Хитринки за всякакъв случай - 38

  • 38 944
  • 749
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 13 873
Аз бих пробвала първо просто да потопя чашите в гореща вода и да постоят така. Някои етикети падат и само от това, особено върху посуда. Иначе да, нещо мазно трябва да разтвори лепилото ако това не помогне.

# 91
  • Мнения: 3 704
На някои чаши наистина много трудно пада етикетчето и дори и след цялостно отделяне, остава лепило. На две-три чаши имах лепило след измиването им в СМ. На други и да е имало остатък, се е измивал. Вероятно зависи от вида лепило. На мен ми се струва адски тъпо да плеснеш етикет със силно лепило в горната част на тънка кристална чаша, поне да беше на дъното на столчето.
Навремето кристалните чаши също имаха етикетчета, но падаха "с поглед".  
Бих пробвала също мазнина или специализиран препарат, но последния - с голямо внимание и краткотрайно действие.

# 92
  • Мнения: 4 475
Кажете, дами, с какво да почиствам и поддържам посребрени предмети?
Сребърните и златните бижута пускам за малко в бурканче с 3% р-р на амоняк от аптеката.  Ако е много замърсено под камъните, затварям с капачка на винт и накланям ту в едната, ту в другата посока. Полученото завъртане на течността отлепва и отмива замърсеното. После плакна МНОГКОКРАТНО  с вода и подсушавам след всяко плакнене.
Задължително на балкона! Не се вдишва, защото е опасно! После  се сипва в някоя улична канализационна шахта. Не в банята! Очила +ръкавици+ пинсети! Причинява изгаряния!
NB! Не се ползва за бижута с перли !


Харесвам прането да ми мирише на слънце, но в града това е лукс. Имаме много деликатна кожа и  поне за бельо, кърпи и чаршафи се налага да пускам допълнително плакнене след прането. Някои марки прахове обаче въпреки плакненето ни създават проблеми и за това си караме на едно и също: Ариел, Максима и Омо Последното е с най-тежка миризма.

Кристалът мия с мека четка  и във водата за плакнене добавям течност за блясък за съдомиялна.

Последна редакция: сб, 10 фев 2024, 14:28 от mamamari

# 93
  • Мнения: 4 991
Етикети или следи от лепилото им - портокалово или лимоново масло. С това чистя и черните следи, които прахосмукачката ми оставя по долната част на кухненските шкафове и миялната.

За сребро - знам бабешка рецепта - вода от сварени картофи, но да са обелени. Или просто нарязваш няколко картофа, заливаш с гореща вода да пуснат нишесте и потапяш приборите за няколко минути. После се изплаква и подсушава. Не знам действа ли на посребрени прибори, аз съм чистила сребърни бижута така.

Пак търся начин да изчистя ръжда по ключалката на входната врата. Не става с оцет, не става с лимон, не става с препарат за ръжда от Лидл. И с алуминиево фолио не става.

# 94
  • Мнения: 5 826
На някои чаши наистина много трудно пада етикетчето и дори и след цялостно отделяне, остава лепило. На две-три чаши имах лепило след измиването им в СМ. На други и да е имало остатък, се е измивал. Вероятно зависи от вида лепило. На мен ми се струва адски тъпо да плеснеш етикет със силно лепило в горната част на тънка кристална чаша, поне да беше на дъното на столчето.
Навремето кристалните чаши също имаха етикетчета, но падаха "с поглед".  
Бих пробвала също мазнина или специализиран препарат, но последния - с голямо внимание и краткотрайно действие.
Пуснах ги в миялната, нищо не помръдна.
Само на една чаша частично падна етичетчето, но лепилото остана.
Сега ще пробвам с масло.
Абе ужасна работа...

# 95
  • Мнения: 12 241
Vessela Nickolaeva, за ръждата опита ли с WD40?

# 96
  • Мнения: 4 991
Май с това не съм. Ще го търся и ще пробвам.

# 97
  • Мнения: 13 239
Сребърни бижута и посребрени предмети чистя с памуче с много леко намокрена сода.

# 98
  • Мнения: 3 704
Сребърни бижута и посребрени предмети чистя с памуче с много леко намокрена сода.
Като ученичка и аз така си чистех сребърните бижута (знаех го от баба), но после от бижутерията ми казаха да не го правя - хем било абразивно, хем някаква реакция се получавала, която дългосрочно била вредна за среброто. Не помня обясненията, естествено. За сребърни може би не е толкова от значение, но за посребрените има вероятност да падне сребърното покритие.
Ама някой от малките свещници (тях по-лесно мога да повторя като модел, ако сгафя) със сигурност ще мине през експерименти, включително през сол и фолио и през сода, че това с препарата си е жива мъка за човек без дясна ръка (почти така се чувствам), а лявата ми е за симетрия и декор, макар и някои елементарни неща по принуда да се приучих да правя с нея. Даже още сега бих пробвала, ама те са в селската къща и ще почакат.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 3 380
За да не ми се вмирисва пералнята, оставям люка отворен.

За почистване на сребърни бижута ползвам препарат на амонячена основа. За секунди пада патината, после изплаквам обилно и подсушавам, Предполагам, че ще се получи и с прибори.

# 100
  • Мнения: 3 704
За да не ми се вмирисва пералнята, оставям люка отворен.

За почистване на сребърни бижута ползвам препарат на амонячена основа. За секунди пада патината, после изплаквам обилно и подсушавам, Предполагам, че ще се получи и с прибори.
Благодаря! И това ще взема. Моят препарат е бледо зелен на цвят, сравнително гъст и малко количество - 30 мл, бързо съхне и трудно се разнася. Този как е откъм гъстота и разнасяне?  Допускам, че е по-рядък заради разфасовката, в която се предлага, дано е така.

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 3 380
Кубратова, течност е. Потапяш за секунди, вадиш, изплакваш Simple Smile.

# 102
  • Мнения: 708
Здравейте, дайте идея как да изчистя резервоара за вода на сушилня? Имам тъмна точка точно до отвора, но няма как да я стигна с нищо. Може би лимонена киселина и вода, но в какво съотношение?

# 103
  • Мнения: 3 704
Здравейте, дайте идея как да изчистя резервоара за вода на сушилня? Имам тъмна точка точно до отвора, но няма как да я стигна с нищо. Може би лимонена киселина и вода, но в какво съотношение?
Ако не те затруднява и не възразяваш, дай снимка на местоположението. Ако е тясно и навътре, може да навлажниш магическа гъба, да я навиеш на клечка за шишче или подобно нещо и да натриеш няколко пъти, не съм виждала нещо, което да не може да отстрани.

# 104
  • Мнения: 13 239
Пълниш догоре резервоара с вода и белина и оставяш няколко часа. После измиваш.

Общи условия

Активация на акаунт