Валидност на задграничен паспорт

  • 763
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 848
Привет, задграничният ми български паспорт изтича в началото на Април тази година.
Месец преди това имам пътуване към Шотландия и питането ми е дали ще мога да пътувам безпроблемно с него.
Билета ми с данните от този паспорт.
На сайта на Външно министерство не открих необходимата информация.
Благодаря предварително на отговорилите.

# 1
  • Мнения: 1 803
За Шотландия не знам,но при организирани екскурзии иска валидността на паспорта да е още 6 месеца.

# 2
  • Мнения: 1 039
https://www.visitscotland.com/travel-planning/passports-visas-customs

Аз обаче бих го подновила. Няма да загубите много време. В България вече има ли 10 годишни паспорти? Тук в Канада има 5 и 10 годишни.

# 3
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Мисля, че имаме само 5 годишни.

# 4
  • Мнения: 1 039
https://lex.bg/mobile/ldoc/2134424576

В член 36 Ал. 1 пише 5 или 10 години. Не знам дали реално функционира

# 5
  • Мнения: 371
Паспортът ми изтича след месец. Вчера на проверката на летище Варна митничарката само ми напомни,че изтича и че трябва да си пусна нов. Но аз съм пуснала вече,при което тя погледна в системата дали не е готов,но не беше. Нямаше никакъв проблем. Полетът беше за ЕС.
За Коледа бях със същия паспорт във Великобритания. Никакъв проблем.

# 6
  • Мнения: 6 702
не става ли само с лична карта ?

# 7
  • София
  • Мнения: 16 036
не става ли само с лична карта ?
   
Не, след Брексита само със задгр. бг.  паспорт се влиза на Острова.

# 8
  • Мнения: 6 702
ами не може да го държат 5г. тогава. само събират пари . трябва да е 10г. поне

# 9
  • Мнения: 2 465
В България задграничните паспорти са с 5-годишна валидност. Преди години се писа в пресата за въвеждане на 10-годишни паспорти, но това така и не се случи.

# 10
  • Мнения: 2 722
Привет, задграничният ми български паспорт изтича в началото на Април тази година.
Месец преди това имам пътуване към Шотландия и питането ми е дали ще мога да пътувам безпроблемно с него.
Билета ми с данните от този паспорт.
На сайта на Външно министерство не открих необходимата информация.
Благодаря предварително на отговорилите.
Шотландия е част от UK, влизане в UK от България става с валиден международен паспорт, който е валиден минимум 6 месеца от датата на влизане.

# 11
  • Мнения: 371
Привет, задграничният ми български паспорт изтича в началото на Април тази година.
Месец преди това имам пътуване към Шотландия и питането ми е дали ще мога да пътувам безпроблемно с него.
Билета ми с данните от този паспорт.
На сайта на Външно министерство не открих необходимата информация.
Благодаря предварително на отговорилите.
Шотландия е част от UK, влизане в UK от България става с валиден международен паспорт, който е валиден минимум 6 месеца от датата на влизане.
Е не е вярно това. Както казах по Коледа пътувах, паспортът ми изтича през февруари.

# 12
  • Мнения: 1 039
Вижте линка в първия ми пост:  за ЕС граждани  да е валиден до края нa планираното пътуване.

# 13
  • Мнения: 2 722
Хем търсите инфо, хем вече си знаете. Българска логика. Има сайт на Foreign office, има сайт на МВР,  бг мама обаче.
Ето отговорили са ви. Въпреки това е желателно да не е последния момент, случвало се е да ми правят забележка на границата, но ок.

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 18:43 от помбер

# 14
  • Мнения: 1 848
Pomber, ето какво пише в сайта постнат от Димана 12:

Do you need a passport to go to Scotland?

    All EU, EEA and Swiss nationals (except Irish citizens) will need a valid passport to enter the UK. Your travel document should not expire during your stay in the UK. At the border, officials might ask for proof that you are visiting the UK for tourism, such as a hotel reservation.

Днес звънях по телефона на граничните служби касаещи валидноста на паспорите и ме увериха, че няма проблем това, че ми изтича месец след посещението ми в Шотландия(UK).
За да сме по-сигурно в казаното от нея сподели, че може да се допитаме и до авиопревозвача.
6-месечен срок изисквали някои туроператори водещи наши
граждани в екзотически държави.
В крайна сметка днес подадох документи за нов паспорт, но той няма да стане докато тръгна.

Благодаря за отговорите.

П.П. С този пост не желая да има конфронтация между пишещите тук, а да се сподели информация нужна и на други в подобно положение.

Общи условия

Активация на акаунт