Романтизиране на домашното насилие във филми, книги и други

  • 4 037
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 361
Пускам темата провокирана от разговор в друга платформа където отговорите предимно от жени на тема домашно насилие (във филм) ме втрещиха.
Мъжът имал тежко детство, бил предизвикан - горкият той.
До колко външни източници като интернет, филми и книги (50 нюанса сиво е само капка в морето) ни набиват в главите, че единият шамар не е "нещо сериозно" или, че щом главният герой има пари, то му е позволено да смила лирическата героиня от бой?
Интересно ми е да чуя мнения.

# 1
  • Мнения: 18 584
В нюансите няма насилие, там е твърд секс. Ама пак виновна на мама дружката да го научи  да бие , за да може. Но не е насилие , имат кодова дума да стоп. Това е сексуална игра. Изпитват кеф.
 Домашно  насилие ми е  в една книга на Даниел Стийл - Без драскотина, първо физическо ,после психическо и  е описано така добре ,че се вглеждам в живота и  го виждам. Виждам жена без приятели,  все с мъжа  където и да ходи, с обща приятелка с тях. Виждам принуда да гледа мама и не отговаря, уж той  е посредник, но  го няма, тя работи  не всеки ден и ги чува старците какво говорят, без доказателство. Допускам и  че да се оплаче, още по-зле после с думите.
   Виждам жена да прави всичко, мъжът само примък - отмък като Богданка, тя  е  готова да го търпи ,щото го обича.

 Виждам една, той има дете от брака си, тя с него от десетилетия , ходи да почисти и обслужи и  така  е сама  всъщност пък в къщата си. Нищо от него , не знам защо
 Много неща се виждат  и   е добре човек да чете  и  гледа другите ,че иначе си мисли - това е нормално ,всички са така.
 Няма романтика, насилието се редува с глезене, галене по перата, подаръци ,до нов изблик. И как може да си недоволна , аз толкова ти давам.

# 2
  • Мнения: 4 011
Нещо не разбрах въпроса.
Кои са тези филми и книги, които ни набиват в главите прелестите на шамарите и боя? Или аз гледам нещо по-различно?

Или се има предвид само 50сиво? Не съм го чела, или гледала, но до колкото се е въртяла в медийното пространство информация за това - всичко там е било по желание?

# 3
  • Мнения: 1 121
Нещо не разбрах въпроса.
Кои са тези филми и книги, които ни набиват в главите прелестите на шамарите и боя? Или аз гледам нещо по-различно?

Или се има предвид само 50сиво? Не съм го чела, или гледала, но до колкото се е въртяла в медийното пространство информация за това - всичко там е било по желание?
може би “Укротяване на опърничавата“?

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 380
50те нюанса не е филм за домашно насилие.
Лично аз не съм попадала на материали, които романтизират и оправдават насилието, но със или без такива, подобни жени има. Това обикновено са жертвите, те са си програмини по този начин - да го търсят, намират, оправдават.

# 5
  • Мнения: 436
Кои книги промотират домашно насилие? 50 нюанса не е сред тях. БДСМ не е моята чаша чай, но не бих го класифицирала като домашно насилие.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 301
Баш за насилие си е Нюансите, не във физическата им част, ами всичко останало, което героят прави и е много "романтично" - следеше я, какво още беше - забравила съм, че доста отдавна я четох, но през цялото време си мислех, че нищо от това, което се случва не е окей да се романтизира. Пак казвам, изобщобез да става дума за секса.
Следващият хит, който мина като торпедо през припадащите читателки, 365 дни - прочетох 1-2 глави, ама то си беше скандално, там директно героят мафиот си я отвлече и каза, че няма не искам, ще стои при него една година.
И още, и още. Изобщо, всички истории тип- аз сега ще го променя, той има толкова добра душа, ама пусто не е случил на жена досега- тези истории са най-големият бич за младите жени и аз бих ги забранила със закон. А те половината любовни романи са с такъв сюжет.
Още от Красавицата и Звяра почва това и води до толкова млади жени, които съсипват животите си с отвратителни партньори, защото тези книги са им внушили, че само любов и търпение и той ей сега ще стане най-милия и любвеобилен мъж.

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 380
Ако вече не си жертва на такова семейство, няма как някаква книга или детско филмче да те превърнат в такава.
Не че такова съдържание е ок, просто изобщо не е това проблема.

# 8
  • Мнения: 1 313
За мен книгите и филмите са средство за бягство от реалността и начин да "изживееш" фантазиите си, без негативните последици, които би имало подобно нещо в реалният живот. В този ред на мисли, не се впечатлявам особено на творби, в които се романтизират подобни неща. Не са моето нещо, но не виждам особена вреда в тях. Задължение на публиката е да може да разграничи фантазията от истинският живот.

# 9
  • Мнения: 9 365
Четох "Нюансите". Първата книга свърши за мен най-реално, т.е. тя избяга от него. После на авторката явно и харесаха печалбите и сътвори поредната боза във 2 и 3 книга. Но лично аз, четейки книгата, никога не бих опитала подобни отношения. Чела съм и няколко американски мафиотски любовни романа - не и не.
Споделям мнението на Tessaria.

# 10
  • Мнения: 185
Запитай те се за живота около Вас. Как се държат жората. Забелязали ли сте уж "безобидни шеги с леки удари,начин на разговор и подбор на думи"? Едни се стараят да прикрият агресивното поведение,други го показват като,как да кажа като "лидерско поведедие". Как ви се струва от ваша гледна страна?

# 11
  • INFJ
  • Мнения: 9 380
Повечето жени са жадни за внимание, и си мислят, че искат да бъдат обичани точно като по тези филми/книги - от някой емоционално ранен красавец, който мрази всичко и всички, само не и тях. Реално, всяка, която е с всичкият си, ще избяга до няколко дни.
Съгласна съм с Тесария, хората трябва да правят разлика между реалност и литературно или филмово произведение, във всеки един жанр. Обвиняването на такива произведения, или авторите им, е хвърляне на енергия в много грешна посока.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 136
Изкуството има толкова направления и форми, седмото такова е дом за всичко.
И за перверзия, и за фантазия, за насилие и суровите истини.

Много, много внимателно трябва да се подхожда с някои творби и не, не е за всеки.

# 13
  • Мнения: 5 903
За мен има два филма, които описват насилието добре и могат да бъдат като предупреждения за тези, които не четат, не се замислят, но, поне гледат филми. Единият е “Sleeping with the Enemy”, а другият е “Enough”.

# 14
  • Мнения: 989
Аз съм срещала доста такива романтизации на насилие/изнасилване и т.н Една от тези авторки е Колийн Хувър, за която едва ли има някой който да не е чувал, доста нашумя точно заради тези скандали около книгите си.

Нямам идея защо някой първо би писал за подобно нещо и второ, защо някой би го чел и би му харесвало...единствено си го обяснявам с това, че най-вероятно е написано за сексуализацията и съответно се чете заради това. Някой хора имат извратени фантазии

Общи условия

Активация на акаунт