.


 Откъде дойдоха тези "поне 5 см" ?


Схемата, която е дадена не се отнася за минималните отстояния от стените, а се отнася за това как да бъде поставен уредът в помещение, така че да може да му се отваря вратата. Ето:

# 194
  • Мнения: 3 137
Да де, ама въпросът ти беше:
До коя стена не може да се постави плътно и защо?
А не - "Защо трябва да се оставят 5 см, а не 2 см?" ...
Но явно вече си разбрала, че не трябва да се поставя пералнята плътно до стената.

В указанието пише, че "Мястото, където монтирате пералната машина, трябва да бъде поне 40 мм по-широко и 20 мм по-дълбоко от нейните размери" - т.е. тези 2 см отстояние са минимумът. Тъй като слим моделите се ползват обикновено под кухненски плотове, в шкафове или в ниши, в които вентилацията е допълнително ограничена, не е добре отстоянията да са оставени на технологичния минимум, а е желателно да се добави някой друг сантиметър за нормална циркулация на въздуха. Отделно пък и това, че пералнята от вибрациите може да се поизмести. Ако я сложим на минималното разстояние, ще трябва едва ли не след всяка центрофуга да мерим дали не се е приближила до стената.

Тези схеми по-надолу не разбирам защо си ги качила и въобще какво общо имат с казуса.

Общи условия

Активация на акаунт